David Krejčí, čerstvý držitel Stanley Cupu, si cestičku ke slávě vyšlapal sám. Nebýt jeho obrovské píle, zřejmě by už dnes hokej nehrál, a pokud ano, tak jen ve skromných podmínkách české druhé ligy.
Hokejista David Krejčí na tiskové konferenci po jednom z finálových zápasů o Stanley Cup v sezoně 2010/2011 Zdroj: youtube.com
Přitom podobných talentů v naší zemi máme nedostatek. O to hůře se člověk vyrovnává s tím, že v Čechách mu nikdo nepomohl.
Při pohledu na ledovou plochu muselo být před lety víc než jasné, že Česko kouká na skvělého hokejistu. Stačilo vyjednat smlouvu s A týmem a talent by zůstal v Čechách, ale za málo peněz se v Čechách dobré skutky nedělají.
Zlomový rok
Píše se rok 2003 a začíná hokejový ročník juniorské extraligy 2003/2004. V průběhu sezony je na programu mistrovství světa do 18 let. Tehdejší reprezentační a kladenský trenér Jaromír Šindel se rozhodne shromáždit většinu reprezentantů právě v kladenském juniorském celku. Pod dozorem tak chce mít i do té doby hráče Třince, sedmnáctiletého Davida Krejčího.
Tomu se celá sezona vydařila. Vyhrál bodování kladenského týmu, když si v 50 zápasech základní části připsal na své konto 60 kanadských bodů, v play-off se mu povedlo nashromáždit ze 7 zápasů 9 kanadských bodů. Výsledky vypovídají o tom, že takový hráč by měl dostat šanci v A týmu. Ne ovšem v Čechách. Krejčího nikdo neoslovil a jeho agent mu jiné angažmá v Čechách nesháněl. Další kroky Krejčího tak vedly do zámořské juniorské ligy QMJHL (Quebec Major Junior Hockey League), konkrétně do týmu Gatineau Olympiques.
Proč mu nenabídli smlouvu?
Kromě hokejové šikovnosti Davida zdobí obrovská pracovitost. Kdyby lidé na Kladně a vůbec u českého hokeje trochu přemýšleli, nemohli by si takového hráče nechat uniknout. Přestože hrál v Čechách, zámořští skauti byli pozornější a prozíravější. David byl v roce 2004 první volbou klubu Boston Bruins ve druhém kole draftu. Už tenkrát možná za mořem tušili, že získali hráče, který by mohl jednou vládnout statistikám NHL.
Pomoc od agenta? To sotva
A teď se vžijte do kůže agenta Davida Krejčího. Máte svěřence, který vyhrál bodování kladenské juniorky. Nabízí se možnost začít vyjednávat o smlouvě s kladenským A týmem, což by mělo být jasnou volbou. David by po podepsání smlouvy coby 18letý kluk sbíral extraligové zkušenosti po boku Pavla Patery. Téměř ideální scénář pro růst nadějného hokejisty.
Kladenská varianta byla menším riskem než jeho odchod do zámoří. David však neměl jinou možnost než se vydat za oceán. František Tausch místo toho, aby se snažil svému klientovi vyjednat smlouvu v kladenském A týmu, poslal Davida do nejisté zámořské mise. To vše okomentoval agent 11. června v deníku Sport slovy: „… ze strany Kladna nepadla žádná nabídka.“ Dobrý agent by měl nabídky shánět a ne čekat na telefon z klubů.
K čemu je tedy takový agent dobrý?
V dresu Bostonu slavil letos David Krejčí svůj první Stanley Cup Zdroj: bigbadblog.weei.com
Kdyby byl pan Tausch profesionál, musel by se v kanceláři kladenského manažera rvát minimálně jako Krejčí na ledě. Se statistikami v ruce bojovat o smlouvu a zařazení Krejčího do A týmu. A pokud se nyní chlubí tím, že jeho svěřenec vyhrál Stanley Cup, měl by to dělat opravdu skromně a tiše. On na tom totiž nemá žádný podíl, a když, tak jen minimální.
V následující odpovědi vyjádřil názor agent František Tausch na otázku, proč Krejčí nepřešel do A týmu. „Moc mladých tehdy ještě nahoru nechodilo. Trenér Müller sázel spíš na starší hokejisty, v Kladně nebylo tolik prostoru.“ A na co vystupovat z řady, že, pane Tauschi.
Trenéři, agenti, manažeři
Tento případ jasně ukazuje, na jaké úrovni jsou lidé pohybující se u českého hokeje. Pokud nejsou schopni poznat talentovaného hokejistu a pomoci mu hokejově růst, ať od hokeje odejdou. Nejsem vůbec překvapený, že si Krejčího na Kladně nepohlídali. V kladenském A týmu si nezahrál jak Krejčí, tak Voráček. V minulé sezoně zapomněli dát šanci dalšímu talentu – Tomáši Knotkovi. Kladenské jednání je nepochopitelné.
Krejčí překonal Jágra
O to větší uznání si zaslouží hráč Bostonu David Krejčí. Svou pracovitostí, skvělou technikou a perfektním přehledem při hře se dokázal probojovat přes juniorské soutěže a farmářský celek až do hlavního týmu Bostonu Bruins. Nyní je klíčovou postavou medvědů. V sezoně 2010/2011 nastupoval jako první centr. Vyhrál bodování play-off NHL a překonal český rekord Jaromíra Jágra. S týmem Boston Bruins se mu nakonec povedlo vyhrát svůj první Stanley Cup, když medvědi ve finále přehráli Vancouver 4:3 na zápasy. Přestože mu nikdo v Čechách výrazněji nepomohl, dokázal se prosadit. David Krejčí je vážně borec.