Mezi civilizační nemoci patří také diabetes mellitus neboli cukrovka. Jedná se o onemocnění, kterým trpí na 900 tisíc obyvatel České republiky. Je to poměrně vysoké číslo a znamená to, že se blížíme k tomu, že touto nemocí onemocní každý desátý občan. Jaká je její léčba a proč by diabetik měl pravidelně používat glukometr?
Cukrovka mladistvých
Cukrovka se projevuje zvýšenou hladinu krevního cukru. O diabetu hovoříme, jsou-li jeho hodnoty na lačno nebo po jídle vyšší než 11,1 mmol/l. Na procesu udržování hladiny krevního cukru má se nejvíce podílí hormon inzulín. Pokud ho beta-buňky v Langerhansových ostrůvcích slivnivky břišní přestanou zcela vyrábět, jedná se cukrovku 1. typu. Nejčastěji vzniká v dětství nebo u mladistvých a říkáme jí autoimunitní onemocnění.
Cukrovka nezdravého životního stylu
Cukrovka 2. typu, kterou lze získat nezdravým životním stylem, přejídáním nebo nadváhou, se projevuje nedostatečným účinkem inzulínu, který beta-buňky dokážou tvořit, ale tělo ho neumí využít. Zatímco 1. typ cukrovky se léčí výhradně injekcemi inzulínu, 2. typ je podle závažnosti jmožné léčit jen dietou, nebo léky. V těžších případech je pak také nutná aplikace inzulinu.
Životní styl diabetika
Člověk, který onemocní cukrovkou, by měl upravit svůj životní styl. Jeho nemoc je nevyléčitelná. S dobrou léčbou je ale možné prožít plnohodnotný život. Jenže je třeba pro to také něco udělat. Základem je diabetická dieta s vyloučením cukrů. Lékař obvykle stanoví množství sacharidů, které pacient může za den sníst. Mezi nezbytnou výbavu diabetiků patří také glukometry, což jsou přístroje na měření krevního cukru z kapky krve. Díky jim je možné sledovat jednotlivé hodnoty a podle toho upravit jídelníček, nebo v případě aplikace inzulínu jeho množství.