Jeho přezdívku Kmotr punku média uvádějí tak často, až se z ní stalo téměř klišé. Iggy Pop, expert na skandální pojetí rock’n’rollu, je dodnes chodícím symbolem zdivočelé punk rockové revolty. Jeho skupina The Stooges ve své době vyvolávala povětšinou zděšení, dnes patří mezi ctihodné členy rockové síně slávy.
Leguánovo mládí
Detroitský rodák James Osterberg se už jako mládežník angažoval v různých hudebních seskupeních. Nejznámější je jeho působení v The Iguanas, kde také získal přezdívku Iggy. V roce 1967 se pln dojmů z koncertu The Doors rozhodl založit vlastní kapelu. Dostala jméno The Stooges a spoluhráči – bratři Ashetonovi (Ron – kytara a Scott – bicí) a jejich kamarád Dave Alexander (basa) – Iggymu vymysleli příjmení Pop.
První eponymní desku jim produkoval velšský velikán John Cale. O rok později, v roce 1970, vyšlo album Fun House. Ohlasy na oba počiny byly dosti nevalné, řádného obdivu se Stooges měli dočkat teprve v následující dekádě ze strany punkerů. Kapela si však našla okruh nadšených fanoušků, a tak lze v jistém smyslu už nyní hovořit o úspěchu.
Šílenec na pódiu
Publikum na svých koncertech bavili skutečně s vervou. Nutno ovšem poznamenat, že při vystoupeních nebylo divákům možné stoprocentně zaručit, že odejdou bez jakékoli újmy. Iggy Pop se proslavil kulturními vložkami, při nichž si natíral na tělo rozličné hmoty (známé je hlavně jeho inovativní využití burákového másla), válel se ve skleněných střepech a pohyboval se po pódiu s takovou energií, jako by byl zapojen do zásuvky. Byl rovněž jedním z prvních rockerů, kteří se vrhali do publika.
Výtržnickými čísly si Stooges koledovali o průšvih tak dlouho, až jejich nahrávací společnosti Elektra došla trpělivost a Pop a spol. se octli na dlažbě. Zdálo se, že s kapelou je konec. Iggy se zaměřil zejména na detoxikaci a na čas se rozloučil s heroinem, jenž byl do té doby jeho věrným společníkem.
David ex machina
V mladých ztroskotancích ale našel zalíbení sám David Bowie a rozhodl se jim nabídnout pomoc. Díky němu mohlo vzniknout trefně nazvané album Raw Power, na němž ansámbl opět vstal z mrtvých, přejmenován na Iggy & The Stooges.
Iggy Pop – čilý šedesátník. Na důchod to zatím nevypadá… , Zdroj: youtube.com
Kritici tentokráte kapelu úplně neztrhali, ale co se týká prodeje, úspěch stále nebyl nijak závratný, přestože se album o pár let později stalo punkovou modlou. V tuto chvíli ale bohužel zafungovalo spíše jako labutí píseň. V následujícím roce se Stooges definitivně rozpadli.
Na vlastní pěst
Tou dobou byl Iggy Pop zpátky na heroinu a po rozchodu se svými pobratimy mu dalo mnoho práce, než se z drogového labyrintu konečně vymotal. Povedlo se mu to však. Po generální očistě stanul před rozhodnutím, co podniknout dál. Zde podruhé zasáhl Bowie v roli mesiáše a zasloužil se o začátek Popovy sólové činnosti. Ta si zaslouží více pozornosti, než jí je zde možno věnovat, proto se o ní zmiňme až někdy příště.
Vypadalo to, že časy Stooges nadobro pominuly. V roce 2007 však kapela připravila všem svým obdivovatelům luxusní dar v podobě nového alba. Zdálo se, že Iggy Pop je zřejmě skutečně nezničitelný – a jeho parta taktéž. V lednu 2009 ale v šedesáti letech zemřel Ron Asheton a zbytek kapely v oficiálním prohlášení označil tuto ztrátu za nenahraditelnou.
V květnu ale Iggy v rozhovoru pro časopis Rolling Stone uvedl, že místo kytaristy obsadí James Williamson, který ve Stooges působil krátce na začátku 70. let. „Přestože The Stooges zemřeli s Ronem Ashetonem, stále jsou tu Iggy and the Stooges,“ uvedl zpěvák. A tak 7. listopadu 2009 odehráli Stooges v São Paulu první koncert v další etapě historie této kapely…