Menu
TOPZINE.cz
Čeští herci a české herečky

Ivan Trojan – herec tělem i duší

Redakce

Redakce

16. 4. 2009

Ivan Trojan se mohl stát profesionálním sportovcem, ovšem jeho cesty se vydaly jiným směrem. Stal se úspěšným a oblíbeným hercem současnosti. Podívejme se tedy, jakými rolemi se Ivan Trojan zapsal do povědomí diváků a proč jeho popularita u diváckého spektra neustále stoupá.

 

ivan-trojan-2

Jeden z nejlepších a nejobsazovanějších českých herců současnosti Ivan Trojan se narodil 30. června 1964 v Praze.  Herecké sklony zdědil po svém otci, známém českém herci Ladislavu Trojanovi, kterého diváci znají z legendárního českého seriálu Tři chlapi v chalupě, kde ztvárnil postavu vnuka Potůčka.  Ivanův starší bratr Ondřej Trojan se rovněž pohybuje ve filmové branži. Je uznávaným producentem a režisérem. Nebylo tedy pochyb, že se profesní cesty Ivana Trojana vydají jiným směrem.

Než se Ivan Trojan stal známým a populárním hercem, byl jeho velkou zálibou basketbal. Jeho malý vzrůst ho však limitoval v tom, aby se z něho stal profesionální sportovec, a proto mu nezbývalo nic jiného, než se vydat v otcových šlépějích.

Vystudoval sportovní gymnázium. Ve třetím ročníku si podal přihlášku na pražskou DAMU v oboru herectví, kam byl posléze přijat. V roce 1988 nastoupil do Realistického divadla. Zde působil až do sametové revoluce r. 1989. Po revoluci z Realistického divadla odešel a nastoupil do Divadla Na Vinohradech, kde setrval osm let. V roce 1997 přijal angažmá v nově vznikajícím Dejvickém divadle, ve kterém působí dodnes. Zde ztvárnil řadu nezapomenutelných rolí, z nichž jmenujme např. hejtmana ve hře Revizor, za kterou byl navržen r. 1998 na Cenu Thálie. Tu ovšem získal až o dva roky později, za hlavní roli v adaptaci románu A. I. Gončarova Oblomov. Za tuto roli byl také nominován na cenu Alfréda Radoka.

V Dejvickém divadle ho v současné době můžeme také vidět v divadelních představeních Příběhy obyčejného šílenství a Karamazovi v režii Petra Zelenky. Obě divadelní hry se dočkaly i svého filmového zpracování. Herecké obsazení na divadelních prknech i ve filmu zůstalo neměnné. Role otce Karamazova ve filmovém zpracování vynesla Ivanu Trojanovi nominaci na Českého lva 2008 za hlavní mužský herecký výkon.

Jeho první příležitostí ve světě filmu byla postava podivínského chirurga Ondřeje v dnes již kultovních Samotářích režiséra Davida Ondříčka, který ho pro film „objevil.“ Samotáři vynesli Ivanu Trojanovi nejen nominaci na Českého lva, ale zároveň se stali jakýmsi „odrazovým“ můstkem na cestě za jeho dalšími hereckými úspěchy a především se díky tomuto filmu dostal do širšího diváckého povědomí.

Přízeň a srdce televizních diváků si Ivan Trojan získal postavou Bedřicha Jarého v divácky oblíbeném seriálu Četnické humoresky v režii Antonína Moskalyka. Seriál mapuje příběhy četníků během období první republiky s určitou  humornou nadsázkou. Ivan Trojan zde využívá jeden ze svých typických prvků, a tím je úsměvné až komické pojetí postavy.

Po Četnických humoreskách se Ivanu Trojanovi nabídky jen hrnuly. Jmenujme filmy jako Smradi, Musím tě svést z roku 2002, za které byl nominován a posléze také oceněn Českým lvem za nejlepší hlavní mužský herecký výkon v hlavní i vedlejší roli. Rok poté opět získává sošku Českého lva, tentokrát za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli filmu Jedna ruka netleská v režii Davida Ondříčka.

Ivan Trojan si zahrál i pod režijní taktovkou svého bratra Ondřeje ve filmu Želary, nominovaném na Oskara.

Z jeho posledních filmových rolí připomeňme úspěšné snímky: Příběhy obyčejného šílenství, vánočně laděnou pohádku Jiřího Stracha Anděl Páně, kde si Ivan Trojan zahrál postavu zbrklého nešiky anděla Petronela, který společně s čertem Uriášem, v podání Jiřího Dvořáka, prožívají dobrodružství na cestě za napravením alespoň jednoho hříšníka.  Pohádka staví především na humorných dialozích hlavní dvojice herců.

Za „zlom“ v Trojanově kariéře beze sporu patří excelentní ztvárnění citlivého a vnímavého venkovského outsidera Václava ve stejnojmenném filmu Jiřího Vejdělka z roku 2007, za kterého byl Ivan Trojan právem oceněn Českým lvem za mužský herecký výkon v hlavní roli.

V letošním roce jsme mohli Ivana Trojana vidět v napínavém třídílném filmu Ďáblova lest režiséra Jiřího Stracha. Ivan Trojan v roli znalce magie a okultismu pomáhá dvojici detektivů pátrat po pachateli rituálních vražd. Dále to byl snímek Juraje Herze Dívka a kouzelník. Poeticky laděný příběh o lásce za dob války.

V neposlední řadě nesmíme opomenout Trojanovu vynikající dabingovou práci. Do češtiny namluvil postavu Jacka Bauera v podání slavného amerického herce Kiefera Sutherlanda v seriálu 24 hodin.

Říká se, že není nad originál, ale Ivan Trojan umí „dát“ do dabingu ty správné emoce, a tak přispívá k napětí, které celý tento seriál provází.

Čím si Ivan Trojan získává náklonnost a přízeň publika? Je to především přístup k jednotlivým postavám. Hraje je tak přesvědčivě a uvěřitelně, jako by skutečně těmi postavami na daný okamžik byl a žil jejich životem. Dokáže v divákovi vyvolat emoce svou věrohodností a lehkou komikou. Diváci se tak dokáží s danými postavami ztotožnit.

Herecký talent Ivana Trojana oceňují nejen lidé z  řad profesionálů v oboru, ale i samotní diváci. V loňském roce se stal nejoblíbenějším hercem v anketě TýTý.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Ivan Trojan – herec tělem i duší