Známe ho všichni, příjemného, temperamentního a pohledného herce s atypicky vyhlížejícím nosem. Pro někoho představitel mnohdy přihlouplých komedií, pro jiné pan herec. Není to ale jinak? Depardieu není pouze hercem, jak si mnozí myslí…
Depardieu ve filmu Drž hubu!, Zdroj: distributor filmu
27. prosinec 1948. To je datum, kdy talentovaný Gérard Depardieu ve Francii přišel na svět. Nutno říci, že se nenarodil zrovna do bohaté rodiny. Brzy se z něj stal bouřlivák a raubíř utíkající z domu, ve dvanácti letech dokonce opustil školu. Byl to jeho přítel, který ho přesvědčil ke studiu na Theatre Nationale Populaire (TNP) v Paříži, kde byl brzy objeven talent, který se skrýval v mladém výtržníkovi…
Snímky výborné i ty horší
Jeho kariéra začala u divadelních her a pokračovala dále přes role filmové. Není ale pravdou, že by všechna jeho působení byla skvěle a vysoce hodnocena. Gérardova impulsivita a temperament způsobily, že často přijal účast i v takovém filmu, u kterého si předem nepřečetl scénář. Díky tomu máme mimo jiné možnost zhlédnout film RRRrrrr!!! (2004), který na nás působí trochu jako z jiného světa. A to z takového, kde je opravdu možné vše. Největším problémem se zde stává honba za šampónem a rozeznání ostatních členů kmene od sebe navzájem. To se dá pochopit, když má každý stejné jméno: Kámen.
V jiných rolích však opravdu vynikl hercův talent. Objevil se například ve filmu Edith Piaf (2007), což byla proslulá pěvkyně, která měla velice těžký život. Díky tomu, že se jí Louis Leplée (G. Depardieu) ujal a vymyslel jí umělecký název Piaf (vrabčák), mohla Edith stoupat ve své pěvecké kariéře stále výš…
V bláznivé komedii RRRrrrr!!!, Zdroj: distributor filmu
Dalším skvěle uchopeným dílem se stal film Ridleyho Scotta 1492: Dobytí ráje (1992), kde si Depardieu zahrál samotného Columba jakožto objevitele Ameriky. Ač byl Gérardův herecký výkon bez chybiček, americké publikum mělo mnoho výtek k hercově angličtině.
Depardieu se učil anglický jazyk tím stylem, že poslouchal cizojazyčné nahrávky. Poté se snažil odposlouchané fráze reprodukovat. Jak sám uvedl: „Poslouchal jsem zvuk, pak jsem ho napodoboval a přišel na to, že mi ostatní rozumějí, i když nemám tušení, co říkám.“
Herectví obětuje vše: 20 kg sem, 20 kg tam…
Depardieu je pověstný svými výkyvy tělesné váhy. Jednoduše – pokud přijal roli psanou na štíhlejší postavu, herec neváhal a nasadil tvrdou dietu. Stalo se tak ve filmu Drž hubu! (2003), kde si zahrál po boku další francouzské filmové hvězdy Jeana Rena. Toto herecké duo ztvárnilo roli dvou neschopných lupičů, kteří si však navzájem velmi rozumí (lépe řečeno, mohou se snést). Pro tuto roli musel Depardieu zhubnout 60 kg!
Ve filmu Asterix a Olympijské hry, Zdroj: distributor filmu
Tento princip však funguje i obráceně: Depardieu umí kila shodit, ale samozřejmě i nabrat. Vzpomeňme si na postavu mohutného Obelixe (Asterix a Obelix, 1999), kde vidíme herce o 20 kg těžšího než obvykle. Pokud vezmeme v potaz, že pokračování filmu vyšlo v roce 2002 (Asterix a Obelix: Mise Kleopatra) a 2008 (Asterix a Olympijské hry), máme tady kandidáta na post herce s nejproměnlivější váhou během několika let.
Depardieu a jeho poslední dieta
V prosinci tohoto roku vyšlo najevo, že pomocí drastické diety přišel o dalších 20 kg. Sám Depardieu řekl: „Nejedl jsem deset dní. Pil jsem jenom vodu a shodil 20 kilogramů.“ Diety se zdají být přirozenou reakcí na nadváhu, se kterou se potýká. Před touto dietou údajně vážil neuvěřitelných 150 kg.
Se svou tělesnou konstitucí ale Depardieu už přestal bojovat, jak sám prohlásil: „Ve třiašedesáti tuk jasně vítězí nad svaly, bude mě prostě pořád víc a víc… Je mi to jedno. Někdy, až přijde můj konec, pravděpodobně exploduju. Ale nemusím taky pořád být tak pěkný, jako jsem býval – jestli jsem býval.“
Jakožto tvůrčího a energického člověka, Gérarda herectví časem omrzelo. A tak se začal věnovat i režii. Zajímavé je, že režíroval pouze ty snímky, ve kterých si také sám zahrál. Jmenujme například film Paříži, miluji Tě (2006), na kterém se podílelo dohromady 22 režiséři, přičemž každý se soustředil na určitou část Paříže. Dohromady lze tedy toto dílo považovat za jakýsi profil francouzského města lásky. Depardieu režíroval část s názvem Quartier Latin (Latinská čtvrť).
Jméno Depardieu je úzce spjato s vinařstvím, které se stalo jeho životní láskou. Sám o sobě řekl, že se cítí více vinařem než hercem. Ve Francii vlastní čtyři restaurace, a také vinice. Z jeho výpovědí plyne, že z původní trojice víno–ženy–dobré jídlo je pro něj aktuální pouze ono víno v kombinaci s dobrým pokrmem.
Novinka - film Profesionální manželka, Zdroj: distributor filmu
O tom, že herectví ještě Depardieu nepověsil úplně na hřebík, svědčí film Profesionální manželka (2010), který u nás přijde do kin 23. prosince 2010. Jedná se o adaptaci bezejmenné hry Pierra Barilleta a Jean-Pierra Grédyho, odehrávající se roku 1977 ve Francii.