Chcete mít chytré děti? Potom si životního partnera či partnerku hledejte mezi Japonci, Číňany či Korejci. I tak se dají interpretovat závěry z kontroverzního výzkumu inteligence mezi národy.
Představivost je důležitější než vědomosti, tak zní citát jednoho z nejchytřejších lidí na světě, Alberta Einsteina., zdroj: youtube.com
Psycholog Richard Lynn a finský vědec Tatu Vanhanen zkoumali průměrné IQ u více než stovky národů a zjistili, že vyšších průměrných hodnot IQ dosahují častěji národy Jihovýchodní Asie, zatímco nejnižší hodnoty byly naměřeny v Africe s výjimkou Severní Afriky. Na tento výzkum se snesla vlna kritiky kvůli nepříliš systematickému výběru dat. Například, pokud u některých států scházely výsledky IQ testů, Lynn s Vanhanenem je vypočetli jako průměr hodnot naměřených u sousedních národů.
Podle Dany Havlové, která koordinuje testování inteligence pro Mensu České republiky, jsou ale rozdíly v IQ mezi národy zanedbatelné: „Průměrné hodnota IQ 100 bodů je shodná pro všechny národy. Rozdíly se pohybují v řádu půl procentního bodu. Nepatrně větší rozdíly jsou mezi rasami, ale ani zde se nejedná o rozdíl větší než několik málo bodů. Nejvyšší průměrné IQ mají asiaté.“
Co IQ testy měří?
Psychologové se neshodnou na jedné definici inteligence. Testy IQ měří schopnost řešit problémy abstraktního charakteru, jde tedy o abstraktní inteligenci. Vedle ní existuje i praktická, sociální nebo emoční inteligence. Rozdílných IQ testů najdeme mnoho, nejčastěji se ale používají Ravenovy progresivní matrice, kdy má člověk na základě osmi předcházejících obrázků doplnit devátý chybějící symbol.
Barevné Ravenovy progresivní matrice jsou používány při testech IQ u dětí. Černobílé slouží pro dospělé.
Kdo podle tohoto testu získá IQ 130 a více, patří mezi 2 % nejchytřejších lidí v české populaci a může se stát členem klubu Mensa, která sdružuje nadprůměrně inteligentní jedince.
Vyšší IQ má svá pro i proti
„V převážné většině případů je vyšší inteligence výhodou,“ říká Havlová, „někdy se ale stane, že je důvodem větší osamělosti. Mimořádně nadané dítě je mentálně i o několik let starší než fyzicky, a pak těžko hledá mezi vrstevníky přátele. Se stejně starými dětmi má jen málo společných témat. Toto může mít vliv i v dospělosti. Také rychlé vyhodnocení problému, jasný vlastní názor a s ním spojená upřímnost může způsobit potíže.“
Emoční inteligence
IQ testy byly hodně populární během 20. století ve Spojených státech, kdy často sloužily jako metoda výběru vhodných zaměstnanců. Jenže se ukázalo, že výše IQ s úspěchem v práci nijak nesouvisí. Podle psychologů úspěšnost v práci a spokojenost v životě určuje hlavně emoční inteligence (EQ).
Emoční inteligence znamená schopnost vyznat se sám v sobě i v ostatních a zvládat vlastní i cizí emoce. Na rozdíl od IQ, kterou do velké míry ovlivňuje právě dědičnost a nelze ji příliš ovlivnit, EQ lze rozvíjet a v průběhu života zlepšovat.