Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Hong Kong. Žijte ho, milujte ho

Redakce

Redakce

18. 12. 2010

Jihoasijský region známý svými mrakodrapy a světelnými tabulemi, ke kterým se většina z nás dostane leda skrz animovaný film nebo stránky komiksu – to je Hong Kong.  Pyšní se titulem jednoho z nejbezpečnějších, nejhustěji obydlených a zároveň ekonomicky nejliberálnějších měst světa. Mnohým se proto může zdát, že ačkoli cestovali daleko na východ, objevili se na západě.

FOTO: Hong Kong

Hong Kong, Zdroj: Hana Chytrá, Topzine.cz

Opiový přístav

I přesto, že prvním Evropanem, který vstoupil na hongkongské pobřeží byl Portugalec, největší vliv na propojení Evropy s tímto poloostrovem měla britská Východoindická společnost. Ta odtud vyvážela hedvábí, porcelán a čaj, ale na druhou stranu také pašovala opium z Evropy. Když se poté většina obyvatel stala na opiu závislá a čínská vláda podnikla proti užívání této omamné látky radikální zásahy, připlula britská flotila a vynutila si od Číny získání Hong Kongu do svého držení. Jestli má doslovný překlad názvu Hong Kong, tedy Voňavý přístav, co dočinění s opiem, je otázkou …

Místa s přívlastkem „must-see“

K nejčastějším návštěvním místům patří The Peak, tedy vrcholek, na který se dostanete pomocí červených vlaků. Nahoře vás čeká nejen výhled na město, ale například i hongkongská pobočka Muzea voskových figurín Madame Tussauds.

Viktoriin přístav, jeden ze světově nejrušnějších a nejpřitažlivějších přírodních přístavů, přímo vybízí k projížďce na loďce po pobřeží. Další ze známých přístavů je v rybářské vesnici zvané Aberdeen.  Zde se můžete povozit na tradičních rybářských lodí a najíst se v plovoucí restauraci s názvem Jumbo Kingdom.

FOTO: Plovoucí restaurace Jumbo Kingdom

Plovoucí restaurace Jumbo Kingdom, Zdroj: wikipedie.com

Pro milovníky čínské kultury bude ale nejspíš nejzajímavější chrám s komplikovaným názvem Sik Sik Yuen Wong Tai Sin, v němž se podle pověsti plní jakékoli přání.

FOTO: Chrám Sik Sik Yuen Wong Tai Sin

Chrám Sik Sik Yuen Wong Tai Sin

A jak se budete po městě pohybovat? Na to existuje jednoduchá odpověď – ding ding. Není to žádné mé pominutí smyslů, ale název, který mají místní pro tramvaj zajišťující hlavní složku dopravy po Hong Kongu.

FOTO: Hongkongská tramvaj ding ding

Hongkongská tramvaj ding ding

Nabídka hotelů, z nichž si určitě vyberete

Jak uvádí oficiální stránky města, nachází se v Hong Kongu přes 50 tisíc pokojů, které čekají na nové přechodné majitele. Město se také pyšní tím, že některé luxusní hotely patří mezi jedny z nejlepších na světě. Ovšem nemusíte si vybírat jen z drahých ubytování, v nabídce jsou i zlevněné hotely, hostely či studentské ubytovny.

Co je možná neobvyklé – pokud dorazíte do města bez rezervace v hotelu, máte možnost vyhledat letištní informace, kde vám bez vedlejších poplatků vyhledají hotel a zajistí k němu dopravu.

Dim sum alias jednohubky

Kromě tradičních čínských jídel a mořských plodů je právě dim sum specialitou, bez níž by nebyla zdejší návštěva kompletní. Dát si dim sum znamená v kantonštině vypít si čaj. A jak vlastně takové jídlo vypadá? Obsluha vám donese menu, podle něhož si vyberete pokrmy, které vám následně přinesou ve formě jednohubek, podle velikosti pokrmu až čtyři kusy.

Menu obsahuje jak poměrně normální pokrmy, jako jsou dušené knedlíčky, rýže nebo kuřecí maso, tak i speciality, u nichž by se člověk zarazil, že takové kombinace vůbec existují.

Narazit můžete na dušený tykvový koláč, mangový puding, vepřový závitek s marinádou, dušené fazolové těstíčko s hovězími koulemi, či dokonce pálivou mandlovou polévku.

V Hong Kongu je velká rozmanitost restaurací, mnohé části města se dokonce zaměřují pouze na kulinářství. Není se proto čemu divit, že se zde každoročně vyhlašuje soutěž hodnocená ve dvou kategoriích – mořské plody a kuře. Dejte si ale pozor na to, že od vás bude v restauraci očekáváno 10% spropitné a mnoho institucí může požadovat formálnější oblečení.

FOTO: Čínská pochoutka jménem Dim Sum

Čínská pochoutka jménem Dim Sum

Základní informace o Hong Kongu

jazyk: mandarínská čínština, angličtina, kantonština

měna: hongkongský dollar (HKD)

časové pásmo: GT + 8 hodin

cena letenky: 15 000 – 20 000 korun


Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Hong Kong. Žijte ho, milujte ho