Chtěli jste se někdy podívat do Sydney, ale neměli jste dost peněz na letenku? Přáli jste si plout stovky metrů pod hladinou v Mariánském příkopu, ale nejste vědci s batyskafem? Anebo se chcete podívat do oblasti čínských pyramid, kam mají cizinci zakázaný vstup? Žádný problém! Pravda: Naše prohlídka sice bude sice jen virtuální, ale stejně bude stát za to!
Google Earth 5.1., Foto: Petr Koutský, Topzine.cz
Krosny, konzervy a kompasy můžete tentokrát nechat doma. Pro cestu budete potřebovat jen obyčejný počítač (program v klidu zvládá i moje několik let staré PC) a trochu odhodlání. Stačí si do počítače nainstalovat nejnovější zeměpisnou lahůdku od světoznámé společnosti Google – program Google Earth, s pořadovým číslem 5.1. a jde se na věc. Tato aplikace umožňuje doslova virtuální cestu kolem světa, za mnohem méně než oněch pověstných 80 dní, kdy ji měl absolvovat románový hrdina spisovatele Julese Verna: Angličan William Fog. Naše putování bude velmi pestré, vždyť kromě mnoha suchých míst matičky Země, navštívíme i hlubiny oceánů nebo vesmírné dálky! Račte nastoupit, naše jízda právě začíná…
Google Earth 5.1., Foto: Petr Koutský, Topzine.cz
Program Google Earth je již od dob své první verze, vzniklé před několika lety, jednou z nejúspěšnějších aplikací nadnárodní počítačové fitmy Google. Umožňuje totiž pohled na exteriéry naší rodné planety, poskládané ze satelitních a leteckých snímků. Můžete si pomocí něj nejen prohlédnout a přiblížit vzhled téměř jakéhokoliv místa na Zemi nebo se podívat na neuvěřitelné množství doplňkových informací! Ty například zahrnují popis určité lokality nebo obsahují její fotografie. Můžete se tak například dozvědět, že v novozélandském městečku Te Anau mají kavárnu Bailiez Cafe nebo jak vypadá zapadlý ostrůvek u pobřeží Srí Lanky. Již od prvních verzí je terén mnoha míst v Google Earth falešně třírozměrný, avšak nová verze jde v tomto směru mnohem dál. Zanechme tedy popisu, jenž připomíná nošení glóbu do hodiny zeměpisu, a vrhněme se na novinky v aktuální verzi.
Google Earth 5.1., Foto: Petr Koutský, Topzine.cz
Google Earth 5.1. proti svému staršímu bratříčkovi nabízí několik zásadních vylepšení. O detailnějším ztvárnění některých míst jsem se již zmínil, avšak je třeba dodat, že v nové verzi vypadají mnohé lokality téměř reálně třírozměrné – při troše fantazie jako při pohledu z dopravního letadla! Už od verze 4.3 můžete zapnout nebo vypnout simulaci slunečního světla, a pomocí posuvníku měnit čas, s nímž se reálně mění i světlo a stín. Praktičtější jsou však další nové funkce. Z dříve mrtvých Earthovských oceánů se konečně stalo zajímavé místo! Ve Vrstvách si můžete zapnout funkci Oceán, pomocí níž na virtuální mořské hladině spatříte značky zobrazující potopené vraky lodí, místa mořských expedic, přírodní zajímavosti nebo lokality vhodné pro potápěče a surfaře. Nesmí chybět ani místa slavných expedic francouzského námořního badatele Jacquese – Yvese Cousteaua. Někde naleznete i videa s krátkými dokumenty od televizí BBC a National Geographic. Jinde se můžete i ponořit: například k vraku slavného Titaniku. Další novinkou je možnost zapnutí časové osy. Díky ní lze vidět změny zemského povrchu v minulých letech.
Můžete si také zaznamenat vlastní prohlídku virtuálních míst, nebo jednodušeji než dříve najít jakoukoliv (i malou) firmu, pomocí nového příkazového řádku v Google Earth. Jako třešnička na dortu pak působí několik dalších funkcí pro cestovatele – fajnšmekry, mezi nimiž nechybí import bodů či trasy z GPS navigace a poslání vlastní značky místa z Google Earth svým známým pomocí e-mailu. Pro nadšené zlepšovatele a hračičky tato zeměpisná aplikace nabízí možnost nahrání různých doplňků, pomocí nichž naleznete v reálném čase polohu některých dopravních letadel nebo zjistíte, kde nedávno proběhlo zemětřesení. Na glóbu se lze také mnohem rychleji pohybovat z místa na místo pomocí funkce Přelet, nebo mnohem snadněji přepínat jednotlivé vrstvy.
Google Earth 5.1., Foto: Petr Koutský, Topzine.cz
I příznivci astronomie budou spokojeni. Google Earth 5.1. umí zobrazit noční oblohu s názvy souhvězdí, stejně jako Měsíc a Mars! U mnoha hvězd a mlhovin nechybí zajímavý popis, stejně tak ve významných regionech zmíněných těles Sluneční soustavy. Na Měsíci si například můžete najít, kam poprvé vstoupila lidská noha astronauta Neila Armstronga nebo kudy uháněli lunochody. Podobně je tomu i na virtuálním Marsu. Google Earth 5.1. je zkrátka ideálním programem pro hledání informací o vzdálených (i vesmírných) lokalitách. Škoda jen, že v odlehlejších a chudších místech Země není již tak podrobný jako například v Evropě a USA a některé důležité informace zatím neumí najít. Nezvládá zatím sice objednat jízdenku na vlak či rezervovat nocleh, ale jinak se již stal nezbytnou pomůckou každého moderního cestovatele, který s ním může podniknout superrychlou cestu okolo Země. Tedy minimálně do té doby, než ji uskuteční doopravdy!