Vánoční stromek bez skleněných koulí, čokoládových figurek, střapatého řetězu a ozdobné špičky si dovede představit málokdo z nás. Čím se ale ověnčovaly tyto jehličnany dříve?
Tak jako vánoční ozdoby ani samotný stromeček nevypadal vždy jako dnes. Původně se zavěšoval nad stůl špičkou dolů. Zvyk se spolu se zdobením dostal do českých zemí z Německa, a to na počátku 19.století. Rozšířil se v průběhu 30.let především mezi měšťany. Oproti tomu lidé na vesnicích si vystačili s větvemi jehličnanů.
Místo ozdob se zprvu používaly nejen všelijaké pochutiny jako například jablíčka, sušené švestky, rozinky, perníčky a jiné cukroví, ale i ořechové skořápky. Z papíru se vyráběly řetězy slepované kváskem. A po čase se začaly vyrábět ozdobičky z přírodních materiálů – šišek, slámy nebo hoblin.
Přírodní suroviny byly zpočátku nezřídka využívány Zdroj: squarespace.com
Přestože první zmínka o skleněných vánočních ozdobách pochází z oblasti Jizerských hor již z 40.let 19.století, výroba tradičních foukaných koulí se zde začala rozvíjet až téměř o století později. Místní firmy si vystačily s tvorbou dutých perlí, které byly žádané i v zahraničí. Změna nastala s obdobím secese, kdy se skleněné ozdoby staly módní záležitostí. Kouličky se tak chvíli dovážely z Německa, než české sklárny byly ochotny vyhovět požadavkům tuzemských obyvatel.
Za skleněnými ozdobami stojí krutá příroda
S vynálezem foukaných koulí se pojí zajímavý příběh. Datuje se do roku 1858, kdy se prý v Alsasku přes léto urodilo málo ovoce, a tak aby místní nebyli smutní a měli čím okrášlit své příbytky, rozhodl se sklář z Goetzenbrucku vyfouknout koule ze skla. Tak vznikl zvyk, který zdomácněl i u nás.
Stejně jako je ve světě vyhlašené české sklo samo o sobě, i skleněné ozdoby se těší velkému zájmu i za hranicemi a naše podniky nemají o zakázky příliš nouzi. Velkou konkurenci ale tvoří Čína často kopírující český design. Nabízí zboží za nižší cenu, která jde většinou ruku v ruce i s nižší kvalitou.
Najdou se i ozdoby, které stromek příliš nezdobí, ba naopak Zdroj: coxinhanerd.net
Jak každý ví, ozdoby už dávno nemají jen podobu kouliček. V Čechách byli oblíbení třeba ptáčci, šištičky nebo i muchomůrky představující dříve zcela unikátní motiv mezi záplavou fádních konkurentů. Nyní je tomu samozřejmě jinak.
Je libo granát na stromeček?
Těžko říct, zdali za bezpočtem kuriózních ozdob stojí konkurenční boj či spíše touha zaujmout, přijít s něčím originálním. Zatímco u nás můžeme za největší výstřednost považovat Krtečka, v zahraničí jsou v tomto směru o mnoho dále. Na trhu se objevila nejen třeba zombie kolekce s ďábelskými perníčky či uříznutým prstem, ale i pistolky a ruční granáty. O nabídce vánočních ozdob serverů s erotickým zbožím raději pomlčíme.
Ozdoba pro army nadšence Zdroj: coolmaterial.com
Co si pověsíte na stromeček je už jen a jen na vás, škála je skutečně široká. Otázkou však zůstává, zdali byt vyzdobený ručními granáty nepokřivuje představu Vánoc jako svátků klidu a míru.