Druhý den festivalu se sice neslo ve znamení chladnějšího počasí, ale program plný hudebních taháků návštěvníkům vše vynahradil. V pátek se na pódiích představilo velké množství českých kapel v čele s Monkey Bussines, ve večerních hodinách pak zazářili kolumbijští Bomba Estéreo.
Semi Precious Weapons sprchovali diváky whiskou Foto: Martin Chochola, Topzine.cz
Páteční program festivalu Colours of Ostrava pokračoval v trendu, který nastolil čtvrteční rozjezd a hned od prvních hodin nabídl návštěvníkům nálož plnou hudby. Na hlavní stage se ukázali Nightwork v čele s Vojtou Dykem, na New York scéně pak zazářili CCTV Allstars.
Jejich hudba sahající od punku, přes rock až po funk-jazz přilákala do sálu velké množství lidí, i když ti přicházeli postupně, dost možná zklamáni nesourodou tvorbou pražské kapely Unifiction. CCTV Allstars opět předvedli živelnou show, tentokrát obohacenou o excelentní vystoupení půvabné stepařky. Možná škoda, že CCTV nedostali prostor na některé z venkovních scén, mohli mít ještě početnější publikum, ale to byl tak jediný nedostatek.
Monkey Business předvedli, proč patří k české špičce
Na hlavní scéně to pak rozjeli Monkey Bussines. Matěj Ruppert opět předváděl, že energie na pódiu má na rozdávání a rozsahem by zahanbil leckterého operního pěvce.
Matějovi evidentně rozhodně více sednou Monkey Business, než jeho další projekt Neruda, kde jeho hlas příliš nezapadá do tvrdšího hudebního základu. S Tonyou Graves zato Matěj vytváří nepřekonatelnou dvojici, které tentokrát přizvukovala ještě Tereza Černochová. Velký obdiv pak Monkey Business mají za kostýmy, ve kterých koncert odehráli. V pytlovitých oblecích s třásněmi muselo být pekelné vedro, přesto Monkey Business ani na chvíli nepolevili.
[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/cz-ostrava-hudba-colours_of_ostrava-15_07_2011/]
Na pódiích se do večera vystřídaly kapely Luno, Republic of Two, nebo příjemná zpěvačka Joan As Police Woman. Hlavní taháky ale měly teprve přijít. Velkou pozornost na sebe upoutala španělská zpěvačka La Shica, která publikum okouzlila flamencovými rytmy, občas proloženými trochou taneční muziky, ale hlavně výjimečnou taneční show. Možná škoda, že nezahrála něco trochu svižnějšího, bylo cítit, že publikum by si nějakou skladbu k tanci nechalo líbit.
Bomba Estéreo – kolumbijská exploze
A nakonec se publikum pořádné taneční muziky i dočkalo, když nastoupili Bomba Estéreo. Od prvních tónů bylo zřejmé, že tohle bude nářez. Taneční rytmy namixované s latinskými melodiemi od začátku nutily diváky se trochu zhoupnout a nechat se unášet. Pak na pódium vyběhla drobná slečna v zářivém ponču a s velkými sluchátky na uších a svým zpěvem na hranici rapu doslova dostala publikum do varu.
Vím, že popis vystoupení Bomba Estéreo se nese na vlně klišé, ale pravdou je, že energie, kterou Bomba Estéreo do diváků pouštěli, se nedá úplně popsat. Jejich hudba nutila diváky tancovat do strhání, nenastala vlastně ani pořádně žádná chvíle k oddychu, i pauzy mezi písničkami byly velmi krátké a kapela hned pokračovala dál. Ve spojení s touhle show mě napadají výrazy jako výbuch kolumbijského temperamentu a podobně.
[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/cz-ostrava-hudba-colours_of_ostrava-semi_precious_weapons-15_07_2011/]
Na scéně se kolem půlnoci představily dvě vynikající kapely, Blackfield a Semi Precious Weapons. SPW předvedli velkou show a dali jasně najevo, že jsou jasnou jedničkou na newyorské hudební scéně. Obě dvě kapely, Blackfield i SPW, přilákaly pod pódium obrovské množství lidí a potvrdily, že letošní ročník festivalu rozhodně není nijak slabší, než ty dřívější, možná právě naopak. Jsem zvědavý, jak budou jubilejní desáté Colours pokračovat, jestli udrží nastavenou vysokou úroveň. Nechme se překvapit, jak se předvedou Apollo 440, nebo král africké hudby Salif Keita, kteří jsou na programu v sobotu.
[album:https://www.topzine.cz/wp–content/uploads/dm-albums/2011_04_05_bernard_allison/]