Od prvního ročníku festivalu Letní filmové školy uplynulo už neuvěřitelných 39 let. Pojďme si připomenout historii tohoto významného a zajímavého filmového festivalu, který každoročně zpestřuje filmovým nadšencům léto.
Živná půda pro LFŠ: paradoxně totalita
Letní filmová škola má své počátky už v šedesátých letech dvacátého století a její vznik je spojen s atmosférou v komunistickém Československu. První ročník se konal v roce 1964 v Čimelicích, a to pod názvem Seminář filmových klubů. Byla to akce určená pro zástupce a členy filmových klubů a na jejich první setkání jich dorazilo kolem padesáti. Cílem Semináře bylo umožnit nadšencům filmového plátna zhlédnout snímky, které nebyly povoleny distribucí v Sovětském svazu. Seminář pak nabízel ojedinělé propojení promítání kvalitních filmů s odbornými přednáškami filmových nadšenců a odborníků.
Takový způsob konání festivalu v zemi, kde totalita už několik let zasahovala do distribuce filmů, zaznamenal velký úspěch u diváků. Počet návštěvníků s dalšími pořádanými ročníky rostl a druhý ročník Semináře filmových klubů se konal v Písku. V Písku pak proběhlo dalších třináct ročníků tohoto festivalu, kdy v roce 1975 byl Seminář přejmenován na Letní filmovou školu, název pak zůstal stejný dodnes. Návštěvnost poté postupně stoupala až na stovky účastněných a v polovině sedmdesátých let už na Letní filmovou školu přišlo kolem 250 návštěvníků.
V Písku se Letní filmová škola konala do roku 1977. Následně se na další tři roky přesunula do města Hořovice. Osmdesátá léta pak Letní filmová škola strávila v různých městech, přičemž organizátoři zaznamenali zejména na počátku osmdesátých let téměř dvojnásobný počet návštěvníků, který se pohyboval kolem 500 účastníků. Místa konání LFŠ se v těchto letech hodně střídala. Od roku 1981 se LFŠ konala v Uherském Hradišti, odkud pak v roce 1985 a 1986 přesídlila do Strážnice a Světlé nad Sázavou. Pomyslnou štafetu pak do roku 1991 převzalo město Trutnov.
Oficiální plakát k 28.ročníku LFŠ Uherské Hradiště. Zdroj: AČFK
Revoluce, nová koncepce a následný úspěch
Po Sametové revoluci začala mít LFŠ velké problémy se zájmem ze strany návštěvníků, ostatně jak tomu bylo na mnoha dalších akcích (zářným příkladem je MFF Karlovy Vary). Letní filmová škola byla před rokem 89 vyhledávána hlavně díky výjimečnosti promítaného materiálu, který nebylo možné nikde jinde vidět. Bylo proto nutné LFŠ reorganizovat a adaptovat na nové svobodné filmové prostředí v České republice (v roce 1992 přišlo navštívit Letní filmovou školu pouze 250 lidí).
Jednou ze změn bylo i místo konání LFŠ. V roce 1992 se vrátila zpátky do Uherského Hradiště, kde pak zůstala až dodnes. Výjimkou je jen rok 1997, kdy LFŠ poskytlo azyl město Jihlava kvůli povodním v Uherském Hradišti.
LFŠ chtěla v nové koncepci festivalu nabídnout návštěvníkům zajímavé zahraniční a domácí filmy doplněné návštěvou jejich tvůrců. Rozšířila se kapacita pro diváky a také počet promítaných filmů. Přelomem pro LFŠ byl příjezd známého umělecky založeného britského režiséra Petera Grenawaye (Kuchař, zloděj, jeho žena a její milenec). Dalším přelomovým momentem byl rok 1997, kdy program Letní filmové školy byl rozdělen do několika tematických cyklů. Tyto cykly se pak tradičně každý rok opakovaly (Ozvěny festivalů, Nový český film, Osobnosti a výročí).
Postupně se LFŠ vypracovala na pozici největšího českého nesoutěžního filmového festivalu a návštěvníci se na zajímavý filmový program hrnou stále ve větším počtu. Od roku 2008 se opět trochu pozměnil program LFŠ a zrušil plánování promítaných filmů na rok dopředu. S LFŠ je tak každoročně spojeno nejen sledování zajímavých filmů, ale také mnoho workshopů, besed a výstav. Čísla pak mluví za vše, v roce 2008 bylo na LFŠ uvedeno kolem 180 celovečerních snímků, přišlo se na festival podívat 6000 návštěvníků a v programu se objevilo dalších 45 středometrážních filmů a 160 krátkometrážních snímků. Standardem je už také hojná účast jak domácích, tak zahraničních tvůrců a hostů.
Letošní 39. ročník LFŠ. Zdroj: AČFK
Letošní ročník Letní filmové školy startuje 26. července 2013.