Současná lékařská věda se často staví proti léčitelství a tradičním lidovým postupům v uzdravování nemocných. Někdy se ovšem ukáže, že i netradiční způsoby léčby založené na zvycích a lidové zkušenosti mohou mít úspěch.
Vědecký výzkum potvrdil, že hudba má blahodárný vliv na srdce. Zdroj: sxc.hu
Naposledy se potvrdilo to, co všichni hudební fanoušci dávno vědí, tedy že oblíbená hudba působí blahodárně na stav lidského srdce. Konkrétně bylo popsáno zlepšení stavu u pacientů trpících ischemickou chorobou srdeční, a to o 19 procent.
Lidé mají od nepaměti povědomí o tom, že mezi zdravotním stavem člověka (ať už fyzickým, či psychickým) a hudbou je jakási spojitost. Tohoto faktu si byli vědomi jak posluchači, tak hudebníci, včetně takového velikána, jakým byl například Beethoven.
Dlouhá tradice
Rovněž fráze typu „melodie zasahující srdce“ či „srdečné vystoupení“ odkazují na vztah mezi hudbou a tímto k životu nezbytným orgánem. Původ těchto slovních spojení lze hledat rovněž v minulosti, jelikož naši předkové dávali do spojitosti lidské srdce a lidské emoce. A hudba, jak známo, na emoce silně působí.
Otázkou ovšem zůstává, proč se v hudbě tak moc ujalo právě všechno spojené se srdcem. Když totiž opomineme nezpochybnitelnou vazbu mezi výše zmíněnými emocemi, srdcem a hudbou, tak se sluší připomenout, že hudba neméně působí rovněž třeba na mozek.
Hudba tedy ovlivňuje člověka jak fyzicky, tak psychicky. Je prostředkem sociálního kontaktu, díky čemuž se lidé následně cítí lépe.