Psal se rok 1986 a příběhy slavného „netopýřího muže“ byli téměř zapomenuty. Na scéně se ale objevuje muž, kterého později proslavil komiks Sin City. Ano, díky Franku Millerovi se Temný rytíř vrátil na superhrdinské výsluní.
Batman podle kreslíře Jocka, Zdroj: dccomics.com
Zatímco ve 40. letech zažíval Batman své zlaté období, o deset let později se jeho sláva pomalu vytrácí. Definitivní propad přišel po roce 1968, kdy skončilo vysílání stejnojmenného seriálu. Poptávka po Batmanovi klesá i v 80. letech a pomalu to začíná vypadat, že se hrdina už nezvedne.
V avizovaném roce 1986 bere do rukou batmanovi příběhy editor Dennis O’Neil. Pod jeho dohledem vznikla slavná díla jako zmiňovaný Millerův Návrat Temného rytíře (u nás vydalo Crew roku 2003) a Rok jedna (Crew 2007). Návrat Temného rytíře se odehrává po smrti druhého Robina Jasona Todda. Stárnoucí Bruce Wayne pověsil svou superhrdinskou kariéru dávno na hřebík, ale na scénu přichází Joker, který byl čerstvě propuštěn z Arkhamu a Gothamem se prohánějí mutanti. Na pomoc hrdinovi přichází nový Robin – dívka Carrie.
Alan Moore stvořil nejlepší bitvu mezi Batmanem a Jokerem
Zatímco Návrat Temného rytíře ukázal Batmana jako stárnoucího „důchodce“, v Roku jedna poodkryl Miller jeho kořeny. Zápletka se odehrává v době, kdy komisař Gordon nastoupil u policie a Bruce Wayne začal chytat své první zločince.
Batman - Killing joke, Zdroj: dccomics.com
V roce 1988 se nový a temnější pohled na Batmanovu minulost zalíbil i Alan Mooreovi, který se rozhodl se v tomto trendu pokračovat v jednom z nejznámějších batmanovských komiksů – Batman: The Killing Joke (česky Kameňák). Příběh napsaným otcem Watchmenů a kreslířem Brianem Rollandem se točí okolo psychologické bitvy mezi Batmanem a jeho nevětší nemesis – Jockerem. Kameňák u nás vyšel ve třech částech v časopisu Crew v roce 1997.
Osmdesátá léta se nesla také ve znamení batmanovských filmů. Tim Burton natočil první dva díly – Batman (1989) a Batman se vrací s Michaelem Keetonem v hlavní roli a Jackam Nicolsonem jako šíleným Jokerem.
Devadesátá léta – éra Jepha Loeba
Roku 1993 vychází komiks Knightfall v něž nový záporák Bone zraní Bruce Wayna natolik, že za něho musí nosit kostým počítačový génius Jean-Paul Halley aka Azrael.
Jean-Paul Halley alias Azrael, Zdroj: dccomics.com
Mezi nejznámější autory novodobého Batmana patří Jeph Loeb. Jeho Dlouhý Halloween a Ticho vyšly i u nás. Celý děj se točí okolo tajemného vraha, který zabíjí vždy v den důležitých amerických svátků. Jedním z hlavních hrdinů je i Harvey Dent, který se na konci změní v padoucha ¨ (Dvojí tvář). Právě Dlouhý Halloween byl inspirací i nového filmového Batmana režiséra Christophera Nolana. Pokud jste fandové práce Jepha Loeba vězte, že na příští rok je plánováno vydání jeho dalšího díla – Batman: Temné vítězství.
Vizuální orgie v gothamském blázinci
Jedno z posledních děl, co u nás o Batmanovi vyšlo nese název Arkham – Pochmurný dům v pochmurném světě. Spíš než o příběh v něm jde o úžasnou kresbu. Tyhle vizuální orie mají na svědomí dva autoři Dave McKean a Grant Morrison. Grant Morisson je jedním z posledních autorů, kteří se Batmanovi momentálně věnují. V předminulém roce vydal minisérii s názvem Final Cisis crossover se Supermanem, Green Laternem, Flashem a Batmanem. Nyní se věnuje své vlastní sérii Batman a Robin.
Jeden z nejznámějších hrdinů vydavatelství DC comics už možná není ve středu komiksového univerza, přesto se může hrdě postavit vedle Supermana, X-menů, Green Laterna a dalších jako jeden z mezníků kresleného světa a chlubit se tím, že vydláždil cestu novodobým superhrdinům.