Očekávaná účast britsko-indického spisovatele Salmana Rushdieho na literárním festivalu v Indii se setkala s vlnou nesouhlasu. Svými díly pobouřil muslimskou část obyvatelstva a její vrchní představitelé teď požadují, aby mu v přístupu do země bylo zamezeno.
Vystoupení Salmana Rushdieho je ohroženo, Zdroj: youtube.com
Salman Rushdie měl ve dnech 20. – 24. ledna vystoupit na Literárním festivale Jaipur, největším literárním festivale v Asii. Program zahrnuje množství debat, čtení, přednášek, workshopů a dalších aktivit. Rushdie měl původně promluvit na třech konferencích, první však již zrušil. Ačkoli organizátoři festivalu si za svým pozváním stojí, vláda by byla raději, kdyby autor od návštěvy Indie upustil.
Desetiletí staré spory ožívají
Protesty proti Rushdiemu vzešly z řad indických muslimů. Ty si spisovatel znepřátelil knihou Satanovy verše, která vyšla v roce 1988 a kterou mnozí vyznavači islámu považují za rouhavou. Nelibost se vystupňovala až k vyhrožování násilím a smrtí. Satanovy verše jsou v Indii dodnes zakázány.
„Indie je zemí, kde jsou hodnoty každé komunity či kasty respektovány, a proto by člověk jako Rushdie vůbec neměl mít možnost vstupu do země,“ vyjádřil se pro Reuters prominentní muslimský kněz, Maulana Khalid Rashid Farangi Mahali. Tvrdí také, že zmíněnou knihou autor urazil desítky milionů muslimů.
Vláda má obavy o bezpečnost… a o hlasy
Indická vláda má z Rushdieho účasti obavy, Zdroj: wikimedia.org
Přestože vláda dosud Rushdiemu příjezd výslovně nezakázala, byla by klidnější, kdyby se rozhodl svou účast odvolat. Podle BBC považuje spisovatelovu přítomnost za „obrovský bezpečnostní risk“. Maulana Abul Qasim Nomani, vicekancléř islámského semináře Darul Uloom Deoband, se nechal slyšet, že „neodpoví-li vláda, vezme Darul Uloom Deoband záležitost do svých rukou“.
Jednotlivé politické strany se pak k muslimům kloní nejen kvůli bezpečnosti, ale i pod vlivem dalšího faktoru – volebních hlasů. Islámští vyznavači tvoří 18% voličů a jsou tak komunitou, jež by si politici neradi znesvářili.