Po vlnách Indu a Gangy připlouvá na rákosové loďce nová kniha s luxusní obálkou a víc než zajímavou anotací. Její název zní Řeka bohů, ale bude to také kniha bohů? Anotace slibuje mnohé.
Kniha se stejným názvem u nás již jednou vyšla. Jejím autorem byl Wilbur Smith, který v tomto kvalitním díle zavítal do tajů starověkého Egypta, aby zahltit čtenáře pískem pouště, hieroglyfy, tu a tam peprnější scénkou a hlavně výborným příběhem.
Toto u Iana McDonalda nečekejte. Přinejmenším žádný písek a mumie. V příběhu čtenáře zavede do blízké budoucnosti literárně prakticky netknuté Indie. „Bezmála dvě miliardy lidí se tísní na indickém subkontinentu a v tamějších kolotajících městech – cyberabádech, kde se snoubí prastará, věčná kultura se supermoderními technologiemi. Vzejde z jejich sňatku nový inteligentní život?“ říká anotace a co na to my, nedočkaví čtenáři?
Nemusí z toho vzejít inteligentní život, ale v očekávaní je kniha, na kterou se každý scifista po dočtení anotace těší více jak na Ježíška. Svět střižený kyberpunkovými ideály jako z oka vypadnuvšími ze Schismatrixu v prostředí natolik exotickém, že přímo nutí k navštívení. Co nám braní? Fakt, že kniha ještě není na trhu. Co chceme? Otevřít první stránku a konečně se do tohoto hypermoderního díla naplno ponořit a jen si užívat v bezbřehých záplavách fantastiky.
Prosme tedy Šivu Ganešu, Kálí, Dévu, Boha, Satana, Moskvu, kohokoliv. Uplaťme duši komukoliv, aby obsah knihy splňoval vše, co anotace nabízí. Protože pak to bude skutečně luxusní zážitek, na který se bude vzpomínat, obálka knihy už vybízí k tichému modlení a přinášení obětin. Ale pokud ne, ne hněv bohů, ale tisíce zklamaných čtenářů vedení zhrzenými recenzenty autorovi ukážou, že hněv bohů je jen demoverzí k tomu, co mu předvedou oni.