Zatímco největší filmová přehlídka v Česku, ta v Karlových Varech, už může pomalu chystat program na další rok, její o devět let mladší sestra teprve chystá svoje pré. A jak ukázala v minulých ročnících, máme se na co těšit.
V letním kině se dají dělat věci… Zdroj: lfs.cz
Na první pohled se může zdát, že jde o sestru chudší. Na červené koberce, záplavu večerních šatů a hvězdy typu Helen Mirren sotva narazíte. Noblesa zkrátka patří do Varů. O to víc si ale můžete užít snímky, jež Letní filmová škola nabízí. A také jména, která sice neplní titulkové zprávy, ale nejsou o nic menší, a doprovodný program, při němž se můžete také vzdělat. Místo pozlátka nabízí LFŠ osobité kouzlo, které začala budovat v roce 1964.
Informace o festivalu
Datum: sobota 21. – sobota 28. července.
Místo: Uherské Hradiště.
Vstupné: akreditace online od 259 do 1400 Kč
Právě tehdy se totiž začala psát historie jedné z největších filmových akcí u nás. Nesoutěžní festival se poprvé konal v Čimelicích. Tenkrát ještě pod oficiálním názvem Seminář filmových klubů a v trochu jiné podobě, než jak ho známe dnes. První ročník byl pro veřejnost nepřístupný a akce byla pouze pro asi padesát členů filmových klubů. Ostatně LFŠ Asociace českých filmových klubů dodnes pořádá.
Dalších třináct ročníků Semináře probíhalo v Písku, mezitím se ale festival roku 1975 přejmenoval na Letní filmovou školu, která se z Písku přemístila na tři roky do Hořovic. Do Uherského Hradiště, které dnes k Filmovce neodmyslitelně patří, poprvé zavítala v roce 1981. Ne však na dlouho.
O čtyři ročníky později začala putovat dále do Strážnice, Světlé nad Sázavou a Trutnova, aby se po sedmi letech vrátila právě do Hradiště, kde už zůstala. Výjimkou byl jedině povodňový rok 1997, kdy se celý program přesunul do Jihlavy.
Od roku 1993 narváno
Počet návštěvníků rostl spolu s léty. Roku 1989 hrozil Škole zákaz ze strany komunistické strany, to vše ale změnila sametová revoluce. Spolu s ní však přestala být pro návštěvníky atraktivní. Celý koncept LFŠ se tak musel změnit, až se začal více a více podobat tomu dnešnímu.
Ano, i filmové hvězdy kouří. Aki Kaurismäki na LFŠ.
Od roku 1993 tak byla Filmovka poprvé zpřístupněna široké veřejnosti, začala uvádět více filmů, především zahraničních, a ze zahraničí také začalo přijíždět více hostů. Mezi prvními byl britský režisér Peter Greenaway stojící na příklad za snímkem 8 ½ ženy. Následovali Jan Troell, skandinávský tvůrce, jehož film z roku 1971 Vysvěhovalci byl nominován na pět Oscarů, a německý filmař Michael Haneke (Funny Games, Pianistka).
V roce 1996 přijel do Hradiště Terry Gilliam, člen legendárních Monthy Python a slavný režisér, v dalších letech také Thiérry Zeno, Hector Babenco, Terry Jones, Béla Tarr, Juraj Jakubisko, Tom Stoppard, Aki Kaurismäki nebo Emir Kusturica.
Poslední ročníky čítají pravidelně kolem pěti tisíc návštěvníků, z velké části jsou to studenti, které láká právě letní filmová atmosféra, snazší přístup k snímkům nežli ve Varech a spojení zábavy se vzděláním. Pojem škola v názvu tudíž není úplně mimo mísu. A kdyby i to bylo málo a filmů jste měli plné zuby, můžete zavítat na nějakou hudební akci, do divadelního stanu nebo na výstavu.
Juraj Jakubisko přijel představit svůj film Bathory.
A co že nás tedy letos čeká? Především maďarský oscarový István Szabó, jeho tvorba včetně letošní premiéry snímku Za zavřenými dveřmi, další maďarský tvůrce Marcell Jankovics a jeho animovaná Tragédie člověka a do třetice v sekci Fokus: Maďarsko také Benedek Fliegauf. Na své si jako každý rok přijde i klasika. Můžete čekat retrospektivu Davida Leana, černošské filmy nebo grotesky. Dojde i na současnou ruskou produkci, české novinky, ale také ohlédnutí za atentátem na Reinharda Heydricha. Jak jinak než filmové.