Menu
TOPZINE.cz
Vzdělání a kariéra

Globe at Night: Jak jsme na tom se světelným znečištěním nad našimi domovy?

Nikola Reindlová

Nikola Reindlová

2. 3. 2011

FOTO: VesmírPokud vás fascinuje noční obloha, můžete se zúčastnit již šestého ročníku celosvětové akce Globe at Night, která se zabývá takzvaným světelným znečištěním. Stačí jen, abyste kdykoli do 6. března hodinu po západu Slunce našli na nebi souhvězdí Orion a odhadli, kolik hvězd uvnitř i okolo souhvězdí je ještě viditelných.

FOTO: Vesmír

Stačí spočítat hvězdy okolo Orionu, Zdroj: sxc.hu

Jelikož není souhvězdí Orion nijak obtížné na noční obloze najít, mohou se do této akce zapojit i laikové. Cílem je nasbírat co nejvíce pozorování, a změřit tak světelné znečištění v celoplanetárním kontextu.

Co je světelné znečištění?

Světelné znečištění je aktuální zejména pro obyvatele metropolí, protože právě zde se vyskytuje největší koncentrace různého pouličního osvětlení, reklamních poutačů a podobně. Odborníci upozorňují na to, že většina těchto světelných zařízení je zbytečná a naprosto bezúčelná. Světlo rozptýlené v atmosféře prý nejen ztěžuje práci astronomům, ale škodí i lidem a zvířatům. Lidský i zvířecí organismus totiž potřebuje ke kvalitnímu spánku dostatek tmy.

O tom, že je ve velkých městech světla přespříliš, se můžete přesvědčit sami. Stačí se podívat na noční oblohu. V místech s minimálním světelným znečištěním můžete na nebi spatřit až několik tisíc hvězd, zatímco ve městě jich stěží najdete pár stovek nebo desítek.

Kvůli světelnému znečištění přicházíme o hvězdné nebe, Mléčnou dráhu nebo takové přírodní jevy jako je kometa nebo polární záře.

Záměr kampaně

V předešlém ročníku se nasbíralo 18 tisíc pozorování a organizátoři akce počítají s tím, že letos by mělo být toto číslo překonáno. V České republice akci zaštiťuje Hvězdárna a planetárium Brno a Česká astronomická společnost. A právě na jejich webových stránkách najdete veškeré podrobné informace potřebné pro účast v kampani.

Záměrem Globe at Night není pouze měření světelného znečištění. Astronomové by vedle toho také rádi probudili zájem lidí o noční oblohu. Upřímně, kdo z nás naposledy pozoroval hvězdy na noční obloze?

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Globe at Night: Jak jsme na tom se světelným znečištěním nad našimi domovy?