Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Jak se žije v Egyptě dva měsíce od revoluce?

Samcová Jana

Samcová Jana

9. 4. 2011

Redakce Topzine.cz se na vlastní pěst vydala do ulic egyptské Alexandrie, aby přinesla svědectví o současném stavu tamního života. Panuje nyní v Egyptě klid, nebo demonstrativní choutky stále trvají? A jak svou současnost i budoucnost vnímají samotní Egypťané?

FOTO: Egypt, Alexandria

Ulice v Alexandrii, Egypt, Foto: Jana Samcová, Topzine.cz

Na první pohled se zdá, že si Egypt dál nerušeně žije chaotickým životem sobě vlastním. Ulice jsou plné odpadků, toulajících se koček i žebrající drobotiny. Silnice jsou přeplněné abnormálním počtem troubících automobilů, tržiště překypují bohatou nabídkou ovoce, zeleniny i živé drůbeže a po ulicích proudí sem a tam davy snědých mužů i zahalených žen. Pod drobnohledem však vyplouvají na povrch zdánlivé maličkosti, které jsou po revoluci důkazem nehynoucí egyptské hrdosti a naděje na nové začátky.

Více o egyptské revoluci zde

Přestože v ulicích druhého největšího egyptského města stále setrvávají tanky a spolu s nimi početný zástup vojáků, po znameních sebemenších nepokojů není ani památky. Život běží ve starých kolejích a známkou úspěšně vybojované revoluce jsou nejen všudypřítomné egyptské vlajky, ať už volně visící z oken či nasprejované na zdech, ale i všude se objevující datum 25. ledna, kdy protivládní demonstrace odstartovaly.

Ať už se toto datum stane státním svátkem, či nikoli, v srdcích Egypťanů zůstane navždy vyryto zlatým písmem.

FOTO: Alexandrie

Rušná Alexandrie, Foto: Jana Samcová, Topzine.cz

Mladí i staří, muži i ženy, přestože v Egyptě nyní panuje tak trochu bezvládí (zemi fakticky řídí pouze armáda), nemají z budoucnosti žádné obavy, právě naopak. Jejich zraky se upínají k lepším zítřkům a všichni do jednoho věří v nenásilný a bezproblémový přechod k demokracii.

A na to vše čekají v kavárnách s vodní dýmkou u úst, v barech s břišními tanečnicemi pochybné pověsti, na ulicích s pořádnou dávkou ilegálního hašiše, nebo připojení k facebooku.

V povahách Egypťanů se prohloubil pocit národní identity a sounáležitosti, jeden ke druhému je přátelský a vždy ochotný pomoci v nesnázích. Ať už jde o radu vedoucí k nalezení ztracené cesty, o pomoc při řešení autonehody či o pohostinnost v lůně svého domova.

Do Alexandrie za jedním ze sedmi divů světa

Pomineme-li současný politický stav, nelze se nezmínit o nesporných krásách, jimiž Alexandrie vábí zahraniční návštěvníky, kterých bohužel v této destinaci není mnoho. Alexandrie platí za dovolenkový cíl především samotných Egypťanů, kteří sem v parných letních měsících utíkají z rozpálených ulic hlavního města Káhiry a relaxují na špinavých alexandrijských plážích.

FOTO: Alexandrie

Alexandrie, Foto: Jana Samcová, Topzine.cz

Vydá-li se některý zvídavý turista přece jen objevit přednosti Alexandrie, určitě by neměl vynechat bájnou Alexandrijskou knihovnu nebo zahrady paláce Montaza. Zahrady jsou velmi příjemným a místními obyvateli velmi vyhledávaným místem odpočinku a zdrojem relativně čistého vzduchu. Nadměrné množství aut způsobuje nad Alexandrií jakýsi permanentní smogový opar, proto je občasná návštěva Montazy takřka nezbytností.

Zahrady jsou vítaným únikem z ruchu hlučného velkoměsta a oblíbené jsou zejména pro pikniky, míčové hry nebo setkávání zamilovaných.

Kromě řady muzeí, nekropolí a mešit stojí za zmínku i dům Lawrence Durrella, autora románu Alexandrijský kvartet, a především mystický maják Faros, jeden z původních sedmi divů světa. Stavba získala statut divu světa díky své masivní konstrukci, do současných dní se bohužel nedochovala.

V roce 1303 se maják kvůli silnému zemětřesení zřítil. Přestože Alexandrie už dávno nemívá takové kouzlo jako za dob vládnutí královny Kleopatry, vzrušující nádech si podobně jako bájná Atlantida zachovává dodnes.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak se žije v Egyptě dva měsíce od revoluce?