Máme za sebou pohádkový čas Vánoc, silvestrovského šílenství i příchod Nového roku. Zdá se, že nás teď čekají starosti poněkud prozaičtějšího rázu, vysokoškoláci se můžou těšit na zkouškové období, žáci základních škol na přijímací zkoušky.
Foto: Archív Pavla Cíznera
V minulém díle jsme se seznámili s nejdůležitějšími kritérii při výběru střední školy. Pokud jste stále ještě nepodali přihlášku a tápete, pojďme si říct něco málo o tom, kdo a co vám může při výběru pomoct.
Pedagogicko-psychologické poradny
Pokud si sjednáte konzultaci v některé z těchto poraden, budou vás čekat psychotesty i rozhovor s psychologem. Na základě výsledků potom pracovníci vytvoří váš profil a doporučí vám vhodnou střední školu. Jedná se opravdu pouze o doporučení, konečné rozhodnutí je samozřejmě na vás. Může vám to ovšem pomoci aspoň vyrazit správným směrem. Pokud ani to ne, je dobré vyrazit aspoň nějakým směrem.
Informační centra
Po celé České republice fungují informační centra pro mládež, ve kterých máte možnost například používat internet za minimální sazbu, tisknout, zakoupit si formuláře přihlášek na střední školy, posbírat nejrůznější propagační materiály jednotlivých středních škol a v neposlední řadě také požádat zcela zdarma o radu.
V Praze bylo zřízeno Národní informační centrum pro mládež, které najdete na adrese Senovážné náměstí 24. Pro veřejnost vchod z ulice Jeruzalémská, Praha 1.
Dny otevřených dveří
Téměř každá střední škola pořádá každoročně Den otevřených dveří. Máte tak možnost obhlédnout si místo, které budete po další tři nebo čtyři roky pravidelně navštěvovat. Školy při této příležitosti obvykle pořádají také prezentace a besedy pro rodiče a své nové potenciální studenty, kde můžete pokládat dotazy ohledně všeho, co vás zajímá.
Nedejte se zastrašit stávajícími studenty, kteří vás budou oblažovat takovými moudry jako: „Hlavně sem nelez, je to fakt hrozné“ nebo „Taky jsem se nejdřív usmíval, ale rychle mě to přešlo“. Vězte, že v hloubi duše mají svou alma mater určitě rádi.
Zkušenosti rodičů a přátel
Jedním z dobrých způsobů, jak se dobrat k nějakým informacím zevnitř je poptat se lidí, kteří střední školu už vystudovali, nebo jí právě studují. Je možné, že vaši rodiče budou své studium trochu romantizovat, protože nostalgie je nostalgie. Může se tedy stát, že vám budou vášnivě vykreslovat všechny slasti spojené se studiem průmyslové školy a nebude je příliš zajímat, že to poslední, oč se zajímáte je fyzika a matematika.
Nicméně každá rada dobrá.
O něco střízlivější by mohl být názor současných studentů nebo čerstvých absolventů. Dozvíte se něco málo o náročnosti studia na dané škole, možnostech dalšího studia, uplatnění na trhu práce a další užitečné informace.
Zeptali jsme se několika lidí, co pro ně bylo rozhodujícím kritériem při výběru školy.
Adriana Novotná, 19 let, SZŠ a VZŠ Kladno, obor Diplomovaná sestra
Pro mne bylo rozhodující moje nutkání pomáhat lidem, baví mě pracovat s lidmi nejen v nemocnici, ale i v různých ústavech sociální péče. Asi největším impulzem pro mě bylo, když umíral můj dědeček. Slíbila jsem mu, že se o něj postarám. Mám tak pocit, že jsem ve světě užitečná a nemyslím jen na svůj prospěch.
Iveta Javůrková, 18 let, Všeobecné gymnázium V. B. Třebízského, Slaný
Gymnázium jsem si vybrala, protože si myslím, že mě nejlépe připraví ke studiu na vysoké škole, a také proto, že jsem v době, kdy jsem se musela rozhodnout, neměla ještě přesnou představu o tom, co bych chtěla.
Václav Suchomel, 19 let, absolvent SPŠ a VOŠ, obor Automatizační technika, Kladno
Obor, který mě zajímá, maturita, také vzdálenost školy od domova
Václav Urban, 22 let zaměstnanec dispečinku kamiónů, absolvent Všeobecného gymnázia Kladno
Prestiž školy, šel jsem na osmileté studium
Petra, 16 let, Střední odborné učiliště zemědělské, obor Jezdec a oštetřovatel dostihových koní, Praha
Rozhodující pro mě bylo to, že jsem věděla, že mě tato škola bude bavit, a že chci pracovat ve svém oboru i v budoucnu.
Simona Jelenová, 17 let, Střední Zdravotnická škola, obor Asistent zubního technika, Praha
Vzdálenost, konkrétně nové město a lidi. Zajímavost oboru a taky můj průměr ve škole.
Užitečné informace:
Uchazeč podává přihlášku pro 1. kolo přijímacího řízení do denní formy vzdělávání do 15. března 2010.
Způsob předávání přihlášky je stanoven současným zněním školského zákona tak, že uchazeči podávají přihlášky přímo řediteli příslušné střední školy, o kterou mají zájem.
Žáci základních škol mohou podat až tři přihlášky na střední školy. To platí i pro žáky pátých nebo sedmých ročníků základních škol podávajících přihlášky na víceletá gymnázia.
V návrhu novely vyhlášky, kterou se upřesňují podrobnosti o organizaci přijímacího řízení, se navrhuje období dvou týdnů (od 22. dubna 2010 do 7. května 2010) pro konání přijímacích zkoušek v 1. kole přijímacího řízení.
Termíny přijímacích zkoušek (pokud se rozhodnou je uskutečnit) musí ředitelé středních škol zveřejnit spolu s kritérii přijímacího řízení a předpokládaném počtu přijímaných žáků do 31. ledna 2010 (pro obory vzdělání s talentovou zkouškou do 30. října 2009)
Rozhodnutí o přijetí nebo nepřijetí zašle ředitel školy do 7 dnů po termínu konání přijímací zkoušky. V případě, že se přijímací zkoušky nekonají, zašle ředitel školy rozhodnutí o přijetí nebo nepřijetí do 7 dnů po rozhodnutí.