Drahé, honosné róby a zářivé úsměvy hvězd procházejích se po červeném koberci, to jsou Oscary, jak je dnes známe. Jak ale vůbec samotná cena vznikla a kdo byl jejím tvůrcem?
Tihle všichni drželi v rukou Oscara, Zdroj: ofic. stránky
Cena Akademie za zásluhy (anglicky Academy Award of Merit), známá pod přezdívkou Oscar, je cena udělovaná od roku 1929 v různých oblastech filmu. Zajímavostí je, že označení Oscar vzniklo úplně náhodou, a to díky knihovnici Akademie Margaret Herrick. Jedna z historek praví, že když sošku poprvé uviděla, zvolala: „Vypadá přesně jako můj strýček Oscar!“
Autory trofeje jsou výtvarník Cedric Gibbons a sochař George Stanley. Modelem stál Gibbonsovi Emilio El Indio Fernández, pózoval nahý a teprve podle kreseb jeho těla Stanley vytvořil první maketu sošky.
Oscar je považován za nejprestižnější filmovou cenu, slavnostní ceremoniál proto patří k nejvýznamnějším kulturním událostem v Hollywoodu. Symbolem ceny je zlatá soška rytíře držícího meč a stojícího na cívce filmového pásu s pěti kruhy, které představují pět původních profesí Akademie: herce, scenáristy, režiséry, producenty a techniky.
Historicky první ceremoniál ceny Oscar v hotelu Hollywood Roosevelt, Zdroj: youtube.com
Dnes soška měří 34,5 cm a váží 3,85 kg. Podstavec má výšku 7,5 cm a průměr 13,5 cm. Původně byl Oscar z bronzu a pozlacený 24karátovým zlatem. Od roku 1930 je ale vyráběn ze slitiny cínu, mědi a antimonu a jeho povrch je pokrytý leštěnými vrstvami cínu, niklu, stříbra a zlata.
V průběhu druhé světové války byly sošky kvůli nedostatku kovových materiálů vyrobeny ze sádry, po válce pak majitelé obdrželi vyměněnou kovovou sošku. Dříve byl také podstavec vyráběn z černého mramoru, který ale od roku 1945 nahrazuje kov. Každá soška má na sobě jedinečné číslo (číslování začíná na 501), a to od roku 1949.
První předávání cen proběhlo jako soukromý banket 16. května 1929 v hotelu Hollywood Roosevelt. Ceremoniálu, na který si lidé kupovali vstupenku za 5 dolarů, se zúčastnilo okolo 270 lidí. Afterparty se poté konala v hotelu Mayfair. Celkově bylo uděleno patnáct sošek, oceňujících práci herců, režisérů a dalších osobností z filmové průmyslu z let 1927 a 1928.
Vítězové ceny Akademie byli již tři měsíce dopředu informováni o svém triumfu. Ke změně došlo při druhém slavnostním předávání Oscarů v roce 1930. Od té doby, a po dobu prvního desetiletí, byly výsledky poskytnuty novinám hodinu před půlnocí v den ceremoniálu. Tato metoda byla používána do té doby, než noviny Los Angeles Times vyhlásily vítěze ještě před začátkem ceremoniálu. Výsledkem tedy je, že od roku 1941 Akademie využívá zapečetěné obálky, aby nedošlo k předčasnému odhalení vítěze.
První výherci Oscara, Zdroj: youtube.com
Pro prvních šest ceremoniálů Cen Akademie platilo, že období, ze kterého byly voleny filmy, čítalo dva kalendářní roky. Například druhé předávání Oscarů, které proběhlo 3. dubna 1930, uznalo filmy vzniklé během období od 1. srpna 1928 až do 31. července 1929. Od sedmého ceremoniálu Oscarů, který se konal v roce 1935, se uznávané období zkrátilo na celý předchozí kalendářní rok od 1. ledna do 31. prosince.
První, kdo byl Akademií za svůj herecký výkon oceněn, byl Emil Jannings, původem Němec narozený ve Švýcarsku. Zlatou sošku si odnesl za ztvárnění svých rolí ve filmech Poslední komando (The Last Command) a Velké pokání (The Way of All Flesh). Ještě před samotným ceremoniálem se však musel vrátit zpátky do Evropy, a tak Akademie souhlasila, že mu cenu vydá dříve. Stal se tak vůbec prvním držitelem Oscara v historii.
Pouze třikrát v historii se muselo předávání Oscarů odložit. V roce 1938 se kvůli ničivým záplavám v Los Angeles posunulo o týden a v roce 1968 bylo přeloženo z 8. na 10. dubna, jelikož 8. dubna se konal pohřeb Martina Luthera Kinga. V roce 1981 se pak zpozdilo o 24 hodin kvůli pokusu o atentát na tehdejšího prezidenta Ronalda Reagana.
[youtube_660]BmWJ6TI7kJQ[/youtube_660]
Předávání Oscarů je dnes dlouho očekávanou a prestižní událostí roku, na které nemůžou chybět největší esa současné kinematografie. Slavné hvězdy proto volí róby od věhlasných módních návrhářů a snaží se zabodovat alespoň svým zjevem, když už ne talentem.
Ceny se nyní udělují v těchto kategoriích:
· Nejlepší film
· Nejlepší režie
· Nejlepší ženský výkon v hlavní roli
· Nejlepší mužský výkon v hlavní roli
· Nejlepší ženský výkon ve vedlejší roli
· Nejlepší mužský výkon ve vedlejší roli
· Nejlepší původní scénář
· Nejlepší adaptovaný scénář
· Nejlepší kamera
· Nejlepší střih
· Nejlepší výprava a dekorace
· Nejlepší návrh kostýmů
· Nejlepší píseň
· Nejlepší hudba
· Nejlepší zvuk
· Nejlepší masky
· Nejlepší vizuální efekty
· Nejlepší střih zvuku
· Nejlepší krátkometrážní hraný film
· Nejlepší střih zvukových efektů
· Nejlepší celovečerní animovaný film
· Nejlepší krátký animovaný film
· Nejlepší celovečerní dokumentární film
· Nejlepší krátký dokumentární film
· Nejlepší cizojazyčný film