Sloužilo inuitským kmenům i polárním výpravám, nyní může posloužit i vám – iglů. Postavit toto obydlí pouze ze sněhu může být výzvou, zábavou i dobrodružstvím jak pro rodinu s dětmi, tak pro partu kamarádů.
Stát může kdekoli. Na zahradě za domem či na kopci nad vesnicí. Můžete jej postavit na zimním výletě v horách. A když víte, jak na to, je mnohem lepší než stan. Jeho výhodou je, že ke stavbě nepotřebujete žádné drahé materiály ani nástroje. Stačí vám vlastně jen pořádná závěj sněhu a alespoň jeden pomocník.
Před stavbou samotnou si uvědomte, že na jejím konci budete obalení sněhem od hlavy k patě. Je dobré mít v záloze horký čaj a suché oblečení. Tip: na ruce si natáhněte bavlněné rukavice a přes ně pak rukavice gumové, nebo nějaké opravdu nepromokavé. Bavlna hřeje i opocená a studená voda se vám takhle nedostane až na kůži.
1. Vhodné místo
Najděte si vhodnou plochu pro stavbu. Rovný plácek ve správné velikosti, kde iglů nebude nikomu překážet. Příjezdová cesta k domu je sice lákavé místo, ale stále nevhodné. Jelikož iglů je nejčastěji kruhovou stavbou, udělejte si na vyhlédnutém plácku kruh, na kterém budete stavět. Průměr kruhu byl měl být okolo dvou metrů. Doporučujeme brát sníh nejprve z vnitřního prostoru vyznačeného kruhu.
2. Materiál
Pokud máte k dispozici slehlý ztvrdlý sníh – ten bude k sehnání spíš někde v horách – vyřezávejte z něj sněhové kvádry. Jako nářadí můžete použít téměř cokoli, trh momentálně nabízí i sněhové lopaty a pily a v případě nouze i lyže. Je-li k sehnání jen měkký sníh, vezměte si nějakou bedýnku nebo krabici a sníh do ní napěchujte. Nejlepší je stlouct dokupy pár prkének, aby šly sněhové cihly snadno vyklepnout. Rozměry nařezaných či upěchovaných sněhových cihel by měly být přibližně 60x50x15 centimetrů. Upozornění – pokud máte k dispozici pouze sníh, který se nelepí, máme pro vás špatnou zprávu – z toho iglů nejspíš nepostavíte.
3. Pokládání
Sněhové cihly pokládejte na vyznačený kruh, až z nich vytvoříte základní obvod. Tip: Praváci od první sněhové cihly pokračujte ve stavbě doleva proti směru hodinových ručiček a leváci naopak. Pokud budete postupovat takto, vaše méně šikovná ruka drží kvádr, zatímco ta šikovnější ho upravuje. Jakmile dokončíte první řadu, vršek každé další mírně zbruste tak, aby následující cihly byly nakloněné mírně dovnitř. Stačí náklon pár stupňů, aby sněhové cihly vytvořily samonosnou klenbu.
4. Konstrukce
Pár slov ke stavění. Stěny ze sněhových cihel by měly být stavěny trochu jako ulita šneka. Nejde o jednotlivé řady, ale o propojenou spirálu. Více napoví obrázek. Již od první řady je potřeba udržovat sklon dovnitř. Pokud nebudete uzavírat tvar včas, vznikne nám sněžný hrad, což nemusí být nutně špatné. Legrace se dá s ledovou pevností užít taky hodně, ale pokud se ztratíme v horách, moc nás nezahřeje.
5. Interiér
Po dokončení třetí řady vyčistěte vnitřek kruhu od zbylého sněhu, čímž můžete snížit podlahu. Chcete-li si udělat zimní postel či nějaký složitější nábytek, je právě teď vhodná příležitost. Jakmile je vnitřek čistý, pokračujte v pokládání dalších řad. Cihly by se měly s každou další řadou zmenšovat. Je to trochu pracnější, ale výsledek je o to lepší. Když dospějete k samotnému vrcholu, poslední kámen ve tvaru kužele, nebo vícebokého hranolu usaďte zevnitř. Pokud celá konstrukce stojí, vy jste uvnitř a váš pomocník venku, je čas vytvořit vchod.
6. Vchod
Vchod se dělá tak, že se buď prořízne na vybraném místě ve stěně, nebo se vysadí jedna ze sněhových cihel v základně. Jakmile máte otvor ve stěně, můžete se rozhodnout, zda dostavíte předsíň. Ta slouží k ochraně před arktickými větry, takže je na vás, jestli ji potřebujete. Jinak stačí vzít pevnou látku a pomocí dvou velkých hřebů nebo třeba pomocí větviček ji připevnit k otvoru v iglů. Pokud chcete předsíň, postupujte podobně jako při samotné stavbě. Ze sněhových cihel postavte tunel, který by se měl asi po metru zalomit o devadesát stupňů.
7. Vnější úpravy
Prohlédněte celou stavbu, zda všechny sněhové cihly sedí. Případné díry vyplňte sněhem. Pokud utěsníte opravdu všechny otvory, uděláte ze svého iglů opravdový domov. Zvnějšku ho posypte vrstvou sněhu. Vnitřek pak otřete rukama nebo nějakým nástrojem dohladka a zapalte svíčku. Vnější posyp chrání stěny před přímým vlivem slunce, uvnitř zapálená svíce zvedne teplotu a pomocí cirkulace vzduchu zpevní vaše zimní obydlí i z této strany. Pokud jsou vnitřní stěny hladké, případná natátá voda po nich steče neškodně na zem, případně ji stěny vpijí zpět do sebe.
8. Zařízení
Vyčistěte vnitřek iglů a nastěhujte si věci. Pokud jste vše udělali správně, mělo by i v mrazivých dnech být uvnitř znatelně příjemněji.
Iglů jako zábava i dokonalý úkryt
Stavba iglů je hlavně zábava, ale může vám posloužit i jako opravdový úkryt – třeba když se ztratíte na zimní výpravě. Je dobré jeho stavbu nacvičit a neházet lopatu do závěje, pokud se nepodaří hned první pokus.
Sněhové bloky by měly být opravdu pevné, jinak hrozí zhroucení celé stavby. Dobré je taky na iglů moc nelézt a hlavně to nedovolit ani nikomu dalšímu. Přeci jen je to stavba ze sněhu, a ačkoli dokáže odolat i zimní vichřici, sedmdesátikilová zátěž v jednom místě bude nejspíš nad jeho síly.
Celý tento návod je myšlen spíš pro chvíle víkendové zábavy s rodinou či přáteli. Pokud se opravdu chystáte užívat iglů jako dočasně trvalé obydlí, rozhodně si nastudujte vícero návodů a oslovte někoho zkušeného, jenž by vás vzal do terénu a pod odborným dohledem naučil stavbu bytelnější.