Trávíte hodně času u vody a vždy jste záviděli lidem, kteří se mohou po jezerech a rybnících plavit na motorových člunech? Brzy si tento zážitek můžete dopřát i vy. K tomu, abyste motorový člun mohli sami řídit, potřebujete složit kapitánskou zkoušku a získat průkaz vůdce malého plavidla. Jak na to?
Příprava na zkoušku
V první řadě je nutné zmínit, že vůdce malého plavidla, tedy osoba, jež má oprávnění řídit čluny a jiné stroje do výkonu o 20 kW, musí projít speciálním kurzem u některé z certifikovaných společností. Samotný kurz není nikterak náročný a zdlouhavý, vykonat jej lze už během jediného dne. Stojí přitom kolem 3 tisíc korun. V rámci kurzu se dozvíte něco o základních pravidlech provozu, součástí je rovněž problematika první pomoci.
Co musíte mít před tím, než se ke kapitánské zkoušce hlásíte?
Jakmile kurz dokončíte, není zapotřebí pro řízení malých motorových plavidel dělat praktické testy, lze rovnou přejít k absolvování zkoušky. Ta se koná na pobočkách Státního plavebního úřadu. Nacházejí se v Praze, Brně a Přerově. Ke zkoušce se můžete přihlásit pomocí vyplnění online formuláře. K němu je nutné mít k dispozici kromě osvědčení o projití kurzem ještě platný doklad totožnosti, dále pak kopii lékařského potvrzení, jež dokládá vaši zdravotní způsobilost k řízení motorových plavidel. V neposlední řadě je ještě nezbytné zaplatit správní poplatek, který vás vyjde na pouhých 500 Kč.
Když kapitánskou zkouškou úspěšně projdete, obdržíte průkaz vůdce malého plavidla, který vás opravňuje k řízení v tuzemsku. Poté už si stačí pronajmout či koupit samotné plavidlo a vyrazit na vodu. Je samozřejmě zapotřebí dodržovat veškeré právní normy a pravidla daných vodních ploch.
Kapitánská zkouška pro malá plavidla je ideální pro rybáře, chataře a vůbec milovníky vodních nádrží, jezer, rybníků a řek. Kdo ví, kdy se vám průkaz vůdce malého plavidla bude hodit, že?