Podat si přihlášku na VŠ včas je základem úspěchu. Ačkoli se může zdát, že únor je ještě daleko, umělecky založeným studentům už hrozí šibeniční termín. Nezaspěte a hlídejte si kalendář.
Čas velmi rychle utíká, proto je důležité se včas začít připravovat, Zdroj: sxc.hu
Možnost podání přihlášky na umělecky zaměřené obory se většinou uzavírá na konci listopadu. Na ostatních vysokých školách bývá termín spojen až s datem 28. února.
Většinou se přihláška podává přes internet
Každopádně se přihláška musí podat včas. Pokud ji vyplníte přes internet, trvá odeslání většinou jen pár chvil. Pak zbývá jen čekat na schválení. Je to dnes nejběžnější a velmi zavedený způsob, který ušetří běhání a také peníze.
Samozřejmě je možné přihlášku odeslat i jinak, pokud nemáte přístup k bankovnímu účtu. Prostředníkem je klasická pošta, kde také zaplatíte poplatek za přihlášku složenkou.
Pokud chcete mít jistotu, že přihláška dorazí opravdu v pořádku a včas, nejlepší je zanést ji přímo na studijní oddělení školy. Platbu můžete v tomto případě provést buď složenkou, nebo přes účet.
Uměleckým školám samotná přihláška nestačí
Máte-li v plánu přihlásit se na uměleckou školu, je nanejvýš vhodné začít s chystáním potřebných věcí už nyní. Termín totiž bývá 30. listopadu. Navíc zde nestačí podání přihlášky přes internet. Důvodem je, že umělecké školy vyžadují k přihlášce i další náležitosti.
Na uměleckou školu vyžadují více prací, Zdroj: sxc.hu
Například u herectví to bývají fotografie z poslední doby či výsledky od lékařů, ale v požadavcích může být i vysvědčení ze střední školy či seznamy divadelních her, které jste kdy v divadle viděli.
Na jiné obory dále přikládáte vlastní práce, které profesoři vyžadují. Zadání jsou většinou s dostatečným předstihem vyvěšena na internetových stránkách školy. Na tyto práce je důležité se důsledně připravit, protože většinou právě podle nich postoupíte, nebo naopak nepostoupíte do druhého kola.
Další zadané úkoly následují zpravidla přímo u zkoušek, aby se projevila kreativita uchazečů. Většinou nechybí ani ústní zkoušky, které má však každý obor jinak. Co bývá stejné, je vyžadovaný kulturní přehled český i světový.