Minulý první ročník festivalu Sonisphere slavil velký úspěch, a tak bylo jasné, že ani letos nás tato akce nemine. Největší festival u nás letos lákal na Iron Maiden, Korn a další přední světové kapely, takže si jej nemohl nechat uniknout žádný příznivec tvrdého metalu.
I takto to vypadalo na Sonispheru…, Foto: Tereza Ticháčková, Topzine.cz
Festival se tentokrát přestěhoval z milovického letiště do Prahy na Výstaviště. Při příchodu po odbavení u brány určitě festival překvapil poměrně malým prostorem – jedna větší ulička se stánky byla jediné centrum areálu mimo pódium. „Když jsem přišel a viděl jsem tady ten menší prostor a stánky s preclíkama, tak jsem měl pocit, jako bych byl spíše na jarmarku než na metalovém festivalu,“ poznamenal jeden z návštěvníků Michal Puc.
[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/cz-praha-hudba-sonisphere_2011-11_06_2011-1/]
Samotné pódium také nebylo největší a prostor před ním působil docela stísněně – logicky se tedy nabízela otázka, zda místo vydrží večerní nápor fanoušků, až začne hrát některý z headlinerů. Co se počasí týče, pro tento ročník bylo charakteristické to aprílové, kdy se slunečné vedro opakovaně střídalo s deštěm.
Krátce před polednem začala hrát první kapela – Debustrol. Jejich zvuk byl až zbytečně hlasitý, nešlo slyšet vlastního slova. Slova zpěváka byla slyšet velmi dobře, a že byla zatraceně silná. Skoro všechny songy Debustrolu jsou různé variace na skladby Reign in Blood a Angel of Death od Slayer. Když pak k tomu připočtete texty typu „Vy kurvy, jděte do prdele“, vyjde vám docela… zajímavý výsledek.
Duff McKagen
Jako druhá kapela přišli na pódium Loaded, projekt bývalého basáka Guns´n´Roses, Duffa McKagena. Duff v této kapele ale nehraje na basu, ale na kytaru, a zároveň i zpívá. A obojí mu jde celkem dobře. Formace hrála jednu skladbu za druhou, její rock se příjemně poslouchal. Ke konci pak Duff všechny pobavil při představování členů kapely, když svého baskytaristu slečnám představil větou, že má „velký penis a modrý oči“. A pak zahráli jedinou skladbu od G´n´R v setlistu – It´s So Easy. Kapela ji zahrála s takovým feelingem, že to znělo prakticky stejně jako od původní kapely. Škoda tedy, že skupina nezahrála víc skladeb od gánů.
Trochu punku v tom metalovém dni přinesli legendární veteráni Misfits. V kapele již z původní sestavy zbyl jen baskytarista Jerry Only, který zároveň i zpívá. Ve skupině tak chybí jak kytarista a Onlyho bratr Doyle Wolfgang von Frankenstein, tak zpěvák Michael Graves (o Glennu Danzigovi netřeba mluvit), takže člověk tak trochu neví, co má od Misfits očekávat.
Jerry Only, zpěvák a basák Misfits
V době začátku koncertu se ještě ladil zvuk. Only už se svojí basou stál na pódiu a přecházel po něm jako vzteklý krocan. Šlo vidět, že velmi nelibě nesl průtahy s laděním zvuku. Nakonec však přece jen Misfits začali hrát. Zvuk tedy měli příšerný – rozhodně nejhorší, který byl v ten den ke slyšení. Člověk musel hodně zapojit své rozlišovací schopnosti, aby z útržků poznal skladby Horror Business, Some Kinda Hate či Skulls. Většina návštěvníků si však zvukem vystoupení nenechala pokazit a pěkně si zařádila.
[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/cz-praha-hudba-sonisphere_2011-11_06_2011-2/]
Celý set Misfits pak zakončili skladbou Die, Die, Darling, po jejímž skončení si Only vzal basu do levé ruky a bez nějakých zbytečných srdečností odešel z pódia. Vypadal docela naštvaně, ale po tom zvukovém zářezu se mu člověk nemohl ani divit.
Návrat k metalu, konkrétně k thrashovému podžánru, znamenali Kreator. Na ty se lidé hodně těšili – soudě podle slušné frekvence jejich loga na trikách návštěvníků i podle kotle pod pódiem, který poprvé během toho dne pěkně zhoustl.
Kreator
Kreator nastoupili a začali své vypalovačky hustit do davu. Zvuk tentokrát nebyl špatný, ale byl pro změnu úplně nepochopitelně ztlumený. Takže pokud si někdo s kapelou zpíval, bylo více slyšet zpěváka z lidu než skupinu. Jak někdo z davu trefně podotkl, mohl si Kreator pustit v obýváku a vyšlo by to nastejno. V průběhu koncertu se zvuk sice trochu zesílil, ale stejně to bylo na thrashovou bouři příliš tiché. Škoda, škoda!
V půl čtvrté přišli na scénu brazilští Cavalera Conspiracy, projekt bratrů a zakladatelů Sepultury, Maxe a Igora Cavalery. Noblesní bílé rukavičky na rukou Igora za bícími vypadaly velmi úsměvně – připomínal s nimi spíše čišníka než bicmana thrashové kapely.
Conspiracy si hlavu nelámali a začali sázet jednu pecku za druhou. Vedle bratrů Cavalerových určitě zaujal i kytarista, jenž se svojí svalnatou postavou, holou hlavou a motorikou velmi nápadně připomínal Kerryho Kinga ze Slayer. Conspiracy provětrali obě alba a přidali i nějaké skladby od Sepultury. Fanoušci by kapelu bez jejich největšího hitu Roots, Bloody Roots nepustili z pódia a na závěr jako tečku ji také dostali. Určitě to byl skvělý vrchol jejich vystoupení.
Mastodon
Čeští fanoušci metalových Mastodon musí mít pocit, že tahle formace je pro ně zakletá. Na podzim 2008 hráli v Praze před Slayer jen ve třech, na loňský Sonisphere nakonec nedorazili vůbec. Letos to do třetice konečně vyšlo.
A fanoušci určitě nemohli být zklamáni. Mastodon se do toho pořádně opřeli, jejich zvuk byl již o mnoho lepší než u předešlých kapel. Se svým soustředěným a semknutým výkonem předvedli velmi podařené vystoupení, určitě se jednalo o jeden z vrcholů včerejšího Sonispheru.
In Flames nezklamali. Metalová smršť se ale nekonala
Jedním z pomyslných vrcholů určitě mohl být koncert švédských In Flames. Kapela sice hrála dost hlasitě a tvrdě, ale k celkovému lepšímu výsledku to chtělo větší nasazení všech členů kapely. Zpěváku Fridénovi, jenž shodil dredy, to sice pořád pěkně řve, ale i on působil trochu unaveným dojmem.
Kapela si české fanoušky určitě získala konzumací tuzemského piva během představení, ale po hudební stránce to zase velká sláva nebyla. Možná to bylo tím, že Mastodon jim nasadili laťku hodně vysoko, možná něčím jiným, celkově však In Flames vyložený metalový průvan nepředvedli.
Závěr dne pak už patřil Korn a Iron Maiden.
[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/cz-praha-hudba-sonisphere_2011-11_06_2011-3/]
Celkově vzato se jednalo o dobrou akci, která musela potěšit všechny příznivce tvrdé hudby. Trochu škoda některých zvukových zářezů (Misfits, Kreator), které celkový výsledek z povedeného dne kazily. Když to však shrneme, byl letošní ročník Sonisphere festivalu opět kvalitní, byť ten loňský kvalitou a velikostí určitě nepřekonal (i když to asi čekal málokdo). Teď už jen počkat, až pořadatelé oznámí kapely na příští ročník…