Menu
TOPZINE.cz
Zdraví a sex

Hysterické ženy trpí nedostatkem sexu!

Irena Siudová

Irena Siudová

3. 7. 2011

Taky doma občas slyšíte, že jste hysterická? A napadlo vás někdy, že hysterie bývá spojována se sexem? Že to slyšíte poprvé? Taky jsem valila oči a nestačila se divit, jak zajímavé téma může právě hysterie být.

Hysterie je psychická porucha, Zdroj: sxc.hu

Poprvé byla hysterie zmíněna už v době Hippokrata, který ji popsal ve svých dílech O podstatě ženy nebo O nemocech žen. Proč je tato psychická nemoc přiřazována pouze k ženám, když známe tolik mužů, kteří by si tuto nálepku stoprocentně zasloužili? Zkrátka proto, že nemají dělohu. Čtete správně. Není to diskriminace, ale naopak můžeme za toto tvrzení poděkovat. Díky němu totiž byly vynalezeny vibrátory.

První poznatky o hysterii

Aulus Cornelius Celsus řekl, že děloha je zvíře, které chce plodit. Je-li po pubertě sterilní, vede to k neklidu, k cestování po těle a tedy ke snížení zásob kyslíku. Výsledkem je hysterie. Jestliže vás toto rozesmálo, pak se prosím uklidněte a připravte se na další podivnou hypotézu samotného Hippokrata, jehož lékařské poznatky byly dlouhou dobu brány zcela vážně.

Nepopírám jeho poznatky a výzkumy, ale nad skutečností, že hysterie vzniká zanedbáním dělohy, v případě, že se jí žena dostatečně nevěnuje, mi skutečně cukaly koutky. Za dělohu se považovala také vagína, tudíž léčba spočívala právě v její stimulaci. Tu zpočátku prováděly ženy samy, později se této činnosti věnovali právě lékaři.

Vibrátoru předcházel mechanický masážní stroj

Jelikož lékaři nestíhali provádět masáž všem pacientkám trpícím právě hysterií, byl vynalezen první mechanický masážní stroj na parní pohon, který sloužil jako náhražka. Ženy docházely i nadále k lékaři na masáž, kterou ale vykonávaly samy. Vzhledem k tomu, že i tak to bylo časově náročné, vznikl po dvaceti letech první elektrický vibrátor, který mohly ženy k léčbě využívat doma. Vzhledově se však dnešním vibrátorům nepodobal ani zdaleka.

Vibrátor jako lékařská pomůcka

Že je to s hysterií nakonec úplně jinak, se zjistilo, nebo spíše přiznalo, až na počátku dvacátých let 20. století. Od té doby se léčba provádí jinak, a ačkoli se čekalo, že se stejně jako první teorie pomalu vytratí také vibrátory, stal se pravý opak.

Psychická porucha

Hysterie nevymizela a je nyní považována za psychickou poruchu. Ta může být skutečně vážná, a proto je nezbytné vyhledat odborníka. Postižená osoba trpí nejen duševními, ale také fyzickými příznaky, které nelze vždy odstranit.

Hysterii lze vyléčit klidem

Přesto existují způsoby, jak tuto nemoc léčit nebo zmírnit její projevy. Jsou to například hypnoterapie, katarzní terapie, jejímž autorem je sám Sigmund Freud, který se hysterií zabýval a také o ní napsal knihu Studie o hysterii. Dalšími léčebnými metodami jsou také kineziologie nebo dokonce jóga.

Téměř každý se někdy setkal s někým, o kom si pomyslel, že je hysterický. V té chvíli jste si pravděpodobně říkali, jak se máte zachovat, abyste situaci nezhoršili. Někdo preferuje dát dotyčné pár facek, aby se daná osoba zklidnila. Ale mnohem lepším způsobem je být dotyčnému oporou a zůstat v klidu.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Hysterické ženy trpí nedostatkem sexu!