Dvacítka mladých českých umělců tvoří parafrázi na Muchovu Epopej. Některé výjevy ze slovanské historie znázornili jako ulici neonů, některé jako scénu po technoparty. Jednotlivá plátna tvůrci představí již v říjnu na 13. ročníku Designbloku.
Klubovou epopej umělci představí na letošním pražském Designbloku.Foto: Petr Pečenka, Topzine.cz
Jaký význam má pro současnost Muchovo rozsáhlé dílo Slovanská epopej? Anebo je to dnes už jen přežitek, který byl aktuální jen díky nedávné aféře o jeho umístění? Právě projekt s názvem Klubová epopej má za cíl přiblížit námět současnému divákovi a vtisknout mu tak aktuální podobu. Toto dílo se tedy v mnohém bude jistě lišit – graffiti, znázornění rána po technoparty či ulic plných reklam nebudou chybět.
Muchova epopej očima mladé generace
Oslovení mladí umělci se pohybují na poli výtvarného umění, avšak veřejnosti nejsou příliš známí. Toto pro ně tedy bude nejspíš šance, jak se širšímu publiku představit. Mezi autory najdeme tvůrce graffiti, grafiky i malíře, designéry, scénografy, fotografy, ilustrátory nebo tvůrce bodypaintingu.
Jan Slavík - Kázání Mistra Jana Husa v Betlémské kapli Foto: Petr Pečenka, Topzine.cz
Výtvarník Alex Dowis parafrázuje bitvu grunwaldskou, kterou znázorní jako ráno po CzechTeku. David Šesták znázorní plátno „Jan Milíč z Kroměříže“ jako noční ulice plné neonů…
Autoři Klubové epopeje: Alex Dowis, Ilona Polanská, Aargh, Jan Slavík, Klára Tesařová, Maro Dsgn, Petr Fousek, Roman Fenik, Michal Blažek, Tomáš Kubíček, Andrea Katonová, Štěpán Gering, Anna Charabanska, David Suda, David Reichelt, Radka Hlisnikovska, Marztin Kafes33 Hirt, David Šesták, Roman Hynek, Martin Kernes.
Mladí autoři mají v tvorbě volnou ruku, a tak mohou vytvořit vlastně cokoliv. Avšak jednotlivé výjevy z Muchova díla jim byly přiděleny. Někteří z nich si Slovanské epopeje váží jako dobře odvedené řemeslné práce, obdivují její rozsah a velikost, někteří ji považují hlavně za překonanou. V současné době autoři na svých plátnech pracují a do konce září by měla být dokončena.
Může být Muchovo dílo vůbec aktuální?
Muchovo rozsáhlé dílo Slovanská epopej tvoří 20 rozsáhlých obrazů, kde se autor inspiroval slovanskou mytologií a historií. Svým způsobem bylo dílo přežité i ve své době. V době jeho vzniku na počátku dvacátého století se již rozvíjela moderna, kubismus, expresionismus a další směry. Dílo tak mělo především vlastenecký význam.
Slovanská epopej v Praze, nebo Moravském Krumlově?
Alfons Mucha dílo daroval Praze. Ovšem po druhé světové válce bylo převezeno do Moravského Krumlova, kde poklidně zůstalo až do nedávné doby. V posledních letech ale vyvstal mezi oběma městy spor, kde by plátna měla být vystavena. Přičemž vnuk Alfonse Muchy vyjádřil svůj zásadní nesouhlas pro převezení epopeje do Prahy.
Muchova Slovanská epopej je mnohými současníky vnímána jako přežitek, ale i dobře odvedená práce. Zdroj: ghmp.cz
Pět obrazů je nyní vystaveno ve Veletržním paláci, zbylých 15 pláten je stále umístěno na zámku v Moravském Krumlově. Do kauzy byla zapojena nejen obě města, ale také i např. příznivci Slovanské epopeje, promlouvající skrze demonstrace ohledně jejího umístění.
FOTO: Roman Fenik - zavedení slovanské liturgie na Velké Moravě Foto: Petr Pečenka, Topzine.cz
Diskuse o Muchově epopeji spočívala v poslední době především v otázce o místění: Krumlov versus Praha. Aktuální projekt Klubová epopej by mohl Slovanské epopeji vtisknout nový rozměr a vtáhnout obecenstvo do diskuse o jejím významu pro dnešek. Zda a jak se to povede, uvidíme již brzy.¨