Každému z vás se někdy může stát, že se dostane do finančních potíží. Je třeba mít své výdaje pod kontrolou, jinak se lehce ocitnete mezi dlužníky. Když se to se přeci jen stane, není radno rezignovat. Ideální je, pakliže dluhy v co nejkratší době splatíte, obvykle se dá domluvit se samotnými věřiteli na solidním splátkovém kalendáři. V opačném případě se můžete ocitnout v registru dlužníků, což vám v budoucnu značně ztíží cestu například k úvěrům a hypotékám.
Co je Solus?
V tuzemsku funguje hned několik registrů dlužníků. Jedním z nich je Solus. Jde o soukromý registr, jenž provozuje Sdružení na ochranu leasingu a úvěru spotřebitelů. Sleduje vaší úvěrovou a platební historii. Solus následně využívají firmy ke kontrole lidí, zdali mají dostatečnou bonitu, aby jim mohl být poskytnutý úvěr, hypotéka, nákup na leasing atd.
Kdy se dostanete do registru Solus?
Mnozí čeští občané ani netuší, že je výše zmíněný registr dlužníků eviduje. Dostat se do něj přitom není vůbec složité. Stačí například, když začnete pozdě platit své závazky vůči věřitelům, případně je neplatíte vůbec. Dokonce se ani nemusí jednat o úvěry a hypotéky, ale třeba jen o pouhé neplacení složenek za energie či tarif k mobilnímu telefonu.
Registr dlužníků Solus obecně eviduje dluhy, jež splňují určitá kritéria. V první řadě se do něj zanášejí údaje o závazcích, které jsou více než 3 měsíce po splatnosti. Znamená to, že pokud třeba čtvrt roku neplatíte svému operátorovi za energie, dá se předpokládat pozitivní nález v registru, jakmile zažádáte o výpis. Minimální dlužná suma, která se do registru Solus zapisuje, činí 500 Kč.
Jak zjistit, zda nejste evidováni?
V případě, že si nejste jisti tím, zda nefigurujete v registru dlužníků Solus, je možné si nechat udělat výpis. Dá se to provést poměrně snadno, stačí mít k dispozici internet a navštívit patřičný web.
Druhou možností je pak zaslání výpisu prostřednictvím textové zprávy z mobilního telefonu.
Způsoby provedení výmazu z registru dlužníků Solus
Zatímco do samotného registru se lze dostat celkem snadno, horší je to už s výmazem, respektive odstraněním záznamu. Ten totiž zůstává v případě sdružení Solus ještě minimálně 2 roky aktivní, přestože jste už fyzicky splatili své dluhy a jste „čistí“. To může být problém, pokud si během této doby znovu chcete požádat o nějaký úvěr, případně třeba hodláte koupit nějakou věc na leasing. Společnosti nahlédnou do registru a uvidí zde stále aktivní záznam, takže vás nejspíše odmítnou. Proto je dobré vědět, jak se postarat o výmaz z registru.
Základním předpokladem je samozřejmě splacení daného závazku. Je dobré si od společnosti či osoby, jíž jste dlužili, nechat vypsat potvrzení, že již máte svůj dluh skutečně splacený. Pak lze písemně požádat o vymazání všech údajů z registru dlužníků Solus. Jestliže nastanou potíže a bude zde neochota záznamy a údaje o vaší osobě a závazcích odstranit, dá se v krajním případě obrátit na Úřad pro ochranu osobních údajů, posléze pak na soud.
Dají se získat úvěry se záznamem?
Pokud vás registr dlužníků eviduje, nejsou všechny cesty ke sjednání úvěru a půjčky zavřené. V současnosti se dají sjednat půjčky bez registru. Společnosti, jež je poskytují, zpravidla nenahlížejí do registrů. Požadují však vyšší úroky, často lze takto získat spíše menší obnosy peněz.
Půjčka bez registru je poměrně snadno dostupná, dá se kompletně sjednat online. Stačí mít u sebe doklad totožnosti a číslo bankovního účtu, případně další dokumenty, to už vždy záleží na konkrétním produktu.
V každém případě dobře zvažte, zda se vám půjčka vyplatí, nebo vás jen dostane do ještě větších finančních potíží, což hrozí zejména v případě jejího nesplácení.