Menu
TOPZINE.cz
Zdraví a sex

Jak funguje světlo a jaký vliv má na naše zdraví?

Komerční sdělení

Komerční sdělení

15. 11. 2018

Díky průlomovému vynálezu žárovky si dnes můžeme projasnit i tu nejtemnější noc. Víte ale, na jakém principu světlo funguje a jaký má dopad na naše oči a celkové zdraví?

Vynález, který ovlivnil celý svět

Před vynálezem žárovky si naši předci museli po západu slunce svítit loučemi, svíčkami nebo petrolejovými lampami. V roce 1879 však Thomas Alva Edison vynalezl žárovku, která byla pro celý svět doslova revolučním objevem. Velkou osobností v historii světelných zdrojů se stal i český vynálezce František Křižík, který se zasloužil o významný průlom. Podařilo se mu zdokonalit obloukovou lampu tím, že sestrojil jednoduché elektromagnetické zařízení, které udržovalo v lampě stálý elektrický proud. Díky jeho vynálezu bylo možné osvítit i rozlehlé prostory. Od roku 1880 začaly umělé osvětlení postupně používat všechny velké podniky, divadla a další významné prostory na našem území.

Jak vlastně funguje světlo?

Přijít na kloub fungování světla stálo vědce obrovské úsilí a velké množství času. Díky nim v tom už ale máme jasno. Pojem „světlo“ se dá vysvětlit jako viditelná část elektromagnetického záření. Každý z nás však rozsah vlnových délek vnímá trochu jinak. Světlo má totiž dvojí povahu. Je příčnou elektromagnetickou vlnou ve velmi úzké oblasti vlnových délek, které se současně projevují jako tok fotonů.

Moderní doba si žádá moderní osvětlení

Od doby, kdy se začala psát historie umělého světla, uplynulo mnoho let. V dnešní době se lidé stále více zabývají tím, jak vytvořit ještě dokonalejší zdroj umělého světla. Hlavními měřítky jsou přitom co nejnižší spotřeba elektrické energie a minimální dopad na životní prostředí. Jednou z průkopnických společností v tomto oboru je firma Signify, která pod značkou Philips už mnoho let vyvíjí a testuje nové světelné zdroje, které jsou účinné a navíc zdraví bezpečné.

Světlo má vliv na naše zdraví

Nezírej pořád do počítače. Neseď tak blízko televizi. Nečti za šera. Oči máš přece jen jedny! Také jste od svých rodičů slýchávali podobné rady? Ať jste si je brali jako malí k srdci nebo ne, pravdou je, že vliv umělého osvětlení na naše zdraví bychom opravdu neměli podceňovat. Protože většinu okolních vjemů vnímáme zrakem, musíme si své oči chránit jak je to jen možné.

Klasické vs LED žárovky

Světlo z klasických žárovek může mít za následek negativní dopady na naše zdraví a způsobovat celkové nepohodlí. Velmi nápomocné mohou být v tomto ohledu LED žárovky, které vyhovují fotobiologickým bezpečnostním normám. Hravě s nimi můžete porazit únavu, stres i bolesti hlavy. Dnes už naštěstí v obchodech seženete množství světelných zdrojů LED s funkcí eye comfort, a to jak v sekci nízkonákladových žárovek, tak i v oblasti sofistikovanějších značek.

Ohodnoťte tento článek:
1
Právě čtete

Jak funguje světlo a jaký vliv má na naše zdraví?