Menu
TOPZINE.cz
Zdraví a sex

Hypnóza: Účinná léčba nebo obávaný experiment?

Irena Siudová

Irena Siudová

17. 8. 2018

Osoba sedící na židli, pozorně sleduje předmět, kmitající se mu před očima sem a tam. Zatímco je v transu, v místnosti dojde k vraždě. Také máte hypnózu spojenou s detektivními romány? Ve skutečnosti je hypnóza nejen dobrým námětem pro knihy, ale také skvělou metodou k léčení vašeho těla i duše.

Co se tedy ve skutečnosti děje s člověkem, který se nechá zhypnotizovat? Dochází u něj ke změněnému stavu vědomí, jenž umožňuje pohlcení sugerovanými zážitky a prožívání změn vnímání a paměti jako reálný. Alespoň podle encyklopedie. Jednodušeji řečeno se jedná o terapeutický postup, při kterém se hypnotizovaný soustředí pouze na to, co říká hypnotizér a dokáže se v tu chvíli odprostit od veškerých okolních jevů. Tady už záleží také na tom, jak je daný člověk hypnotabilní. Co to znamená? Protože je takových slov více, přinášíme vám pár pojmů, které se vztahují k hypnóze a mohly by vás zajímat.

Hypnotabilita

Míra hypnotického stavu, do jakého se daný člověk může pohroužit. Existují velmi hypnotabilní jedinci a stejně tak také procento lidí, kteří jsou zcela nehypnotabilní. Překvapivě podle některých terapeutů míra hypnotability neovlivňuje výsledky hypnózy. Je také známo, že ti, kteří o sobě prohlašují, že je nikdy nikdo nedokáže zhypnotizovat, jsou nakonec extrémně citliví na hypnózu, tedy velmi hypnotabilní.

Posthypnotická amnézie

Hypnotizovaná osoba si v tomto případě nepamatuje buďto zcela nebo částečně průběh hypnózy. K tomu však dochází pouze na příkaz hypnotizéra, nedochází k tomu automaticky. Posthypnotická amnézie je zcela určitě jedním z důvodů proč mnozí hypnózu odmítají a mají z ní obavy. Mylně se domnívají, že hypnotizér má nad svým klientem absolutní moc a může jej přimět k čemukoli. Ve skutečnosti tomu tak nemusí být.

Adele je před Oscary nervózní. Proti trémě jí ale pomáhá hypnóza

Posthypnotická sugesce

Ta úzce souvisí s výše uvedeným pojmem. Jedná se o akci přikázanou během hypnózy, kterou člověk provede po probuzení z hypnózy.

Strach z hypnózy

Výše uvedené pojmy mohou osvětlit některé mýty, které vás třeba od hypnózy odrazují. Většinou se jedná právě o strach, že nebudete mít pod kontrolou co děláte nebo to, že se z hypnózy už neproberete. Toto se stát naštěstí nemůže. Hluboká hypnóza totiž přechází do zcela normálního spánku, ze kterého se vzbudíte běžným způsobem. Nebo snad máte strach, že vás někdo zhypnotizuje, aniž byste o tom věděli? Nemějte obavy. Ani ten nejlepší hypnotizér vás nezhypnotizuje, pokud nebudete chtít.

Výběr terapeuta je důležitý

Jestliže jste četli některé naše předešlé články, jako Regresní terapie vám pomůže odhalit kořeny vašich potíží a Andělská terapie: Pohlazení vaší duše,  tak víte, jak je důležité najít dobrého terapeuta a tento výběr nepodcenit. Dejte si pozor, protože člověk, který s vámi bude pracovat, vám při špatném výběru může místo pomoci spíše uškodit!

Naleznete-li kvalifikovanou osobu o níž jste přesvědčení, že je pro vás při hypnóze tou pravou, pak vězte, že pomocí hypnózy se můžete zbavit od různých neurotických poruch jako jsou fobie ze zvířat přes deprese až po bolest, nadváhy, závislostí a podobně.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Hypnóza: Účinná léčba nebo obávaný experiment?