Menu
TOPZINE.cz
Architektura a stavitelství

Grand prix architektů 2011: Kdo je vítěz?

Petr Pečenka

Petr Pečenka

15. 5. 2011

Nejprestižnější cena za architekturu, kterou již 18 let vypisuje Obec architektů, má své letošní vítěze. A že bylo co obdivovat! Pojďte se i vy podívat na ty nejzajímavější projekty, ať už vítězné, nebo pouze oceněné.

Foto: Litomyšl - bazén

Jeden z vítězných projektů – minimalisticky působící plavecký bazén v Litomyšli Zdroj:PKS

Stejně tradiční jako samotná Czech architekure Grand prix bylo tradiční i místo udělování cen. Vyhlášení proběhlo 10. května ve Veletržním paláci v Praze a opět i za účasti Ester Kočičkové. Slavnostní galavečer totiž svým osobitým způsobem prováděla a jistě není příliš složité si představit, že nenechala suchou nit téměř na nikom z pořadatelů, účinkujích či oceněných.

Nejen grandiózní humor Ester Kočičkové byl tím, na co se dalo dívat. Do soutěže se i přes hospodářskou krizi ve stavebnictví přihlásilo na 84 projektů, které často překvapily svou kvalitou. Pětičlenná mezinárodní porota v čele s předsedou – čechoamerickým architektem Thomeasem E. Bitnarem – měla plné ruce práce. Udělila 11 cen a 6 čestných uznání. Ještě než se dostaneme k vítězi celého letošního ročníku, podívejte se na skvělé projekty v ostatních sedmi kategoriích.

Jaké byly kategorie a ocenění?

Nejpočetnější a snad i nejprestižnější byla kategorie Novostavby. Přihlásilo se na 27 realizací. Čestné uznání dostal komplex bytových domů od arch. Johna Eislera. Překvapil počet vítězných ocenění. Oceněny totiž byly celkem hned 4 projekty:

Obr: kaategorie novostavba

Bytový dům Ostravská Brána T. Pilař, L. Kuba / KUBA & PILAŘ ARCHITEKTI Zdroj:GPA

Foto: Kategorie novostavba

Nová budova ČVUT v Praze Alena Šrámková, Tomáš Koumar, Lukáš Ehl / ŠRÁMKOVÁ ARCHITEKTI

Foto: Kategorie novostavby

Novostavba krytého plaveckého bazénu Antonín Novák, Petr Valenta, Radovan Smejkal, Radek Štefka / ARCHITEKTI DRNH

Foto: kategorie novostavba

Soubor bytových domů Triplex Boris Redčenkov, Prokop Tomášek, Jaroslav Wertig / A69 – ARCHITEKTI

Téměř vždy je nekontroverznější kategorií Rekonstrukce. Ani nemusí jít o konflikt v rámci památkové péče, občas postačí konflikt myšlenek autora původního projektu s představou nového architekta. Hodně zajímavé bylo v tomto ohledu ocenění pro arch. Jaromíra Kročáka, který zrekonstruoval středověký hrad v Soběslavi. Gotické lomové zdivo se v jeho projektu snoubí s moderní ocelí a sklem. Čestné uznání obdržel Petr Všetečka za obnovu Jurovičovy vily.

Foto: Knihovna ve středověkém hradu

Městská knihovna v Soběslavi Jaromír Kročák / ATELIÉR KROČÁK – ARCHITEKT

V kategorii Rodinný dům nebylo překvapivě uděleno žádné čestné uznání. Zato má ale hned dva oceněné, kromě rustikálního pojetí domu na venkově od Rostislava Jarouška a Magdaleny Rochové to byl i dům v Perniku:

Foto: Kategorie rodinný dům

Dům v Perninku Pavel Nasadil / FAM ARCHITEKTI

Kategorie krajinářská architektura a zahradní tvorba byla zastoupena pouhopouhými třemi projekty, z kterých vzešel vítězně areál volného času v Praze na Ladronce. V související kategorii Urbanismus zvítězilo nové řešení pěší zóny na Třídě svobody v Chebu.

Foto: kategorie urbanismus

Třída Svobody – Pěší zóna Cheb Boris Redčenkov, Prokop Tomášek, Jaroslav Wertig / A69 – ARCHITEKTI

O tom, že pojem architektura se nemusí zužovat pouze na domy, ale že i nábytková tvorba nebo sochařství s architekturou bytostně souvisí, svědčí kategorie Architektonický design drobná architektura a výtvarné dílo v architektuře. Zde se vybíralo z celkem 16 realizací. Vítězem se stala plastika od Martina Karla nesoucí název Brána času a Historiogram opět z pěší zóny v Chebu. Čestná uznání dostalo studio Huml a Vaníček za svůj chmelový maják, Martina Kárová a Ondřej Dušek za dětský nábytek s piktogramy a Ondřej Císler za Kašny na Náměstí Republiky v Plzni.

Foto: Kategorie drobná architektura

Tři kašny na Náměstí Republiky v Plzni Ondřej Císler / AOC

V kategorii Interiér málem zabodovala Eva Jiřičná se svými spolupracovníky. Jejich realizace Café B. Braun ale nakonec získalo pouze čestné uznání. Vítězem kategorie se stal projekt jídelny v budově PRE v Praze od studa S.H.S architekti.

Foto: Kategorie interiér

Jídelna Pre Boris Redčenkov, Prokop Tomášek, Jaroslav Wertig, Jitka Macáková, Pavel Jahelka / S.H.S ARCHITEKTI

Slavnostní galavečer přinesl dva hlavní vrcholy. Tím prvním bylo předání ceny za Celoživotní dílo. Odnesl si ji Stanislav Hubička (*23.3.1930). Projektoval především v Praze například některé stanice Metra C. Zajímal se o mostní konstrukce stejně tak jako o umění. V jeho tvorbě se díky tomu odrážela nefalšovaná úcta a pokora především při rekonstrukci památkově chráněných objektů.

Kdo se stal celkovým vítězem?

Druhým vrcholem večera bylo vyhlášení hlavní ceny Grand Prix architektů 2011. Z 87 projektů nakonec zvítězil Bytový dům s tělocvičnou od Petra Buriana z ateliéru DAM. Porota ocenila hmotové začlenění stavby do charakteru okolní historické zástavby. Přitom však dům stále působí odvážně a moderně. Velikou předností je vnitřní vybavení, které kromě bytů obsahuje také školku a dokonce i již zmíněnou vlastní tělocvičnu.

Foto: Vítězný projekt GPA - Bytový dům s tělocvičnou

Vítězný projekt: Bytový dům s tělocvičnou Petr Burian / DAM

Všechny projekty si můžete prohlédnout na výstavě v 5. patře Veletržního paláce a to až do 25. května. Poté bude výstava putovat po ostatních českých městech a následně i do zahraničí.

GRAND PRIX ARCHITEKTŮ 2011

vypisována Obcí architektů pod záštitou Primátora Hl.m.Prahy, řady ministerstev, Senátu i Poslanecké sněmovny parlamentu ČR. Spolupořadatelem je Národní galerie.

Složení Poroty:

Thomas E. Bitnar, USA – předseda poroty

Juri Troy, Rakousko

Zhank Ke, Čína

Zbysczek Mackow, Polsko

Juraj Hermann, Slovensko

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Grand prix architektů 2011: Kdo je vítěz?