Guy de Maupassant: Během 10 let sepsal vrcholná díla francouzské prózy
Simona Hencová
27. 1. 2013
Guy de Maupassant byl představitel francouzského realismu 2. poloviny 19. století. Nechyběla mu odvaha ke kritice soudobé francouzské společnosti, k odkrývání politických machinací a nekalých novinářských praktik.
Francouzský spisovatel Guy de Maupassant se narodil roku 1850 v Tourville-sur Arques do zámožné šlechtické rodiny. Titul získal rod Maupassantů od císařovny Marie Terezie. Jeho rodiče se brzy rozvedli a Guy poté žil se svou matkou Laure a bratrem v Normandii.
Dětství a mládí
Studoval práva, avšak jeho studia narušila prusko-francouzská válka, které se účastnil jako voják. Po válce odešel do Paříže, kde začal pracovat jako úředník na ministerstvu námořnictví.
Později se u Maupassanta začala projevovat duševní nemoc, trpěl častými migrénami a depresemi. V roce 1892 se pokusil vzít si život a poté byl umístěn do sanatoria pro nervové choroby v Passy u Paříže, kde v červenci roku 1893 zemřel.
Literární počátky
Guy de Maupassant se díky přátelství se spisovatelem Gustavem Flaubertem seznámil s významnými tvůrci své doby, jakými byli například Ivan Turgeněv či Emile Zola. Díky jejich vlivu se brzy vydal na spisovatelskou dráhu. Při tvorbě ho inspirovala například díla francouzského realisty Honoré de Balzaca.
Guy de Maupassant působil jako redaktor například v novinách Le Figaro, Le Gaulois nebo l’Echo de Paris. Za svou poměrně krátkou kariéru stihl napsat přes tři sta povídek a novel, šest románů, několik divadelních her a celou řadu novinových článků a kritik. Guy de Maupassant často tvořil pod pseudonymy, podepisoval se například: Joseph Prunier, Guy de Valmont či Maufrigneuse.
Za nejúspěšnější období jeho tvorby jsou považována léta 1880 až 1891. Proslavila ho především povídka Kulička z roku 1880, která byla publikována ve sbírce Les Soirées de Médan. Děj se odehrává během prusko-francouzské války v Normandii. Hlavní hrdinkou je nevěstka Elisabeth Roussetová, přezdívaná kvůli svým tělesným proporcím Kulička.
Mravnější než prostitutka
Spolu s dalšími lidmi se jednoho zimního dne rozhodně odjet dostavníkem z Paříže do Le Havre, protože Francie je obsazována Prusy. Dívka se zalíbí jednomu pruskému důstojníkovi, který si vyžádá její společnost. Kulička ho odmítá, ale je ostatními donucena, aby mu podlehla. Zpočátku stále protestuje, ale pak se obětuje. Druhý den mohou všichni odjet. Přestože Kulička svým činem ostatním pomůže, nedočká se jejich uznání. Maupassant se snažil dokázat, že prostitutka se může pyšnit lepšími mravy než vrchnost.
Ukázka z povídky Kulička:
Tlustá děva se překvapeně zastavila; potom si dodala odvahy a pozdravila továrníkovu ženu pokorně zašeptaným „dobrý den, milostivá paní“. Továrnice jen povýšeně pokývla hlavou a podívala se pyšně jako uražená ctnost. Všichni se tvářili, jako by měli bůhvíco práce, odtahovali se od ní, jako by ve svých sukních roznášela nákazu.
Mezi jeho nejúspěšnější díla patří román Miláček (v originále Bel-Ami), který poprvé vyšel roku 1885. V díle kritizuje soudobou francouzskou společnost, té vyčítá především pokrytectví, faleš a kariérismus. Detailně popsal prostředí vyšší společnosti, zejména intriky politiků a novinářů. Hlavní postavou je Georges Duroy, pohledný mladík, který využívá svého šarmu k tomu, aby se dostal do vyšších kruhů.
Miláček žen
Duroyův přítel mu zprostředkuje zaměstnání v pařížských novinách. S psaním mu pomáhá přítelova manželka Madelaine. Duroy postupně využívá k cestě vzhůru další a další ženy, ťeží ze svých předností, svádí je, a to vše jen proto, aby se dostal na vyšší společenskou úroveň. Později se dokonce ožení s ovdovělou Madelaine a využívá jejích společenských styků a vlivu. Intrikami potom docílí rozvodu a následně se ožení s dcerou svého nadřízeného.
Nejenom Miláček způsobil krátce po vydání společenský rozruch. Maupassantova díla pobuřovala konzervativní společnost, jež nechtěla slyšet pravdu o intrikách a politických machinacích. Přesto se ale román dočkal uznání kritiků a dodnes patří mezi nejpřekládanější díla francouzské literatury. Sám Maupassant se někdy podepisoval jako ,,Miláček“ a dokonce tak pojmenoval svou jachtu. Mezi jeho další díla patří například romány Silná jako smrt, Naše srdce či Příběh jednoho života.
Čtěte také: Honoré de Balzac: Otec Goriot. Smutný příběh milujícího starce
Při psaní děl pravděpodobně vycházel ze svých vlastních zkušeností, a to jak milostných, tak novinářských. Přesto se ale stal jedním z nejoblíbenějších francouzských prozaiků, jeho díla jsou dodnes hojně překládána a využívána k dalším zpracováním. Roku 2012 byl natočen film Miláček s Robertem Pattinsonem v hlavní roli.
Ukázka z románu Miláček:
Když se mu vzdala, dostala strašný záchvat výčitek svědomí a tři schůzky za sebou zasypávala milence bědováním a proklínáním. Takové scény ho omrzely, nasytil se již také stárnoucí hysterické ženy, a prostě se jí vyhýbal, doufaje, že dobrodružství tím skončí. Ale tu se ho zoufale chytila, vrhla se do lásky, jako by skočila s kamenem na krku do řeky. Dal se ze slabosti, z ochoty a pro její postavení získat, a paní Walterová ho sevřela do pout zběsilé a únavné vášně, pronásledovala ho svou láskou.
Zdroj: Slanař, Otakar a kol: Obsahy a rozbory děl. Třebíč: Petra Velanová, 2006.