Publicista Karel Hvížďala představil v pondělí 8. února na tiskové konferenci souborné vydání starších rozhovorů s dramatikem a exprezidentem Václavem Havlem, spoluzakladatelem divadla Semafor Jiřím Suchým a s hercem Pavlem Landovským. Kniha nazvaná Vzpoury se brzy objeví na pultech knihkupectví. Dozvíte se v ní, jak a proti čemu se tři význačné osobnosti českého divadla bouřily.
Na slavnostní představení knihy, které se uskutečnilo v baru Krásný ztráty, se dostavilo mnoho hostů, mezi jinými například senátor Karel Schwarzenberg, který v minulosti také patřil ke zpovídaným úlovkům Karla Hvížďaly.
Pavel Landovský s Karlem Schwarzenbergem. Foto: Vojta Herout, Topzine.cz
Mezi pozvanými hosty byl pochopitelně i Václav Havel, který se bohužel ze zdravotních důvodů nemohl dostavit.
V knize Vzpoury čtenáři najdou Dálkový výslech s Havlem, Soukromou vzpouru s Landovským a Povídání se Suchým. Všechny tři tituly vznikly už na přelomu 80. a 90. let.
„Odpovědi z magnetofonových pásků na mě dýchly zvláštní, dálkovou intimitou, protože z nich bylo slyšet i dýchání, šlukování a vyfukování dýmu z cigaret či nalévání whisky, kterou si k práci Václav Havel koupil,“ vzpomíná v předmluvě Karel Hvížďala.
Všechny tři osobnosti podstatně ovlivnily vývoj českého divadla, všichni tři se vyhraňovali proti vládnoucímu režimu. „Václav Havel bojoval s vládnoucí nenormalitou životem v pravdě, Pavel Landovský klaunstvím a Jiří Suchý prací,“ uvedl Hvížďala.
Roku 1987 vznikl rozhovor s Pavlem Landovským, který za Karlem Hvížďalou přijel do Bonnu a na týden se tam zabydlel. Při přepisování ovšem nebyl autor spokojený, zdálo se mu, že rozhovor není dost autentický, že nevyjadřuje živelnost, kterou Landovský oplýval. Autor se vždy snažil zachytit jazykovou osobitost lidí, s nimiž hovořil. Zatímco u Havla a Suchého jazyk nemusel příliš upravovat, u Landovského bylo prý potřeba jazyk občas zcela vymyslet. „Lanďák u rozhovorů různě skákal, sundával si kšandy, učil nás pít a podobně, musel jsem ta jeho gesta nějak dostat do jazyku,“ řekl Hvížďala. Někdy prý bylo těžké Landovského přemluvit, aby spolupracoval. Herec prý dostával ponorkovou nemoc a stěžoval si, že ho novinář mučí. V takových chvílích prý Hvížďala chodil po Bonnu, kde rozhovory tehdy vznikaly, a hledal známé, aby přišli a vytvořili Landovskému tolik potřebné obecenstvo.
„Stejně jsem všechno, co bylo důležité, zapomněl říct, ještě dnes se budím s hrůzou, že jsem neřekl, jak jsem byl zavřený, nebo to o tom praseti,“ rozčiloval se na křtu Landovský.
Mimo jiné také podotknul, že rozhovory Hvížďala cenzuroval. „Třeba slovo lejno. Já jsem nikdy neřekl lejno. Vždycky hovno. No a pak čtu, na stránce osm lejn a a dvě hovna. Hvížďala povídá, to víš, na jedné stránce nemůže být deset hoven.“
Karel Hvížďa a Pavel Landovský. Foto: Vojta Herout, Topzine.cz
Také poslední ze zmíněných rozhovorů vznikl v Bonnu a byl magnetofonový. Hvížďala původně usiloval o interview s Jiřím Suchým už v roce 1986, spolupráci nicméně domluvili až po převratu, natáčelo se v červenci 1990.
Jiří Suchý. Foto: Vojta Herout, Topzine.cz
Povídání vyšlo v roce 1991 u příležitosti 60. narozenin Suchého. Souborné vydání všech tří rozhovorů se prý zrodilo z nápadu Landovského doplnit a znovu vydat Soukromou vzpouru.
Nové vydání knihy obsahuje fotografie a novou předmluvu.