Jméno Greg Egan by českým čtenářům fantastiky mělo být známé. Alespoň z doslechu. Tento „nejslavnější australský autor science fiction“ fascinuje svět už nějaký ten pátek, v Česku se mu však příliš nedaří, přestože mu tady vyšla už čtveřice románů. Nová povídková sbírka Luminous by tuto kletbu mohla nicméně zlomit.
Se spojením Greg Egan se pojí škatulka hard sci-fi, tedy toho typu SF, který si libuje v technických detailech a nechává své méně vzdělané čtenáře tápat v hlubinách nepochopení. Eganova tvorba se někdy nadneseně označuje přímo jako ultra hard science fiction – význam této nadsázky dojde každému. Kdyby ne po přečtení překladatelovy anotace (nakladatelství Talpress sáhlo na komplikované povídky po jedné z největších zbraní fantastického překladatelství, Petru Kotrlem), stane se tak alespoň po zběžném prolistování prvních pár stránek.
Titulní povídka Luminous, jejíž název nechalo nakladatelství snad z marketingových důvodů v originálním znění, zářně dokazuje způsob, jakým je valná většina příběhů psána. Začíná scénou, která srší akcí už od první věty a přitom se v ní vlastně mnoho neděje. Hlavní hrdina se probouzí dezorientován, svázán na své posteli, s rozříznutým tricepsem, v němž pátrá najatá zlodějka po jakémsi důležitém předmětu. Navzdory počátečnímu postavení figur, dáma v černém ale nakonec neodejde s tím, co hledala. Přestože Eganovy krátké texty v mnoha případech dosahují až padesáti stránek, každý z nich je pečlivě vystavěn slovo po slově. Autor sice není žádný minimalista, nabubřenými slovy však nešetří. Jeho dílům by to totiž jen škodilo.
Fyzici ze Sydney existují jen v současné budoucnosti
Navzdory úvodní scéně se povídka Světelný (překlad anglického názvu) rozvíjí zcela jiným směrem. Greg Egan je především matematik, a tak mnoho jeho příběhů (vedle Luminous také hardcorovější Planckův skok přímo do černé díry) staví své základy na matematice a fyzice. Název Světelný proto označuje moderní superpočítač, jehož kapacitu si hlavní hrdinové povídky na krátký čas vypůjčí, aby mohli zapracovat na problému, který stojí za celým příběhem. V některých výrocích naší konvenční matematiky se totiž čas od času objevují proměnlivosti. Jelikož je však matematika věda přesná, jak vtloukají učitelé žákům do hlavy už od první třídy, za občasným porušením všech zákonů přírody musí něco stát. V našem univerzu zřejmě neexistuje jen jeden matematický systém.
Obsah povídkové sbírky Luminous
- Plevy ve větru
- Mitochondriální Eva
- Luminous
- Pan Vůle
- Kokon
- Přechodové sny
- Stříbrný oheň
- Důvody k radosti
- Panna Maria Černobylská
- Planckův skok
Nicméně ne všechny Eganovy vize staví na číslech, a tak střed mnoha dalších příběhů tvoří filozofické myšlenky, které jsou matematice cizí. V úvodních Plevách ve větru se hlavní hrdina vydává do proměněných amazonských džunglí, jimž vládnou narkobaroni. Kokon rozvíjí zápletku, v níž vědci vyvinuli speciální ochranný obal lidského plodu, který dovnitř nepropustí látky, jež přímo zapříčiňují budoucí homosexualitu dítěte. Povídka Stříbrný oheň zase slučuje dohromady hledání kořenů lidské kultury v přírodě dohromady s prazvláštním virem a děním v některých amerických vesničkách, které vznikly díky postupující rur-urbanizaci.
A dokonce i ve Světelném se vzpomíná ekosystém protagonistova těla ve vztahu k jeho přítelkyni a jeho vlastním symbiontům, stejně jako vývoj soudobé Číny od maoistického komunismu k režimu spíše Pinochetova ražení. Greg Egan není lehký autor a na mnoha místech čtyřsetstránkové povídkové sbírky dokazuje, že se orientuje nejen v počítacích studiích, ale i v biologii, humanistických vědách či moderních dějinách, přestože svět čísel a vektorů je mu přirozeně nejbližší. S porozuměním mnoha vědeckým termínům, které tento Australan používá, by mohl mít problém nejeden absolvent českého gymnázia, za tu trochu času stráveného nad Wikipedií to však stojí.
Egan totiž dějiště svých příběhů zasadil do první až druhé dekády jednadvacátého století, což mu dává obrovský prostor pro imaginaci. Jeho texty jsou zvláštní tím, že byly napsány již před více než deseti lety (v originále vyšla sbírka v roce 1998), a tak srovnání jeho povídkových světů s dnešní realitou dostává často velmi zajímavé výsledky. To však představuje jen příjemnou nadstavbu nad obsahem, který Egan vložil mezi řádky vědomě. V každém z textů (přestože například v Panně Marii Černobylské ji pod akční zápletkou umně skrývá) zanechal pro své čtenáře myšlenkovou rovinu, která je stejně úchvatná jako sám autor. Navíc, jakoby toho nebylo málo, se většina příběhů odehrává v autorově rodné Austrálii, tedy na kontinentě, který se evropské kultuře vzdaluje mílovými kroky.
Greg Egan je fascinující autor, jehož schopnost vepsat do jedné povídky vyčerpávající psychologický profil postav, hlubokou myšlenku, technické detaily i mnohdy akční děj s hutnou atmosférou z něj činí jednoho z nejlepších a zároveň nejnedešifrovatelnějších autorů fantastiky vůbec. Čtveřice jeho románů u nás před několika lety zapadla do prachu natolik, že se od něj od té doby pro jistotu objevily jen jedna či dvě povídky. Sbírka Luminous však má šanci tento neutěšený stav změnit. Autor se v ní důrazně připomíná a čtenářům, kteří jsou ochotni naslouchat, odhaluje ohromující svět netušených možností.
Název originálu: Luminous
Český název: Luminous (Světelný)
Autor: Greg Egan
Obálka: Tomáš Kropáček
Překlad: Petr Kotrle
Počet stran: 432
Vazba: brožovaná
Rozměry: 110 x 175 mm
Vydal: Talpress, Praha 2011
Doporučená cena: 299 Kč
Hodnocení: ***** (90 %)