V současném světě se vytrácí povědomost o starých zvycích a obyčejích. Obdarovávání lidí o Vánocích má kořeny v naší minulosti. Kde je počátek této krásné tradice, kterou mají rády nejvíce děti?
Dárky pod vánočním stromem měly a mají svou symboliku. Lidé si dávali dary již ve středověku o svatých nocích. Toto darování mělo hluboký význam, lidé si tak upevňovali vzájemné vztahy a svazky s ostatními. Dárků se nevěnovalo mnoho, šlo spíše o drobnosti, které lidé často sami vyráběli, a spolu s věcí dávali i kus sebe.
Symbolika v dárcích ukrytá
Mladým lidem se nadělovala jablka jako symbol zdraví, síly a dlouhověkosti, ořechy a s nimi příslib moudrosti a zralosti nebo sladké perníčky vyjadřující radost a slast z mládí. Mládenci a panny dostávali také obvykle nějakou ozdobu. Dívkám se věnovaly náramky s tyrkysy nebo bílými perlami symbolizujícími jejich čistotu, nevinnost a poslušnost k rodičům.
Pokud byla rodina zámožnější, darovaly se zlaté řetízky nebo náramky. V opačném případě byly tyto ozdoby pouze pozlacené. Dospělí si věnovali víno v lahvích, sladkosti a ovoce, které symbolizovaly sladký život. Mezi další oblíbené dárky, které vyjadřovaly slávu, štěstí a krásné chvíle, patřily voňavky či vonné masti.
Symboliku můžeme vnímat i u současných dárků, i když je o něco odlišnější, než bývala kdysi. Lidé dávají věci spíše užitkové, pro zábavu či praktické. To nejzákladnější a nejdůležitejší sdělení však u darovaných věcí zůstáva stejné – někdo na nás myslí, záleží mu na nás, má nás rád. Tradiční štědrovečerní nadílku milují hlavně děti, jejichž radost při nalezení dárku pod stromečkem je upřímná a hřeje nás u srdce.
Kdo nosí dárky?
České děti mají svého Ježíška, který jim dárky nosí a nechává je na Štědrý den pod vánočním stromem. Symbolika českého Ježíška úzce souvisí s tradicí betlémů, které se u nás poprvé objevily v 16. století a staly se součástí vánoční výzdoby. Ježíšek byl dětmi logicky připodobňován k Jezulátku v jesličkách, které bylo samo obdarováno a o svou radost se dělí s ostatními.
V jiných zemích patří mezi nejoblíbenější světový Santa Claus, dědeček v červeném obleku, který se svými dárky objíždí celý svět. Na své toulky se vydává ze severu na začátku zimy, vozí dárky v pytli na saních tažených soby. Dárky většinou spouští komínem do kamen a krbů.
Nuuk, tady bydlí Santa, Zdroj: greenland.com
Santa Claus neboli St. Nicholas, u nás známý jako svatý Mikuláš, se narodil roku 250 v maloasijském městě Patara zámožným rodičům, kteří nedlouho po jeho narození zemřeli. Pověst říká, že mladík měl soucit s chudými lidmi a zděděnými penězi je štědře obdarovával. Svým dobrým srdcem a pomocnou rukou se brzy stal slavným. I když své rodné město nakonec opustil, nikdy se nepřestal starat především o děti. Po jeho smrti v roce 345 tato tradice nezanikla. Naopak si ji lidé doteď připomínají právě o vánočním čase.
Santa Claus má dokonce své oficální pracoviště. Tímto místem je město Nuuk v Grónsku. Ve městě byl zřízen poštovní úřad, kam všechny děti z celého světa každý rok zasílají svá tajná přání.