!Profil herce!Gary Oldman patří k hercům, na jejichž kontě převažují role záporáků nad těmi dobrými. Sem tam si sice střihne nějaké kladné postavy, ale musíte uznat, že vyšinutí chlápci mu jdou bezesporu nejlépe. Magazín Premiere zařadil jeho ztvárnění Sida Vicouse jako 62. nejlepší výkon všech dob.
Jedna z mála kladných rolí, a přesto v celém filmu působil vyšinutě, Zdroj: distributor filmu
Gary Oldman spatřil světlo světa dne 21. března 1958 v Londýně. Narodil se do rodiny svářeče Leonarda a jeho ženy Kathleen jako nejmladší ze tří dětí a celé mládí prožil v jedné z nejchudších čtvrtí, která v té době existovala. Rodina žila v nuzných podmínkách hlavně poté, co je opustil otec. Garymu bylo pouhých sedm let.
I přes tyto nepříznivé události se pilně věnoval hře na klavír a zpěvu. Velmi dlouhou dobu toužil po kariéře hudebníka, ale nakonec si vybral film. Poděkovat můžeme Malcolmu McDowellovi a jeho hereckému výkonu ve filmu Běsnící měsíc, který Garyho inspiroval. V jednom z rozhovorů se Gary zmínil: „Něco na Malcolmovi mě zaujalo a já jsem si řekl, to chci dělat.“
Shakespearovský fanatik
Nastoupil na herecké kurzy do soukromé školy Rose Bufford Drama College, kterou ukončil v roce 1979. Další jeho krůčky vedly do York Theatre Royal a později do Glasgow Citizen’s theatre. Jeho nejdůležitější cestou se stalo angažmá v londýnském Royal Court Theatre, kde si ho všimnulo širší publikum. Díky roli Scoopeyho ve hře Papežova svatba byl Britskou divadelní asociací prohlášen za nejnadanějšího herce roku 1985. V témže roce si spolu s Anthony Hopkinsem odnesl cenu London Critic’s Circle Best Actor Award.
Tak toho byste potkat nechtěli, Zdroj: distributof filmu
Gary je znám svou láskou k Shakespearovi. Není se tedy co divit, že je jeho knihovna zaplněna všemi možnými knihami od tohoto dramatika, ale také například i od Jane Austen a mnohých dalších. Garyho vášeň byla plně uspokojena tehdy, když začal vystupovat v Royal Shakespeare Company.
Několik let účinkoval v televizních inscenacích. Ve filmu debutoval ve snímku Meantime, ale přelomovou rolí se stal Sid Vicious, bouřlivý člen kapely Sex Pistols, ve snímku Sid a Nancy. Od té chvíle se mu začaly role nepřetržitě hrnout.
I ex-vokalista skupiny Sex Pistols, John Lydon, se i přes některé nejasnosti ve filmu ke Garymu vyjádřil: „Chlapík, co hrál Sida, Gary Oldman, byl hodně dobrý.“ A později o něm prohlásil ještě pochvalněji, že je zatraceně dobrý herec. Oldman díky této roli velmi zhubnul, a musel být na nějakou chvíli hospitalizován v nemocnici.
V devadesátých letech se přestěhoval do Ameriky a dodnes žije v Los Angeles. Hned od začátku ztvárňoval totálně vyšinuté chlapy. V roce 1991 to byl Lee Harvey Oswald ve Stoneově JFK a dále vnukl život samotnému králi mezi upíry – Draculovi – v Coppolově stejnojmenném filmu. O scéně, ve které plakal, se vyjadřuje: „To, co se snažím říct, je, že to nebyl Drákulův pláč, ale můj. Ta emoce je moje, protože nevím, jaké to je být nemrtvý a žít celých 300 let.“ Mnoho lidí si určitě pamatuje jeho výkon v Bessonově snímku Leon, kde si zahrál vedle oscarové Natalie Portman a Jeana Rena. Zde ztvárnil jak jinak než psychicky narušeného a zkorumpovaného policistu z protidrogového oddělení.
Zalíbení v ženách
Gary byl už celkem čtyřikrát ženatý. Jednou z jeho vyvolených byla herečka Uma Thurman. Jejich manželství však nevydrželo déle než dva roky. Z dvou manželství má celkem tři děti – syna Alfieho, Gullivera a Charlieho. Mezi jeho kamarády patří Kiefer Sutherland, byli spolu zatčeni za řízení pod vlivem alkoholu. Z vězení se dostali až druhý den ráno. I přes intelektuální stránku v sobě kousek rebela nezapře.
Po nějaké době ho herectví už tolik nenaplňovalo, a proto se rozhodl, že začne fušovat i do řemesla režiséra. Spolu s Douglasem Urbanskim založil produkční společnost The SE8 Group, pod kterou vyšel jeho první režisérský počin Nil by Mouth. Tento snímek otevíral 50. ročník Mezinárodního festivalu v Cannes a představitelka hlavní ženské role Kathy Burke si za ni odnesla ocenění v kategorii nejlepší herečka.
Díky tomuto snímku získal Gary prestižní cenu Channel 4 na filmovém festivalu v Edinburghu. Ceny to ale nebyly zdaleka poslední. Další vítězství si může připsat na předávání cen BAFTA, kde vyhrál v kategoriích jako nejlepší britský film a nejlepší scénář. Nominacím se nevyhnul ani v kategoriích nejlepší herec a herečka.
Mezi Garyho typická poznávací znamení patří též to, že v každém filmu se snaží si co nejvíce pohrát se svým hlasem. Považuje to za důležité, protože tím dokresluje svoji postavu a odlišuje ji sám od sebe.
Rok 2003 se pro něj stal důležitým. Získal roli ve snímku Harry Potter a Vězeň z Azkabanu, kde zhmotnil postavu Siriuse Blacka, kmotra Harryho Pottera, který utekl z nejstřeženějšího vězení ve světě čarodějů a čarodějek. Nakonec se objevil i v dalších pokračováních, ale jeho obsazení v pátém díle bylo nejasné. Sám je se svojí prací na tomto filmu spokojen a dodává: „Udělal jsem tolik R-rated (film pro děti pod 17 let za doprovodu dospělého, pozn. red.) scén. Je to hezké mít práci, kterou můžu ukázat svým dětem.“
Od grázlů až po fízly, Zdroj: distributor filmu
Mezi jeho nejočekávanější projekty patří bezesporu závěrečný díl Batmanovské trilogie The Dark Knight Rises, ve kterém ztvárnil postavu Jima Gordona. Na něj si však budete muset ještě rok počkat. Zajímavé je, že jeho bývalá žena Uma Thurman hrála Poison Ivy ve filmu Batman a Robin. Nyní si můžete Garyho, tedy spíše jeho hlas, užít v pokračování animovaného snímku Kung Fu Panda 2.