Ojedinělá výstava nese příznačný název Zničené kostely severních Čech 1945 – 1989. Dokumentuje osudy 87 sakrálních staveb, které byly poškozeny či případně zcela zlikvidovány v období komunistického režimu.
Minoritský klášter v Mostě ze 13. století byl odstřelen v roce 1977 kvůli těžbě uhlí, Zdroj: znicenekostely.cz
Na třiceti panelech si návštěvníci výstavy mohou prohlédnout černobílé fotografie a archivní dokumenty kostelů, chrámů, kaplí i synagog nacházejících se na území severních Čech. Každý panel je přitom doplněn krátkým textem popisujícím jak původ stavby, tak i důvod, který vedl k její likvidaci.
Uhelné doly místo kostelů
Odpovědnost za ztrátu kulturního dědictví nese komunistický režim, který ve většině případů nechal církevní památky záměrně chátrat, aby v polovině 70. let mohla být schválena jejich likvidace právě z důvodu nevyužitelnosti a špatného stavu budov. K ničení sakrálních staveb docházelo také v důsledku povrchové těžby uhlí či výstavby vodních nádrží.
Likvidace kostela v Radovesicích v roce 1983, Zdroj: znicenekostely.cz
Důvodem, proč se výstava týká pouze oblasti severních Čech, je vysoká koncentrace zchátralých kostelů právě v této části republiky – představují téměř polovinu všech zničených kostelů na území bývalého Československa.
Minulost jako varování
Výstava, která bude v příštím roce prezentována také v Německu, je součástí širšího projektu dokumentace chátrání sakrálních památek. Na její realizaci se podílelo celkem sedmnáct kulturních, církevních a vzdělávacích institucí.
Záměrem organizátorů je nejen podnítit zájem veřejnosti o dějinné období po roce 1948, ale také zvýšit aktivní účast na záchraně ohroženého církevního a kulturního dědictví. „Chtěli jsme sobě, ostatním i našim dětem připomenout ničivé ztráty z komunistické minulosti, na které bychom neměli nikdy zapomenout,“ uvedl organizátor výstavy Tomáš Hlaváček.
Zničené kostely severních Čech 1945 – 1949
Galerie Klementinum, 9. 12. 2011 – 5. 2. 2012
Otevírací doba: út–ne 10:30–18:00
Vstup zdarma
Oficiální stránky výstavy