Menu
TOPZINE.cz
Výtvarné umění

Jak kreslit zátiší: Skvělá příležitost nacvičit stínování i perspektivu

Štěpánka Tupá

Štěpánka Tupá

4. 1. 2019

Kresba zátiší je výborným cvičením pro všechny začínající umělce. Pomůže vám naučit se vidět základní tvary a jejich vzájemné vztahy, odhadnout kompozici a rozlišovat textury předmětů.

Velkou výhodou kresby zátiší je fakt, že si předlohu můžete vybrat nejen doma, ale v podstatě úplně kdekoliv. Navíc její volbu můžete přizpůsobit svým aktuálním možnostem a schopnostem: je jen na vás, jestli zařadíte hladké, základní tvary nebo předměty s množstvím detailů a komplikovanou strukturou.

Začít můžete i s jedním předmětem, jako je jablko nebo třeba růže, jejímž kreslením se zabýval předchozí díl seriálu. Zátiší o jediném předmětu vám umožní se maximálně soustředit na jeho propracování; dobře pozorujte texturu jeho povrchu a rozdělení světla a stínu. Nezapomeňte ani na stín, který předmět vrhá na podložku.

Jak nakreslit růži: jednoduché a efektní cvičení kresby pro každého

Buďte kreativní, vše je vaše volba

Větší počet předmětů už vyžaduje přemýšlení nad jejich vzájemnou kompozicí a také perspektivou. V základní kompozici by žádný z předmětů neměl působit příliš odtržený od ostatních; naopak by všechny prvky měly tvořit pevně semknutý obrazec. Nebojte se ale experimentovat, máte neomezené množství pokusů!

Ve volbě objektů pro zátiší se vaší kreativitě meze nekladou. Ze začátku dobře poslouží váza a pár kousků ovoce, vaše schopnosti perfektně proklepne také kus zmačkaného prostěradla. Postupně si můžete přidávat na obtížnosti: skutečnou výzvou jsou průhledné a průsvitné předměty, kterým se bude věnovat samostatný díl seriálu.

Náročnost kreslení přímo naaranžovaného zátiší spočívá také v tom, že se vám neustále mění úhel pohledu; pro realistické zobrazení je přitom třeba, aby zůstal pro všechny předměty shodný. Cvičte si fixaci hlavy i pohledu, stejně jako paměť pro případ, že od kreslení budete potřebovat vstát.

Jak nakreslit postavu: Se svalovou soustavou k dokonalé kresbě

Se stínováním jednotlivých předmětů vám pomůže jejich převedení na základní tvary. Nebojte se pomocných linek, zaznačte si vertikální i horizontální osy (použijte ovšem tvrdou tužku, která půjde snadno odstranit!). Tvar objektů zdůrazní dramatičtější, divadelní nasvícení: toho dosáhnete použitím bodového zdroje, klidně obyčejné lampičky. Větší rozsah odstínů vždy dodá kresbě na hloubce, nebojte se tedy na tužku přitlačit a udělat tmavé plochy skutečně tmavými. Důležité je směr nasvětlení během kresby neměnit!

Výzva pro mistry: rozbitá žárovka

Dbejte také na tónovou vyváženost kresby: počet tmavých a světlých ploch by měl být v kompozici vyrovnaný. Samozřejmě můžete strhnout pozornost pouze na jednu část kresby, vždy ale platí, že velmi výrazná tmavá či světlá plocha by měla být doplněna menší plochou (plochami) v části jiné.

Zátiší možná nepatří mezi nejakčnější kreslířské žánry, je ale skvělým způsobem, jak neustále procvičovat a prověřovat svoje kreslířské schopnosti. Snadno tak zjistíte, jestli se v kresbě zlepšujete, nebo vás naopak postihlo období stagnace. Pro opravdové fajnšmekry pak existují výzvy v podobě kreslení rozbité žárovky nebo skleněné kuličky padající do vody. Sami vyzkoušejte, jestli už na to máte!

Ohodnoťte tento článek:
4,5
Právě čtete

Jak kreslit zátiší: Skvělá příležitost nacvičit stínování i perspektivu