Patrik Děrgel patří mezi novou generaci herců, kteří již za studia aktivně pracují na své kariéře. Nyní hraje v absolventských inscenacích Médea a Les v Disku, je členem souboru Švandova divadla a v červnu příštího roku mohou diváci Patrika vidět v hlavní roli celovečerního filmu.
Patrik s kolegyní Martinou Krátkou v adaptaci Karolíny Světlé Crash u potoka Zdroj: Alena Hrbková, ŠD
S Patrikem jsem se sešla po představení Les v kavárně Divadla Disk. Přiznám se, že jsem byla připravená na mladšího herce, který je plný ideálů a mírně naivní představy, ale již v prvních minutách mne Patrik vyvedl z omylu. Mladý sice je, ale ve své hlavě to má srovnanější než mnozí jeho starší kolegové.
Nepřehlédněte: Soutěž o vstupenky do Švandova divadla
Co pro tebe znamená herectví? Dalo a vzalo ti něco?
Herectví pro mě znamená cestu, kterou jsem se vydal. Žiji tím každý den a jediné, co mi herectví bere, je čas. Role se učím i ve volném čase. Když už mám opravdu volný čas, tak jen odpočívám, což znamená, že nedělám vůbec nic. (smích)
V inscenaci Les Patrik hraje komediální roli Zdroj: Michal Kvirenc, Disk
Jak jsi se dostal z Disku na prkna Švandova divadla?
Ve třetím ročníku mi nabídli role do inscenací projektu Merlin. Proběhl pohovor s Dodo Gombárem, vyšlo to a já jsem dostal šanci zahrát si skvělou roli. Práce na Merlinovi byla dlouhá, příprava trvala půl roku. Po půl roce na to navazovala další příležitost v Gottlandu a najednou jsem tam byl ve třech věcech. Teď proběhla premiéra inscenace Smíchoff/on, kde také hraji.
Školní role:
Macbeth (W. Shakespeare: Macbeth, úryvek), Lysandr (W. Shakespeare: Sen noci svatojánské, režie: E. Zembok), Mánek (G. Preissová: Gazdina roba, úryvek) , Solený, Veršinin (A. P. Čechov: Tři sestry, úryvek), Dan (P. Marber: Na dotek)
Jak se cítíš jako nejmladší herec souboru a jak se k tobě kolegové chovají?
Dobře. Mně to vyhovuje. Cítím velkou příležitost, chci toho využít a přinést novou energii.
Budoucnost je pro tebe divadlo, film, seriál, nebo něco jiného?
Zatím to ujasněné nemám, ale chci se věnovat, pokud to půjde, všemu, co mě bude bavit a naplňovat.
Ve Švandově divadle nejen hraje, ale také zpívá (Smíchoff/on) Zdroj: Irena Vodáková, ŠD
Už jsi měl šanci hrát různé typy rolí. Které ti seděly nejvíce, nebo se ještě hledáš?
Určitě se nechci zaškatulkovat. Rád bych nabídl divadlu velký rozsah, pokud na něj budu stačit. V Lese hraji komediální roli a mohu se tam odvázat. V Médee jde o drama a jiný typ postavy. Snažím se připravit na každou roli důkladně, aby výsledek byl podle mých a hlavně režisérových představ. Uznávám, že dramatické role se mi líbí víc.
Mluvíš velmi rozvážně a rozumně, to mi k tvému věku (22 let) moc nejde.
Myslím, že na věku nezáleží. Znám plno starších lidí, kteří se chovají jako puberťáci a mnohem mladších lidí, než jsem já, kteří mají své rodiny, jsou skvělí otcové s rozumným pohledem na život.
Můžeme to svést na herectví, které tě nutí přemýšlet nad vážností rolí?
Určitě. Musím přemýšlet nad tím, koho hraji. Kdybych dělal něco jiného, asi by mě to tak nenutilo přemýšlet nad lidmi i nad sebou jako při herectví. Proto mám rád vážné role, nutí mě přemýšlet ještě víc. Inspiruje mě to i v životě.
Absolventská inscenace Médea s Patrikem v roli Iásona Zdroj: Jan Taimr, Disk
Jak tě inspirovala Médea?
Dva pohledy. Fascinovaly mě ty dva světy, mužský a ženský, které se nemohou potkat. V důsledku měli oba (Médea a Iáson pozn. red.) svou pravdu, ale nemohli si rozumět. Podobně fungujeme i v reálném životě. Nemůžeme se nikdy pochopit, a proto bez sebe nemůžeme být.
Absolventské role:
Iáson (Euripides: Médea, režie: E. Zembok), Šťastlivec (A. N. Ostrovskij, ped. vedení: D. Hrbek), Wilhelm Hagedorn (O. Bukowski: Hosté, režie: Š. Pácl)
Už přišla nabídka z nějakého nekonečného seriálu?
Přišla, a odmítl jsem ji. Měl jsem proto své důvody. Pokud přijde znovu, netvrdím, že ji opět odmítnu.
Co pro tebe znamenají spolužáci?
Jsou to spolužáci. (smích) Ale jsou super. (smích) Musíte mít důvěru k někomu, před kým se dvanáct hodin otevíráte a hrajete.
Komu věříš ohledně kritiky tvého výkonu?
V první řadě režisérovi, v druhé řadě režisérovi a v té třetí určitě režisérovi. I když si vyslechnu názor svých nejbližších, musím nové poznatky filtrovat přes něj. V tuto chvíli nejvíce věřím Dodovi Gombárovi.
Co rád děláš, když nehraješ?
Začal jsem hrát squash, abych si pročistil hlavu.
Patrik Děrgel
Zdroj: Švandovo divadlo
Narodil se: 24. února 1989 v Bohumíně
Studoval: Janáčkovu konzervatoř v Ostravě
Studuje: Činoherní herectví na pražském DAMU
Osobní motto: Aspoň jsem to zkusil
Oblíbené místo: Ostrava – Halda Ema