Za svůj věhlas vděčí zejména filmu Poklad na stříbrném jezeře. Doby, kdy se zde proháněl náčelník Apačů, jsou sice nenávratně pryč, ale na kráse jezer se čas nepodepsal ani v nejmenším.
Plitvická jezera mají své kouzlo, Foto: Jana Samcová, Topzine.cz
Přestože byla zmiňovaná mayovka natočená už před bezmála padesáti lety, dosud je právě tento snímek tím, co návštěvníky mezi soustavu šestnácti azurových jezer láká nejčastěji. Areál Plitvických jezer leží uprostřed trasy mezi Záhřebem a Zadarem.
Plitvická jezera jsou ve své podstatě 192 km2 velký přírodní park rozdělený na horní a dolní část. Dolní jezera tvoří čtyři jezírka Milanovac, Gavanovac, Kaludjerovac a Novakovica Brod, horních jezer je celkem dvanáct, z nichž největší je Kozjak.
Tyrkysově zbarvená jezera jsou navzájem propojená soustavou vodopádů a kaskád, které z parku vytváří vskutku ojedinělý přírodní div. Celé vodstvo se nachází uprostřed hlubokých lesů, kde nejsou vzácností takoví tvorové jako medvědi, rysi nebo jestřábi.
Déšť je tu pravidlem, ne výjimkou
Podle legendy jezera vytvořila Černá královna, která vyslyšela modlitby lidí a seslala na vyprahlou půdu vydatný déšť. Od té doby je souš v této oblasti minulostí. Voda do jezer proudí z řek Bílá a Černá a mimo jiné nad Plitvickými jezery panuje jakési zvláštní klima, které velmi často způsobuje srážky.
Pokud sem plánujete cestu častěji, můžete si s sebou pravidelně balit pláštěnku. Z dvaceti návštěv vám bude téměř jistě patnáctkrát pršet. Sice krátce a nepříliš vydatně, ale i tak dokáže zachmuřená obloha výlet dost znepříjemnit.
[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/chorvatsko-plitvicka_jezera-cestovani_2010/]
Kromě deště neexistuje prakticky žádné omezení, které by vám bránilo v návštěvě tohoto místa. Na jaře či na podzim, vždy je co obdivovat a čím se kochat. V létě tu bývá dost zalidněno, zejména chcete-li se vtěsnat na loďku, která vás má převézt přes jedno jezero ke druhému. To si můžete vystát i stometrovou frontu. Jinak se návštěvníci bez problémů mohou rozprostřít po osmnáctikilometrové stezce, která vede podél bystřin od jezera k jezeru.
Park nejsou jen jezera, ale i jeskyně a vodopády
Jezera jsou kouzelně zbarvená. Od azurové po jasně zelenou, od tyrkysové po stříbrnou. Změny barev jsou způsobeny různým množstvím rozličných organismů žijících ve vodě, nebo podle úhlu, jakým na hladinu svítí slunce. Vzhledem k unikátním a křehkým druhům hornin platí v jezerech přísný zákaz koupání i šlapání mimo vyznačené stezky. Roku 1979 byla Plitvická jezera vyhlášena světovým dědictvím UNESCO.
Vstup do parku je umožněn pouze ze dvou míst. Pro první návštěvu je ideální vejít vchodem číslo dva, nechat se lodí převézt přes jezero Kozjak k dolním jezírkům a vychutnat si kromě vodstva i četné drobné jeskyně. Mimo jiné i tu, v níž byl ukryt filmový poklad.
Pohled z jeskyně, kde byl ukryt poklad na Stříbrném jezeře, Foto: Jana Samcová, Topzine.cz
Na samém okraji areálu se nachází největší vodopád, takzvaný Velký vodopád, který se chlubí úctyhodnými 78 metry. Na rozdíl od ostatních vodopádů není tvořen vodou z jezer, ale z potoku Plitvica padajícím z příkré vápencové skály.
Návštěva Plitvických jezer je zážitkem, na který se nezapomíná. Panenská příroda je opravdovým balzámem na duši a jediné, co může zkazit dojem z jinak úžasného výletu, je přemíra návštěvníků, nebo nepříliš čisté turecké záchody.