Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Istanbul: Ztraťte se v labyrintu s poklady i tretkami

Proč nás nemusí rmoutit dobytí Cařihradu a následný rozpad Byzantské říše? Protože jinak bychom dnes nemohli navštívit Istanbul. Nechte se omámit exotickými vůněmi, zpěvem racků i muezzinů, kteří svolávají věřící k modlitbě.

FOTO: Galatská věž je jednou z dominant města

Galatská věž je jednou z dominant města, Foto: Kamila Hamalčíková, Topzine.cz

Nákladní lodě, výletní několikapatrové jachty i rybářské kocábky křižují Bosporskou úžinu, která rozděluje asi dvacetimilionový Istanbul na evropskou a asijskou část. Vy můžete naskočit do mořského taxíku (deniz otobüs) a sledovat, jestli se některé dvě lodě nesrazí. Někdy to tak totiž opravdu může vypadat, ale na poslední chvíli se lodě bez kolize minou.

Rej turistů i trhovců se soustřeďuje ve starém Istanbulu, ve čtvrti Sultanahmet. Najdete zde nejznámější památky jako mešitu Aya Sofia, která dříve bývala křesťanským chrámem, a Modrou mešitu, kde se kvůli záplavě turistů už ani nevyžaduje, aby si ženy zahalily vlasy šátkem, který vám zadarmo zapůjčí při vstupu. Pokud umíráte vedrem, zachrání vás podzemní vodní nádrž Yerebatan, v jejíž útrobách naleznete příjemný chlad.

Na kopci nad čtvrtí Sultanahmet se tyčí sultánský palác Topkapi, který nabízí prohlídku harému, rozlehlých nádvoří se zahradami i klenotů z pokladnice panovnických rodů. V Harému vás budou dnes čekat pouze umělé figuríny, ale i v čase sultánů byste zde potkali častěji členy sultánovy rodiny než zástup konkubín.

Labyrint s poklady i tretkami

Český turista zvyklý na vietnamské tržnice zde sice nenajde levné oděvy značek Adidos nebo Fuma, ale v místních bazarech si může vybrat mezi vodními dýmkami, koženými výrobky, levnými šperky nebo exotickým kořením a extrémně sladkými pamlsky.

FOTO: Trh Velký bazar v Istanbulu

Ve Velkém bazaru se snadno ztratíte, Foto: Kamila Hamalčíková, Topzine.cz

Velký Bazar (Kapalı Ҫarşı) vás ochrání před slunečními paprsky, protože je zastřešený a obehnaný zdmi. Zdejší trhovci se zaměřují hlavně na turisty, proto zde místní obyvatelé skoro nenakupují a rovněž zde bude obtížnější smlouvat. Velký bazar působí jako malé městečko s vlastními pravidly uvnitř turecké metropole, proto zde kromě krámků najdete i dvě banky, policejní stanici a několik restaurací.

Pravidlo číslo jedna zní, kdo z trhovců spatří ztraceného turistu uvnitř labyrintu uliček Velkého bazaru, vyvede ho k východu jenom poté, co turista naplní své kapsy suvenýry z obchodníkova stánku.

Rybí hamburgery

Když se vám podaří vymotat z Velkého bazaru a budete pokračovat směrem na sever, minete několik mešit, které svou krásou překonávají známější Modrou mešitu. Sulejmanova mešita je dílem nejopěvovanějšího tureckého architekta Mimara Sinána, který je zde také pochován. Stejně jako mnoho dalších istanbulských památek prošla nedávno renovací kvůli získání titulu Evropského hlavního města kultury roku 2010.

Poblíž se nachází i Mešita paši Rüstema zdobená modrými ornamenty a Nová mešita sousedící s Galatským mostem.

FOTO: Interiér Nové mešity v Istanbulu

Uvnitř Nové mešity i jiných mešit se chovejte tiše jako v kostele, Foto: Kamila Hamalčíková, Topzine.cz

Galatský most okupují davy rybářů. Jejich úlovky putují rovnou na rošt, aby se z nich v četných rybích restauracích, které sídlí ve spodní části mostu, připravily tzv. rybí hamburgery (balık ekmek). Zdravou pochoutku a sytý oběd v jednom tvoří rybí maso s čerstvými rajčaty, cibulí a salátem v bílém pečivu.

Není kebap jako kebap

Přestože epidemie nově vznikajících McDonaldů se nevyhnula ani Istanbulu, při pestrosti tureckých pokrmů by bylo chybou stravovat se ve známém americkém řetězci. Navíc chuť evropského kebabu se od pravého kebapu připravovaného v Turecku značně liší. Kromě klasického döneru můžete ochutnat şiş kebap (maso na špízu) a krále kebapů, Iskender kebap.

FOTO: Dívčí věž v Istanbulu

Jedním ze symbolů Istanbulu je i Dívčí věž, Foto: Kamila Hamalčíková, Topzine.cz

Tento kebap se podává na talíři v restauracích, nikoli jako rychlovka z fast foodu. Jehněčí grilované maso spolu s kousky pita chlebu je zalité rajčatovou omáčkou, jogurtem a smetanou.

Přes proslulost turecké kávy si Turci vypěstovali pokročilou závislost spíše na čaji. Konzumace deseti šálků čaje denně nepatří k žádným rekordům. Kromě čaje je populární i ayran, tekutý jogurt se slanou příchutí. Možná znáte turecké sladkosti jako baklava nebo turecký med, proto vás může překvapit, že i kuřecí prsa (tavuk gӧgsü) patří mezi vyhlášené sladkosti. Desert se skutečně připravuje z kuřecího masa a také mléka.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Istanbul: Ztraťte se v labyrintu s poklady i tretkami