Co si budeme povídat. Literární veledílo to rozhodně není. Navíc některé zlé jazyky tuto knihu smetly pod stůl jako povrchně napsaný a chabý pokus o román, který znevažuje velmi těžké téma, a to téma smrti. Jenže odmítnout tímto způsobem knihu Johna Greena s názvem Hvězdy nám nepřály je moc snadné. A neférové.
Autor beletrie, vlogger a pojídač pizzy John Green. Zdroj: Wikimedia
„Bez bolesti by člověk nepoznal radost. Bolest se dožaduje procítění.“ Citát z obalu knihy naznačuje, kolem čeho se bude příběh zhruba točit. K tomu všemu anotace, která poodkrývá smutný děj, a také označení časopisu Time jako „Nejlepší kniha roku 2012“. No a bestseller je na světě.
John Green (1977) získal mimo jiné ceny Printz Medal, Printz Honor a Edgar Award, jeho knihy se vytrvale drží na žebříčku bestsellerů New York Times, dvakrát byl finalistou Knižní ceny LA Times. Spolu se svým bratrem Hankem tvoří John polovinu Vlogbrothers, jednoho z nejpopulárnějších online videoprojektů na světě. Můžete se přidat k 1,1 milionu lidí, kteří Johna sledují na Twitteru, nebo ho navštívit online na johngreenbooks.com. John žije se svou manželku a synem v Indianapolisu, stát Indiana (USA).
Zastřešujícím tématem knihy Hvězdy nám nepřály je sice smrt a hrozba její blízkosti, přesto není stěžejní linkou příběhu.
Šestnáctiletá Hazel má rakovinu štítné žlázy v posledním stadiu. Její společnicí je na každém kroku kyslíková bomba, a jak sama Hazel říká, smrt je jí s každým nadechnutím o něco blíž. Svou nemoc ale, pokud je to tedy vůbec možné, přijala a bere ji jako součást sebe sama. Nelituje se, naopak neustále učí ostatní tomu, že lítost nepomůže nejen jí, ale ani její rodině a blízkému okolí.
Vtípky a sarkasmus Johna Greena
Na podpůrné skupině, tedy setkání lidí s podobným osudem jako Hazel, se seznámí s Augustem. Ten je (bohužel jen zdánlivě) na opačné straně řeky: souboj s rakovinou víceméně vyhrál a vyšel z něj „jen“ s amputovanou nohou. Hazel si s Augustem rozumí, o rakovině se ani jeden nebojí mluvit otevřeně, a už vůbec se nezdráhají dělat si z ní legraci.
Hvězdy nám nepřály – Shailene Woodley a Ansel Elgort – 20th Century Fox
Právě podobnými vtípky a sarkastickými poznámkami z úst hlavních hrdinů, o které v knize opravdu není nouze, John Green své vyprávění odlehčil. A že to bylo třeba. Čtenáři nemají čas ani prostor hlavních postav litovat. Hazel (či John Green?) jim to prostě nedovolí. Možná to bude tím, že se Green nezaobírá tím, co bude, tedy předzvěstí smrti. Hazel věnuje přítomný okamžik, skutečnost, kterou prožívá právě teď.
A tak sice přítomný, ale zároveň stále vzdálený přízrak smrti se v jednu chvíli v příběhu zcela zhmotňuje. Augustovi se vrátí rakovina, což vyprávění vtiskává zcela jiné tempo a posouvá ho do roviny, kterou čtenáři a čtenářky jen těžko očekávali.
Z doposud poněkud monotónního a ze začátku mírně se vlekoucího líčení zařazuje John Green vyšší rychlost a kniha nabírá na spádu. Syrové vyprávění bez expresivních výrazů a výrazných zvratů v ději najednou dostane ránu, kterou jen málokdo čekal.
Proto co říct závěrem? Hvězdy nám nepřály rozhodně neosloví čtenáře či čtenářky (a již brzy také diváky a divačky) silným příběhem. Není to ani možné, protože silný příběh, který známe z klasické literatury, kniha prostě nemá. Zato má ale silné a energické hlavní postavy. A to je to, na čem ve skutečnosti kniha stojí.
Green se svými postavami také dobře pracuje: s jejich pocity i vnitřním prožíváním. A zafungovalo to. Ano, stále platí, že kniha není literárním veledílem. Jenže stejně tak platí, že Green je zkrátka jiným druhem spisovatele. Takový pisatel, dalo by se říct. Nepouští se do složitých konstrukcí, příběh i postavy doslova oseká na minimum a tvoří. Jenže i tohle minimum zanechá stopu.
Stručně a jasně: Hvězdy nám nepřály aneb jak John Green napsal šíleně tuctový příběh tak trochu jinak. Snad se to vydaří i ve filmovém zpracování, který jde právě do českých kin.
John Green: Hvězdy nám nepřály. Přeložila: Veronika Volhejnová. Vydalo nakladatelství Knižní klub, 2013. Počet stran: 240. Doporučená cena: 299 korun.