Hudba je stejně jako láska mocná čarodějka. Dokáže navodit atmosféru, vyvolat ve vás vzpomínky, vehnat vám slzy do očí, vykouzlit úsměv na vaší tváři a v neposlední řadě také léčit.
Foto: Tereza Ticháčková, Topzine.cz
Ať už si toho jste či nejste vědomi, hudba vás provází od malička. Je součásti našich životů, a proto se není co divit, že ji využili i v medicíně. Vždyť to děláte i vy sami. Třebaže o tom nevíte. Relaxace při hudbě se dá také považovat za léčbu. Když jste smutní a pustíte si balady, u kterých se pořádně vypláčete, uleví se vám a hned se cítíte lépe. Veselá píseň vám naopak náladu podstatně zlepší a den, který začnete s písní na rtech, je o tolik hezčí. Copak to není lék?
Muzikoterapie
Ve skutečnosti opravdu existuje léčebná metoda využívající hudbu jako terapeutický prostředek – muzikoterapie. Své využití má zejména v psychoterapii. Jde o specializovanou oblast, která také vyžaduje speciálně vyškoleného odborníka. Vzdělání psychologa a psychoterapeuta samo o sobě nestačí. Tento terapeutický přístup využívá jak působení hudby, tedy pasivní muzikoterapii, tak i proces při vytváření hudby a zvuků, což je aktivní muzikoterapie.
Léčba hudbou pro každého
Hudba úžasně působí na děti jakéhokoli věku, proto vás nejspíše nepřekvapí, že se s muzikoterapií začíná už v době, kdy jsou děti teprve u maminky v bříšku, kdy dítě dokáže vnímat zvuky z okolí maminky. Pro ty je muzikoterapie skvělým prostředkem, vhodným pro uvolnění a zbavení se stresu z nadcházejícího porodu. Navíc není nic nového, že se doporučuje rodičkám u porodu pouštět uklidňující hudbu.
V době, kdy se již dítě vyvíjí mimo matčino tělo, nabízí kontakt s hudbou podporu rozvoje pro rytmus, psychomotorický vývoj a rozšíření sluchového vnímání.
Stejně tak má své využití i při práci s duševně postiženými, duševně nemocnými a tělesně postiženými. Léčí se jak děti, tak i senioři v pečovatelských domovech a všichni, kteří potřebují pomoc při zvládání stresu.
Nástroje etnické i západní kultury
Terapie se navíc dělí také na individuální a skupinovou. Při individuální se terapeut věnuje pouze jednomu klientovi a při skupinové je účastno několik klientů. Kromě hudebních nástrojů (bubny, klavír, kytara, dřevěné flétny, tibetské mísy, gongy, zvonkohry, didgeridoo, brumhle a další) muzikoterapie využívá také lidské tělo. To totiž nabízí nepřeberné množství zvuků, které se vytváří ať už dechem, nebo hrou na tělo.
Pro ty, které muzikoterapie zaujala, se pořádají semináře určené především pro pracovníky v sociální oblasti, speciálně pedagogickém školství a podobně. Nemějte ale obavy vyzkoušet samotnou terapii, je zcela bezpečná.