Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Harry Potter: Hra, kniha… a film, který vydělal miliardy! Přečtěte si více zajímavostí

Čaroděj Harry Potter s jizvou ve tvaru blesku na čele již za pár týdnů na plátně ukončí svůj celoživotní boj na život a na smrt s Lordem Voldemortem. Přečtěte si zajímavá fakta o jeho cestě k úspěchu i dál.

FOTO: Harry Potter

Postava, kterou netřeba představovat, Zdroj: distributor filmu

Harry Potter je s námi na plátnech kin či televizních obrazovkách už více než deset let. Za tu dobu si získal obrovské množství fanoušků, vydělal autorce předlohy i producentům miliony, nabídl roli stovkám herců a hereček a stal se doslova legendou.

Jak to všechno začalo

Příběh J. K. Rowlingové, který je tak pohádkový, jako by si ho snad sama napsala, už obletěl svět několikrát, takže jen krátce pro připomenutí. Psal se rok 1994 a Britka zrovna prožívala nejhorší léta svého života – byla bez práce, po rozvodu, sama s malou dcerkou na sociálních dávkách a s diagnostikovanou klinickou depresí. A v té době začala psát.

Knihu jí nejdřív nechtěli vydat, nakonec ale v roce 1997 spatřila světlo světa. Harry Potter a Kámen mudrců si rychle získal srdce fanoušků a jeho autorka se stejně rychle proměnila v multimilionářku.

FOTO: Harry Potter a Kamen mudrcu

Pamatujete? Draco a Harry v Kameni mudrců

Nebylo tak žádným překvapením, když společnost Warner Bros. od autorky záhy koupila práva na natočení celovečerního filmu. Společnost dokonce věřila tématu natolik, že koupila práva nejen na film k první knize, ale rovnou ke všem sedmi, přestože v té době ještě nebyly na světě.

A pánové ve Warner Bros. dobře udělali, netrvalo totiž dlouho a z Harryho Pottera se stal i filmový trhák. Cestu si k němu našli jak fanoušci knižní předlohy, tak i ti, kteří knihu nikdy nečetli. Našel si ji vlastně každý, fenoménu jménem Harry Potter jednoduše nešlo uniknout.

Továrna na peníze

Celá mánie kolem mladého čaroděje pochopitelně hrála filmařům do karet, resp. do kapes, které se rychle plnily penězi. Jen v den své premiéry – 16. listopadu 2001 – vydělal Harry Potter a Kámen mudrců v USA přes 33 milionů dolarů. Překonal tím rekord jednodenního výdělku, který do té doby držely první Hvězdné války.

Druhý den vydělal film ještě o pár milionů více a překonal tím vlastně sám sebe. Celkově za velkou louží vydělal za víkend přes 90 milionů dolarů a stal se v té době filmem, který během svého otevíracího víkendu ve Spojených státech nejvíce vydělal (na druhé místo tak mimochodem odsunul legendární Jurský park).

FOTO: Speciál Harry Potter

Celosvětově vydělal první díl Harryho Pottera 974,7 milionů dolarů, a byl tak po Titanicu nejvýdělečnějším filmem všech dob. Dnes už tuto pozici sice neokupuje, i tak na tom ale spolu s dalšími díly není vůbec špatně.

V žebříčku nejvýdělečnějších filmů všech dob figurují všechny díly do třicátého místa a dva z nich najdeme hned v první desítce – zmiňovaný Kámen mudrců na osmé pozici a zatím poslední díl Relikvie smrti – část 1 na pozici desáté. Celkem série, skládající se prozatím ze sedmi dílů, vydělala po celém světě přes úctyhodných 6 miliard dolarů.

Jak je důležité míti Oscara

Kouzelnická sága však neslaví úspěch jen mezi diváky, spokojená je s ní víceméně i odborná kritika. Pyšnit se může například několika obdrženými britskými oceněními BAFTA a nominacemi snad na všechny ceny, na které mohla být vůbec nominována, od Grammy Awards přes Satellite Awards až po Critic’s Choice Awards.

FOTO: Harry Potter a Relikvie smrti - cast 2

Ústřední trojice může naposledy zabojovat o Oscara

Na Oscara však zatím Harry Potter nedosáhl. Nominováno sice bylo pět z dosud zveřejněných sedmi filmů, ani jednu z celkových devíti nominací se však proměnit nepodařilo. Nominace jednotlivé díly série získávaly především za výpravu, hudbu nebo efekty.

Režiséři ze střídačky

Za více než dekádu Potterova života ve filmovém světě se na jeho tvorbě podílelo obrovské množství lidí. V podstatě pouze obsazení hlavních postav zůstalo po celou dobu neměnné, na ostatních pozicích se ale lidé střídali, občas opravdu jak na běžícím páse.

Příkladem za všechny budiž režisérský post. Již před natočením prvního dílu se spekulovalo o mnoha režisérských hvězdách, které by se ho mohly ujmout. Snímek mohl natočit Steven Spielberg, Peter Weir, Terry Gilliam nebo třeba Tim Robbins.

FOTO: Chris Columbus

Chris Columbus při natáčení s malým Radcliffem

Vybrán byl nakonec Chris Columbus, který následně natočil i druhou Tajemnou komnatu. Pro třetí díl dali tvůrci šanci Alfonsu Cuarónovi a nelitovali – režisér vytvořil podle mnohých nejlepší díl celé série. I přesto byl po natáčení vystřídán, a to Mikem Newellem, který neuspěl v prvním konkurzu. Ani ten se však v režisérském křesle moc neohřál, nahrazen byl Davidem Yatesem, který dotočil díly od pátého Fénixova řádu až do konce.

Scenáristou kompletní série je Steve Kloves, výjimku tvoří pouze pátý díl, kdy dal Kloves přednost vlastnímu projektu. Na rok byl tak nahrazen Michaelem Goldenbergem, který předložil návrh scénaře už k prvnímu filmu, tenkrát byl ale zamítnut.

Ani povedenou hudbu, kterou se potterovská série může pyšnit, nevytvořil jen jeden autor. Dlouhou pouť započal John Williams, který vydržel po tři díly a dal sáze její nejznámější melodii – Hedwig’s Theme. Hudbu k čtvrtému filmu měl na svědomí Patrick Doyle, následující dva zhudebnil Nicholas Hooper a tóny k oběma Relikviím smrti poskládal Alexandre Desplat.

Poslechněte si Hedwig’s Theme od Johna Williamse, klasickou melodii potterovských filmů!

Herecké obsazení je už pak kapitolou samo pro sebe. Téměř padesát herců si ve filmu zahrálo důležité role, stovky dalších se objevily v rolích menšího významu. Drtivá většina z nich byli navíc původem Britové, což byl požadavek autorky předlohy.

V souvislosti s tím vtipkoval v roce 2007 Bill Nighy s režisérem Davidem Yatesem, že je snad posledním anglickým hercem, který si v Harry Potterovi nezahrál. A o dva roky později se v něm objevil jako ministr kouzel. Další herec ze Spojeného království Jude Law zase žertoval: „Nikdo se mě nezeptal. Ale myslím, že bych byl na roli Harryho trochu starý.“

Poslední k(l)apka

Dne 12. června 2010 napsal herec Warwick Davis na svůj Twitter: „Konec jedné éry – dnes je oficiálně poslední den natáčení Harryho Pottera. Je mi ctí, že jsem tu mohl být, když režisér úplně naposledy zakřičel střih. Sbohem Harry Pottere a Bradavice, bylo to magické.“

Tento dojímavý příspěvek však trochu pošpinil fakt, že později v zimě se ještě k závěrečnému snímku dotáčel epilog. Doopravdy bylo tedy natáčení ukončeno 21. prosince 2010. Slavnostní premiéra Harryho Pottera a Relikvií smrti – části 2 proběhne 7. července na Trafalgar Square, do českých kin se film dostane 14. července.

Už teď je ale jasné, že s posledním filmem postava Harryho Pottera ze světa nezmizí. Jeho autorka spustila před pár dny projekt Pottermore, tedy více Pottera, v jehož rámci budou v brzké době prodávány knihy o mladém čaroději nově i v elektronické podobě. A přestože se britská spisovatelka nechala slyšet, že další knížky o chlapci, který přežil, už neplánuje, fenoménu jménem Potter se asi jen tak nezbavíme.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Harry Potter: Hra, kniha… a film, který vydělal miliardy! Přečtěte si více zajímavostí