Umělé oplodnění je v posledních letech velké téma. V České republice se s neplodností potýká 20 % párů a jejich počet každým rokem roste. Přečtěte si, jak umělé oplodnění probíhá, kdo ho může podstoupit i jak je to s jeho hrazením.
Co je to umělé oplodnění?
Umělé oplodnění neboli asistovaná reprodukce je proces, který napodobuje přirozené početí, avšak k oplodnění vajíčka spermií dochází za pomoci moderní technologie a asistence lékaře.
Nejvyužívanější metodou umělého oplodnění je IVF (in vitro fertilizace – oplodnění ve zkumavce). Při této metodě dochází k oplodnění vajíček spermiemi mimo tělo ženy.
Druhou využívanou metodou je IUI (intrauterinní inseminace), kdy lékař nejprve upraví spermie a následně je vloží přímo do dělohy ženy během její ovulace. Díky tomu se zkrátí vzdálenost, kterou spermie musí překonat k vajíčku, a tím se zvyšuje šance na úspěšné početí.
Jak probíhá IVF?
Nejprve oba z páru podstoupí celou řadu vyšetření. Až na základě jejich výsledků lékař navrhne umělé oplodnění jako vhodné řešení. Jejich cílem je zjistit, zda není možné problémy s početím u páru překonat přirozenou cestou. Pokud se během testů odhalí závažná reprodukční porucha, pak se umělé oplodnění stává ideálním řešením. Jak IVF probíhá?
1. Hormonální stimulace
Prvním krokem umělého oplodnění je hormonální příprava. V rámci hormonální přípravy si žena aplikuje injekcí hormony, které stimulují vaječníky, aby v nich dozrálo více vajíček najednou. Díky tomu může lékař při odběru získat více vajíček.
2. Odběr vajíček
Ve chvíli, kdy jsou vajíčka připravená k odběru, si žena aplikuje hormon, který spustí ovulaci. Odběr vajíček probíhá pod narkózou a lékař ho provádí pomocí tenké jehly.
3. Odběr spermií
V den, kdy jsou ženě odebraná vajíčka, muž poskytne vzorek spermií. Tyto spermie následně lékař použije pro oplodnění získaných vajíček.
4. Mimotělní oplodnění
K oplodnění vajíček spermiemi dochází v laboratoři. Oplodněná vajíčka neboli embrya se kultivují v laboratoři po dobu několika dní. Lékaři průběžně sledují jejich vývoj a embrya, která se nevyvíjí, správně vyřadí.
5. Transfer embryí
Připravená embrya (standartně 1–2) lékař přenese do dělohy ženy. Zbylá embrya se zamrazí pro případ, že by bylo potřeba proces opakovat. Narozdíl od odběru vajíček je tento proces bezbolestný a není potřeba využít anestezii.
Zhruba po dvou týdnech od transferu embryí je z krve ženy možné určit, jestli bylo umělé oplodnění úspěšné.
Kdo může podstoupit umělé oplodnění?
Podle zákona může umělé oplodnění IVF podstoupit jakákoliv žena mladší 49 let. Další podmínkou je písemná žádost, kterou musí podepsat oba partneři.
Jaká je cena umělého oplodnění?
Cena za jeden cyklus umělého oplodnění přesahuje několik desítek tisíc. Finální cena se odvíjí od vámi vybrané kliniky a konkrétního postupu IVF léčby.
Za určitých podmínek může ženám umělé oplodnění hradit veřejná zdravotní pojišťovna. A to v případě, kdy máte oboustrannou neprůchodnost vejcovodů a jste ve věku od 18 let do 40 let. Pokud netrpíte oboustrannou neprůchodností vejcovodů, můžete léčbu započít až ve 22. roce života.
Jaká je pravděpodobnost úspěchu?
Pravděpodobnost úspěšného umělého oplodnění závisí na věku ženy. Úspěšnost u žen pod 30 let se pohybuje nad 50 %. S přibývajícím věkem úspěšnost klesá a u žen, které jsou starší 40 let, je pravděpodobnost okolo 25 %.
Kromě věku je důležitým faktorem pro úspěch taky klinika, kterou si zvolíte. Proto si vybírejte takovou, která má prokazatelnou úspěšnost, pozitivní recenze od pacientů a zkušené lékaře.
Zdroj:
https://www.pragueivf.com/cs/poskytovana-pece/umele-oplodneni
https://cs.wikipedia.org/wiki/Asistovaná_reprodukce
https://www.ulekare.cz/clanek/jak-funguje-metoda-ivf-3678
https://www.ordinace.cz/clanek/podminky-pro-umele-oplodneni/
https://www.vzp.cz/o-nas/tiskove-centrum/otazky-tydne/podminky-pro-umele-oplodneni-od-roku-2022