Menu
TOPZINE.cz
Zdraví a sex

Hipoterapie: Zajezděte si na koni!

Podobně jako byla v předchozím článku věnovaném využívání zvířat k léčebným účelům řeč o tzv. canisterapii, tedy formě terapie, která využívá jako léčebný prostředek pejska, dnes bude řeč o koních. Hipoterapie je vlastně způsob terapie nebo léčby, který spočívá v kontaktu pacienta s koněm.

Když pomáhají koně, Zdroj: Tereza Ticháčková, Topzine.cz

Kůň, zvíře praktické …

Vztah člověka a koně je nám znám dlouhou dobu, možná delší, než vůbec tušíme.  Ono co si budeme nalhávat, čtyři nohy jsou více než dvě a o koních pod kapotou auta také není řeč jen tak pro nic za nic. Koně nebývali jen kvalitními dopravními prostředky, ale také věrnými pomocníky v domácnosti nebo třeba spolubojovníky. A dnes?  Není koníček jako koníček a pro mnohé se péče o koně opravdu stala důležitou ne-li přímo nedílnou součástí života.

Kůň nástrojem léčby…

Jak je možné, že i kůň je schopen efektivně a především blahodárně působit na lidský organismus? To díky jeho specifické chůzi, to díky tomu, jakých pohybů se zvíře dopouští během chůze.  Tyto zvláštní houpavé pohyby, pro koně tak typické, nutí svého jezdce pečlivě vnímat každou změnu, čímž se značně aktivizuje jeho nervová soustava, především pak mozek.

Mozek je nucen informace o neustálých změnách pohybu zpracovávat.  A jelikož pohyb koňský je do jisté míry podobný pohybu lidskému, pacient sedící na koni učí svůj mozek vysílat signály podobné těm, které by měl vysílat také při lidské chůzi.

Právě díky těmto okolnostem pomáhá jízda na koni hlavně pacientům s problematickou koordinací a je zařazována jakou součást některých rehabilitací.  Mezi výhody terapie patří třeba to, že vzorec chůze se nemění, stále se opakuje, ale také fakt, že rehabilitaci je možno provádět už od šesti měsíců věku, horní hranice omezená není.

Kůň vhodný k hipoterapii je kůň klidný a vyrovnaný, vedený zkušeným týmem odborníků. Takový tým tvoří terapeut se zaměřením na hiporehabilitace, který celý proces vede, pacientům vybírá koně na míru a také dohlíží na samotnou terapii, jeho asistent a vodič koně.

Zdroj: Tereza Ticháčková, Topzine.cz

Samotná terapie probíhá v řádech několika desítek minut, obvykle 15 – 20 minut ideálně dvakrát týdně. S každým pacientem pracuje jeden terapeut, doporučená délka terapeutického procesu samozřejmě záleží na zdravotním stavu nemocného a doporučení lékaře, uvádí se však minimálně tři měsíce.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Hipoterapie: Zajezděte si na koni!