V anglickém Leicesteru byli odsouzeni dva hackeři za nelegální získávání písní zesnulého krále popu Michaela Jacksona. Údajně se chtěli přesvědčit o pravosti nahrávek na zpěvákově posmrtně vydaném albu s názvem Michael.
Poslední dobou se množí spekulace ohledně pravosti Jacksonových písní. Zdroj: michaeljackson.com
„Chtěli jsme jenom nashromáždit důkazy, které by potvrdily naší teorii,“ tvrdili odsouzení muži při výslechu před Lecesterským soudním dvorem. „Měli jsme totiž podezření, že některé Jacksonovy posmrtně objevené materiály jsou podvrh.“
Oba se tak řadí ke spekulantům, kteří tvrdí, že některé zpěvy na Jacksonově posmrtně vydaném albu Michael nezní jako jeho vlastní. Zpěvákovi příznivci však podobné dohady rázně vyvrací a podobně se k situaci staví například i vydavatelství Sony Music.
Hlavní aktéři případu James Marks a James McCormick, často spojovaní s hackerskými skupinami Anonymus nebo LulzSec, byli za proniknutí do cizího systému přes počítačové sítě zatčeni loni v květnu, vyhnuli se ale trestu odnětí svobody a nyní obdrželi podmínečný trest na dobu šesti měsíců a sto hodin veřejně prospěšných prací.
„Našich činů samozřejmě litujeme,“ prohlásil po vyřčení verdiktu Marks. „Doufám, že svými tresty budeme moct alespoň zčásti odčinit škodu, kterou jsme poškozeným umělcům způsobili.“
Michael Jackson byl v říjnu loňského roku sesazen z postu nejvýdělečnější zesnulé celebrity. Král popu se totiž poté, co byly zveřejněny zisky herečky Elizabeth Taylorové, rázem octl na druhé příčce. Dvojnásobná držitelka americké filmové akademie Oscar tak zpěváka trumfla přibližně o 40 milionů liber.