Setkání se žralokem určitě patří k těm nezapomenutelným zážitkům, které budete vyprávět každému na potkání. Pokud ho přežijete, samozřejmě. Přečtěte si, jak zůstat naživu po seznámení se žralokem.
Žralok bílý nahání hrůzu, přestože na lidi útočí spíše omylem, zdroj: wikimedia commons
Světaznalý britský dobrodruh Bear Grylls, který je autorem knih o přežití v extrémně těžkých podmínkách i tvůrcem podobně laděných pořadů, prozradil několik tipů, jak se zachovat, když se ocitnete v blízkosti smrtonosných čelistí.
Popletení predátoři
Žraloci na člověka většinou útočí v domnění, že se jedná o jejich obvyklou kořist. V případě masožravých druhů nás kvůli velmi špatnému zraku nejspíš pokládají za tuleně.
Než žralok zaútočí, začne kolem vás kroužit. Nepanikařte a nemlaťte kolem sebe ve vodě, protože tím jen dáte najevo strach a žralok se ujistí, že jste jeho správná kořist. Plavte pravidelným tempem zpět ke břehu. Pokud kolem vás predátor nepřestal kroužit, zařvěte silně pod vodou. To by ho mělo vystrašit natolik, aby vám dal pokoj.
Plavci nejsou jednohubky
Když žralok krouží, chystá se zaútočit, Zdroj: sxc.hu
Pokud hladovou parybu ale neodradí ani váš řev a zaútočí, zaměřte se na jejich zranitelná místa: žábry, oči a rypec (přední část).
Píchejte a škrábejte do těchto míst, protože v tuto chvíli vám jde o život. I když se nakonec neubráníte a žralok se zakousne do vašeho masa, často si uvědomí, že chutnáte nějak divně a po jednom kousnutí vás nechá být. Nejdůležitější je, aby žralok pochopil, že nejste jeho kořist.
Za člověku nejnebezpečnějšího žraloka je považován žralok bílý. Ovšem právě kvůli své pověsti ho rybáři i námořníci začali cíleně vybíjet, takže dnes hrozí populaci žraloka bílého vyhubení. Posledním hřebíkem do pomyslné rakve se stal film Čelisti, který tento druh proslavil jako krvelačného zabijáka.