Romány o životě významných osobností byly a jsou velkým lákadlem. A co teprve tehdy, když samotné dílo vzniká z pera další slavné osobnosti? Irving Stone se tentokrát pokusil představit život Charlese Darwina a nutno přiznat, že mu kniha vyšla na výbornou.
Věřit, nebo nevěřit? Tato otázka je nutně spojena s každým životopisným dílem. Zdroj: Nakladatelství JOTA
Rodák z amerického San Francisca, spisovatel a dramatik Irving Stone patří mezi uznávané autory biografických děl. Nebál se poodhalit život slavného Vincenta van Gogha či Michelangela, svůj talent ukázal i při psaní životopisu o Jacku Londonovi nebo Sigmundu Freudovi. Nově vyšel jeho román o životě Charlese Darwina, který nese výstižný název Původ.
Irving Stone (1903–1989) byl americký spisoval, který se proslavil životopisnými romány o historických osobnostech. Mezi jeho nejvýznamnější díla patří Žízeň po životě– o francouzském malíři Vincentu van Goghovi, Agónie a extáze – o životě italského malíře, sochaře a architekta Michelangela Buonarrotiho a Řecký poklad – o životě německého archeologa a objevitele Tróje Heinricha Schliemanna. Neméně významné jsou také knihy např. o Jacku Londonovi s názvem Námořník na koni nebo román o životě Sigmunda Freuda Vášně mysli.
V čem tkví úspěch a kouzlo Stoneových biografií? Odpověď je poměrně jednoduchá – v poctivé přípravě. Román o zakladateli evoluční teorie Charlesi Darwinovi vznikal celých pět let. Stone se má opravdu čím chlubit, spolupracoval totiž s potomky Charlese Darwina, což se v jeho díle bezpochyby odráží.
Jak napsat dobrý román
Román Původ čítá bezmála devět set stránek, což jen potvrzuje, že Irving Stone se svému tématu zcela odevzdal. Stone vystavuje příběh po malých krocích, větší část věnuje i dětství malého Charlese, které se podepsalo na jeho budoucím životě.
Nezapomíná ani na rodinu Darwinů, protože právě ta měla na budoucího slavného přírodovědce velký vliv. Vztah a lásku k přírodním vědám Darwin zdědil po otci a dědovi. Ovšem život a zejména pak profesní dráha Charlese Darwina ovlivnila také studia na univerzitě v Cambridge. Stone nezapomíná ani na profesory, kteří Darwina inspirovali a byli pro něj zároveň i velkou oporou.
Jak už bylo řečeno výše, Stone při psaní svých románů dbá na opravdu pečlivou přípravu. V knize Původ tak určitě zaujme mimo jiné i detailní vykreslení prostředí, ve kterém se Darwin pohybuje. Možná právě to je jedním z důvodů, proč je Původ skutečně dobrou freskou Darwinova života.
Jednou se velmi snadno procházíte starou, tajemnou atmosférou opředenou Cambridgí a kráčíte dobovými uličkami, a rázem se můžete ocitnout na lodi Beagle a plavit se kolem světa. Stone tak prostřednictvím svých slov umožňuje navštívit všechna ta tajemná místa spolu s Darwinem.
Neméně k tomu přispívá i bohatý a květnatý jazyk, který mimo jiné patří mezi typické znaky psaní Irvinga Stonea. Postavy románu Původ působí velmi živě a lidsky, Stone neopomíná zmínit jejich dobré i špatné vlastnosti, přesto ale hrdiny nechává promlouvat především skrze vlastní činy.
„A není to až příliš rychlá změna názoru?“ zeptal se Charles klidným hlasem.
Lyell se na chvíli opřel tváří o sedadlo svého oblíbeného křesla a pak se celý zarudlý napřímil. V očích mu zle zablýsklo.
„To jistě je, ale o nic rychlejší, než byl můj příklon k vaší převratné teorii vzniku a původu korálových ostrovů, kterou jste dokázal, že jsem se mýlil.“
„A přesně tak jste nyní přesvědčen, že se mýlím já ohledně Glen Roy.“
„Je to tak.“
„A přál byste si, abych svůj omyl veřejně uznal?“
„To nakonec budete muset udělat tak jako tak. Čím dříve se k tomu odhodláte, tím lépe. Dovolte mi, abych vám půjčil poslední Agassizovu práci.“
Lyell přistoupil k Charlesovi a přátelsky ho uchopil pod paží.
Věřit, nebo nevěřit? Tato otázka je zřejmě nutně spojena s každým životopisným dílem. Sám Stone se netají tím, že některé situace a scény ve svých dílech domýšlí. A nejinak tomu je i v případě života Charlese Darwina. Ovšem jak sám dodává, vždy se snaží danou pasáž uchopit tak, jak by to udělal sám Darwin a jak by se skutečně zachoval.
Ten, který formuloval evoluční teorii
Na Původu je třeba ocenit jedno. Stone ve svém vyprávění nespěchá, ba naopak si dává hodně záležet a čtenářům a čtenářkám se snaží předat vše, co během svého pětiletého bádání sám poznal. O život Charlese Darwina se v Původu snaží podělit v celém jeho rozsahu, což se mu povedlo poměrně zdařile.
Budiž tak. Soudný den se blíží a s ním i očistné plameny. Pak uvidíme, kdo mluvil Pravdu, zda Bůh či pan Darwin.
Charles Darwin tak na stránkách Původu neožívá jako „ten, který formuloval evoluční teorii“. Charles Darwin vystupuje v románu jako malý chlapec, dospívající mladý muž i otec deseti dětí. Linka příběhu slavného přírodovědce je sice v Původu všudypřítomná, ale pořád stojí mírně v pozadí.
Stone se totiž nesnažil zachytit příběh vědce, který svou teorií zaskočil svět. A přesně o to šlo. V románu Původ Stone naznačuje odpověď na otázku, a to jaký vlastně byl Charles Darwin.
Irving Stone: Původ. Román o životě Charlese Darwina. Přeložil: Jan Sládek. Vydalo nakladatelství JOTA 2012, 876 stran. Doporučená cena 548 korun