Menu
TOPZINE.cz
Literatura

I Druhý krok nikam může být ten správný. Recenze sbírky Jiřího W. Procházky

Marek Hofman

Marek Hofman

26. 8. 2011

Devatenáct svých povídek shrnul Jiří Walker Procházka do sborníku s názvem Druhý krok nikam. Čtenář díky němu pronikne do všech koutů fantastiky; hororu, sci-fi i fantasy.

Kam směřuje Druhý krok nikam? Autor: Jan Patrik Krásný

Jiří Walker Procházka začal tvořit již za komunistického režimu. Účastnil se literárních soutěží, v roce 1985 už měl napsaný román. Své práce však širšímu čtenářstvu představil až po sametové revoluci, konkrétně v roce 1990, kdy vyšla jeho debutová povídka Stromy. Tato i mnohé jiné se nyní dostávají čtenářům do rukou ve vskutku špalkoidním sborníku Druhý krok nikam.

„Téhle knize by víc slušel její původní, typicky procházkovsky střídmý název: Geniální povídky,“ projevuje své nadšení Štěpán Kopřiva na zadní straně obálky. A má docela pravdu. Jak totiž Kopřiva poznamenal dále, JWP je „nejživelnější český postmodernista“, a ti, kteří dávali ve škole bedlivý pozor, vědí, že postmoderna si klade za primární cíl zaujmout a pobavit naprosto všechny. To se Procházkovi skutečně daří.

Nejen Gavril se vrací

Obzvláště patrné je to v prvním oddílu – JWP rozdělil sbírku na několik částí podle toho, do jakého fantastického subžánru spadají – věnovaném science fiction. Téměř u všech lze vypustit a jen tak si užívat autorovy na papír zaznamenané představy plné explozí, emzáků, vesmírných korábů a dalších propriet pro vědeckofantastický žánr typických. Povídky však obsahují také motiv hodný zamyšlení.

Obsah sbírky Druhý krok nikam:

  • Druhý krok Neila Armstronga
  • Sněhurka a sedm trpaslíků (Maratonec)
  • Andělé posledního soudu
  • Tvůrci času
  • Gavril se vrací
  • Mikroprocesory
  • Den (ne)závislosti
  • Stromy
  • 3× se syndikátem Humotronics
  • Kroniky kosmických konstruktorů
  • Remix posledního soudu
  • Balada o Minervě a Františkovi
  • Kronika obce Strašna
  • Válka s goky
  • Pevnost
  • Ostří času
  • Vlaky, draci, strach a lebky
  • Crashtest – Balada o wolkerech a očích topičových
  • Krysy – Pitoreskní symfonická novela o třech větách

Mezi nejlepší z tohoto úseku, ale i celé sbírky, patří novela Druhý krok Neila Armstronga, na níž navazuje Gavril se vrací. Obě práce napsal JWP společně se Slávkem Švahoučkem. Do Druhého kroku autoři vložili tolik čtenářsky lákavých motivů (jako vesmírné teroristy, vše zničujícího robota rotujícího po oběžné dráze či závod veteránů Apolla 11 na Měsíc), že by to stačilo na několik příběhů.

Každá povídka by si zasloužila vlastní recenzi, nezbývá tedy, než alespoň vybrat největší skvosty a nejzajímavější kousky.

Ať žijí bizarnosti

Pozornost si zaslouží experiment nazvaný Mikroprocesory. Jedná se o několik povídek o rozměrech skutečně mikroskopických – od jednoho kratičkého souvětí po maximálně půlstránku. Svým laděním připomínají Havlíčkovy epigramy, Procházka však používá o poznání černější humor a ironii tak ostrou, že by mohla i katana závidět.

Mezi podobně netradiční patří i Kronika obce Strašna. K jejímu napsání posloužily skutečné zápisky kronikářů, jež se Procházkovi dostaly do rukou. Jde o horor zaznamenaný v průběhu necelých osmdesáti let. Děsivou atmosféru umocňuje fakt, že řádění zla je zaznamenáno naprosto bez emocí, ke všemu klidně na stejném řádku o nevydařené úrodě tuřínů.

Sborník toho obsahuje ještě mnoho, militari sci-fi Pevnost, Válku s goky, jakožto poctě Karlu Čapkovi o boji s prvohorními hlavonožci, nebo horor Balada o Minervě a Františkovi inspirovaný Stephenem Kingem, v němž úlohu hraje vraždící obýváková stěna.

Závěr patří Krysám

Přestože ne všechny povídky překapávají optimismem, závěrečná práce Krysy: Pitoreskní symfonická novela o třech větách působí naprosto depresivně a jen těžko si lze představit její jiné umístění než na konci knihy. Procházka se v komentáři k ní přiznal, že novelu napsal ve svém nejtěžším období a temnota z ní přímo sálá.

Existenciální příběh načmáraný nejčernější tuší, plný bizarnosti, exprese a surrealismu patrně nenadchne každého, avšak čtenářům, kteří si v podobných věcech libují, se dostává perfektní možnost k zamyšlení či zasnění – přestože nejpravděpodobněji povede k nočním můrám.

Své si najde skutečně každý, ať už holduje čemukoli. Nemá-li někdo v oblibě historickou fantasy, může přeskočit ke kybepunku. Na druhou stranu lidem dosud znalým například pouze sci-fi, se otvírají vrátka i k jiným odvětvím fantastiky. Sborník Druhý krok nikam tím pádem představuje ideální start k tvorbě Jiřího Walkera Procházky, ale také dalších spisovatelů.

Název originálu: Druhý krok nikam
Autor: Jiří Walker Procházka
Obálka: Jan Patrik Krásný
Vazba: brožovaná
Rozměry: 105 x 165 mm
Počet stran: 560
Vydal: Brokilon, Praha 2011
Doporučená cena: 328 Kč

Hodnocení: **** (80 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

I Druhý krok nikam může být ten správný. Recenze sbírky Jiřího W. Procházky