Menu
TOPZINE.cz
Móda a styl

Jak aplikovat parfém? Jak poznat, že se vůně kazí? Co je to EDC? Poradíme!

Parfém je naším každodenním rituálem. Používáte ho ale opravdu správně? Víte, kde ho skladovat, kam nanášet a jaký je rozdíl mezi toaletní vodou a parfémem?

Chcete, aby se vůně uvolňovala postupně a působila příjemně? Pak aplikujte parfém na místa, kde máte nejteplejší pokožku neboli tam, kde vám proudí krev – na krk, za uši, na vnitřní předloktí nebo do loketních důlků. Velice dobře také nasávají vůni čerstvě umyté vlasy. Vůbec se nebojte parfém nastříkat i na oblečení, nejlépe z přírodních materiálů.

Vůně podle ročního období a části dne

S vůní to nesmíte nikdy přehnat! Neměla by zaplnit místnost, ve které se nacházíte. Decentnější parfém působí na okolí vždy příjemněji a nevtíravě.

Vůni parfému volte podle ročního období. V teplých letních měsících zkuste spíše lehčí, květinové nebo citrusové vůně, v zimě a na podzim můžete použít i těžší a kořeněné voňavky.

Nejprodávanější parfémy pro ženy okouzlí vůní, ne flakónem

Další pravidlo, které je potřeba dodržovat – čím později, tím intenzivnější parfém. Na ráno a přes den zvolte jemnou a lehkou vůni, večer si můžete užít smyslného a intenzivního parfému. Při dodržování tohoto pravidla bude vaše vůně příjemná nejen vám, ale i vašemu okolí.

Složení parfému

První vůně, kterou ucítíte, jakmile si k parfému přičichnete, se jmenuje hlava. Podle hlavy parfému si utváříme první dojem, a proto je na ni kladen velký důraz. U dražších parfémů hlava vydrží vonět okolo patnácti minut. U těch levných to můžou být pouze vteřiny.

Po odeznění hlavy začíná naplno účinkovat srdce parfému. Voní i několik hodin a i tady záleží na kvalitě parfému.

Nahlédněte pod pokličku výroby parfémů a projděte se po červeném koberci v Cannes

Základ parfému neboli látky, které vyprchají velmi pozvolna, uvolňují vůni i několik desítek hodin. Doba trvání je též několik hodin, u kvalitních parfémů není výjimkou i několik desítek hodin, ve většině případů však tři až čtyři hodiny. Dokonale navržený parfém je sestavený tak, aby v jednotlivých fázích působily vůně harmonicky a doplňovaly se.

EDP nebo EDT?

Parfémy se rozlišují podle intenzity vůně a zastoupení parfémové složky. Ve zbytku směsi se nachází koncentrovaný líh nebo olej.

Parfém – podíl vonné složky je mezi 15 a 40 procenty

EDP (Eau de Parfum) – podíl vonných látek je 12 až 15 procent

EDT (Eau de Toillete) – pouze 6 až 12 procent vonných látek

EDC (Eau de Cologne) – především pánské vůně s podílem vonných látek 4 až 6 procent

Na trhu se setkáte i s označeními EDS (Eau de Solide), Eau fraîche, Extrême nebo třeba Légére. Ve všech případech se jedná o velmi málo koncentrované vůně, které nevydrží příliš dlouho.

Parfém by neměl by vystaven na světle, denním ani umělém. V opačném případě se začne kazit. Poznáte to pouhým okem, tekutina začne tmavnout a na dně se usazují sedimenty. Vhodné prostředí také není to, kde je více než 20 stupňů. Parfém uchovávejte v chladu, vhodná teplota je asi v rozmezí 3 až 7 stupňů.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Jak aplikovat parfém? Jak poznat, že se vůně kazí? Co je to EDC? Poradíme!